Průmysl a obchod

Mezinárodní index stavebních nákladů: Praha na 67. místě

Arcadis, mezinárodní poradenská společnost zaměřená na stavebnictví, životní prostředí a udržitelný rozvoj, zveřejňuje každoroční výsledky Mezinárodního srovnání stavebních nákladů (International Construction Costs 2021). Arcadis ICC Index 2021 sleduje 100 měst světa, hodnotí jejich stavební náklady a tržní podmínky. Studie také druhým rokem nahlíží na stavebnictví s ohledem na současnou pandemii koronaviru a na probíhající klimatické změny.

Arcadis ICC Index 2021

Nejdražší města Nejlevnější města Pořadí v rámci CEE
1. Ženeva (Švýcarsko) 100.Bengalúr (Indie) 30. Vídeň (Rakousko)
2. Londýn (Velká Británie) 99. Nové Dilí (Indie) 64. Záhřeb (Chorvatsko)
3. Kodaň (Dánsko) 98. Bombaj (Indie 65. Bukurešť (Rumunsko)
4. Oslo (Norsko) 97. Kuala Lumpur (Malajsie) 66. Sofie (Bulharsko)
5. Curych (Švýcarsko) 96. Ho Či Minovo město (Vietnam) 67. Praha (ČR)
6. New York City (USA) 95. Wuhan (Čína) 70. Varšava (Polsko)
7. San Francisco (USA) 94. Chengdu (Čína) 72. Bělehrad (Srbsko
8. Hong Kong (Čína) 93. Nairobi (Keňa) 75. Krakov (Polsko)
9. Dublin (Irsko) 92. Johannesburg (Jihoafrická republika)
10. Macao (Čína) 91. Hangzhou (Čína)

V rámci 8 měst sledovaných v regionu CEE se Praha nachází v polovině. Ceny stavebních nákladů jsou vyšší ve Vídni, v Záhřebu a nově také v Bukurešti a v Sofii. V těsném závěsu za Prahou se nachází dvě polská města Varšava a Krakov a srbský Bělehrad.V rámci každoročního žebříčku mezinárodních stavebních nákladů ICC Index se západoevropská města dlouhodobě umísťují na předních místech. V ICC 2021 je jich v první desítce celkem sedm. Jde o švýcarská města Ženevu a Curych, britský Londýn a irský Dublin, dánskou Kodaň, a norské Oslo. Nejnižší stavební náklady mají města v Asii (v Indii, Číně, Malajsii a Vietnamu) a v Africe (Keni a Jihoafrické republice).

„Stavební trh má kvůli dlouhodobým kontraktům a rozsáhlým projektům značnou setrvačnost. Stavební náklady se navzdory koronavirové pandemii v ČR stále drží na svém maximu. Je to dáno omezenou kapacitou tuzemských stavebních firem, nedostatkem stavebních dělníků a stavebního materiálu ze zahraničí, každoročním nárůstem cen práce a stavebních materiálů. V roce 2021 stavební náklady dále mírně porostou v jednotkách procent (0-2 %),“ říká Milan Vencl, Cost Consultant společnosti Arcadis.

Josef Kalabis, Senior Cost Consultant firmy Arcadis, dodává: „K nejaktivnějším developerům vloni patřili a stále patří stavitelé rezidenčních projektů, logistických a výrobních areálů. Co se týče maloobchodu, stavěly se především retail parky a sklady určené pro e-commerce. Nicméně koronavirová pandemie byla také příležitostí k modernizaci, kterou využili majitelé hotelových nemovitostí a částečně také nákupních center, kde renovací procházely společné prostory a food courty. Změny jsme nezaznamenali u kancelářských budov.“

Krize jako šance pro změnu

Stavebnictví je zodpovědné za téměř 12 % celosvětových emisí CO2, a tak významně přispívá ke globálnímu oteplování. Navzdory této skutečnosti je ale výrazně pozadu v adaptaci na klimatické změny. V Evropě jsou hnacím motorem strukturálních změn požadavky evropské legislativy, požadavky realitních investorů a veřejné mínění (důraz na trvale udržitelné podnikání).

„Třebaže v loňském roce jsme se soustředili především na zvládnutí celosvětové zdravotní krize, klimatická změna je i nadále naší hlavní výzvou a je důležité, aby stavebnictví více zohledňovalo aspekty trvalé udržitelnosti,“ říká Andrew Beard, vedoucí globálního týmu Cost Management ve společnosti Arcadis, a dodává: „programy obnovy, které se spouští, jsou příležitostí k dlouhodobé změně a k nastavení udržitelné budoucnosti. Každá investice by měla být nejen kvantifikovatelnou návratnost, ale také jasný příspěvek k trvalé udržitelnosti a uhlíkové neutralitě.“

Česká republika je v rámci regionu CEE zemí s nejvyšším počtem komerčních nemovitostí s mezinárodní environmentálních certifikací LEED nebo BREEAM. „Ať už se jedná o renovaci, nebo nový projekt, téma trvalé udržitelnosti je na českém trhu rozšířené a developeři jsou mu většinou otevření,“ uzavírá Josef Kalabis z české pobočky Arcadis.

tisková zpráva
zdroj foto: iStock

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*