Projekty

Archeologové odkryli na dvoře Jinonického zámečku vzácnou tvrz ze 14. století

V rámci terénních prací, které probíhaly letos v létě v souvislosti s plánovanou renovací kulturní památky Jinonického zámečku a jeho přeměnou na byty, byla objevena velmi zachovalá část tvrze ze 14. století. Kvůli významnému objevu developer V Invest upraví řešení garáží a středověkou tvrz zachová pro další generace. Tvrz je důkazem vyspělosti tehdejší architektury a má výjimečný kulturní a historický význam.

Středověká tvrz byla objevena v Jinonicích během druhé fáze archeologických prací. Je jednou z nejzachovalejších tvrzí zkoumaných na území současné Prahy a potvrzuje vyspělost středověkého stavitelství. Tvrz vznikala v několika fázích a je spojena s osobnostmi, které působily v okolí dvora Jana Lucemburského či Karla IV. „Starší část nalezeného panského sídla spadá do období počátku 14. století, mladší část je potom spojena s obdobím kolem roku 1350. Z historických pramenů přitom víme, že první osobou, která s jistotou tvrz vlastnila, byl Václav Pikoun z Jinonic. Další, kdo je spojen s tímto objektem, byl Vít Frovin, vysoce postavený pražský měšťan. Nejmladší fáze zkoumaného areálu spadá do širší doby husitské revoluce, kdy objekt náležel Starému Městu pražskému,“ říká Tomasz Cymbalak, vedoucí archeologického výzkumu. Archeologové odkryli přibližně čtvrtinu tvrze, zbytek se nachází pod hospodářskými budovami z období baroka.

Archeologové odkryli na dvoře Jinonického zámečku vzácnou tvrz ze 14. stoletíArcheologové odkryli na dvoře Jinonického zámečku vzácnou tvrz ze 14. stoletíArcheologové odkryli na dvoře Jinonického zámečku vzácnou tvrz ze 14. století

Zachovalá konstrukce odhaluje technologii výstavby mostů
Charakteristickým prvkem středověké tvrze je téměř 5 metrů široký vodní příkop, přes který vedly dva dřevěné mosty. Jádro areálu bylo střeženo vstupní bránou s prostorem interpretovaným jako vlčí jáma. „Při odkrývání tvrze jsme našli velice zachovalé základy mostní konstrukce. Jedná se o vzácný nález, díky kterému se můžeme dozvědět více o technologii výstavby obdobných staveb v době vrcholného středověku. Dřevěnou konstrukci jsme z místa převezli a budeme ji dále zkoumat a posléze konzervovat,“ říká Tomasz Cymbalak. „Vlčí jáma byla součástí obranného systému, a patrně byla poslední překážkou proti útočníkům, kteří by chtěli tvrz napadnout. Jáma byla buď otevřená, nebo případně zakrytá tak, aby se při došlapu útočníci do jámy, která byla minimálně dva metry hluboká, propadli,“ vysvětluje Tomasz Cymbalak.

„Objev středověké tvrze v Jinonicích nás překvapil stejně jako archeology. Ze začátku pro nás nález představoval jistou komplikaci, jelikož se nacházel v místě, kde jsme plánovali vybudovat podzemní garáže pro majitele bytů, které zde v rámci našeho projektu Jinonický dvůr postavíme. Po dohodě s památkáři a zástupci dalších dotčených orgánů jsme se rozhodli poupravit řešení plánovaných garáží tak, aby bylo možné středověkou tvrz na dvoře Jinonického zámečku zachovat. Tvrz byla pod dozorem archeologů zakryta geotextilií, pískem a nakonec hlínou. Takto zakonzervována by měla vydržet pro další generace,“ říká Jaroslav Vondřička, partner a ředitel společnosti V Invest.

Developerská společnost V Invest vlastní Jinonický zámeček již od 90. let a ještě do nedávna zde měla kanceláře. Objekt, který je národní kulturní památkou, se společnost rozhodla v rámci svého projektu Jinonický dvůr renovovat a zachránit ho tak před dalším chátráním. V rámci druhé etapy projektu Jinonický dvůr počítá developer kromě záchrany zámečku, v jehož prostorách vznikne 85 bytů a komerční prostory, také s obnovou pivovaru, který zanikl koncem 19. století a pojí se se jménem známého sládka Františka Ondřeje Poupěte. Dále zde V Invest zřídí restauraci a upraví prostor náměstíčka před budovou.

tisková zpráva

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*