Společnost Wienerberger AG každé dva roky pořádá mezinárodní soutěž Wienerberger Brick Award. Wienerberger tímto dává vzniknout unikátní platformě, která vyzdvihuje výjimečná architektonická díla, stavby a jejich autory. První ročník soutěže proběhl již v roce 2004. Hlavním cílem iniciativy je přivést více pozornosti k přírodním stavebním materiálům a ukázat, jak zajímavá a unikátní může architektura využívající pálenou hlínu být. V červnu 2020 měly být výsledky soutěže slavnostně vyhlášeny již podeváté, nicméně vzhledem ke koronaviru byla tato událost odložena. Bude se konat 23. září 2020 a poprvé v historii půjde o digitální slavnostní ceremoniál.
Odborná porota
Letošní vítěze vybírá nezávislá porota renomovaných odborníků složená z pěti architektů z pěti různých zemí: Helena Glantz, Urban Design (Švédsko) – vítězka ročníku 2018 v kategorii Inovativní, novátorské projekty, Toni Gironès Saderra, Estudi d’Arquitectura Toni Gironès (Španělsko), Tina Gregorič, Dekleva Gregorič Architects (Slovinsko), Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S (Dánsko) a Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects (Velká Británie). Společnost Wienerberger nemá žádný vliv na rozhodnutí poroty ani hlasovací právo.
Nominované projekty
Celkem se o vítězství v ročníku 2020 ucházelo 644 projektů od 520 architektů z 55 zemí. Předběžná porota vybrala na svém závěrečném zasedání 50 nejlepších a nejzajímavějších staveb. Mezi členy této poroty patřili odborní architektoničtí novináři Anneke Bokernová (Nizozemí), Christian Holl (Německo) a Jonathan Glancey (Velká Británie). Padesátka finalistů Brick Award 2020 je představena zde.
Ocenění Brick Award
Brick Award se uděluje v pěti kategoriích a vítězové si rozdělí odměny v celkové částkce 29 500 eur. Jeden z pěti vyhlášených projektů získá hlavní cenu Grand Prize a kromě toho bude vyhlášena ještě jedna speciální cena.
● Příjemný domov (rodinné domy): 11 finalistů z Mexika, Španělska, Německa, Belgie, Vietnamu a Argentiny
● Společné bydlení (bytové domy): 10 finalistů ze Rwandy, Íránu, Nizozemí, Bolívie, Belgie, Portugalska, Argentiny a Chile
● Společná práce (administrativní a industriální stavby): 9 finalistů z Nizozemí, Německa, Argentiny, Rakouska a Jižní Koreje
● Sdílené společenské prostory: 11 finalistů z Polska, Číny, Německa, Nizozemí, Belgie, Velké Británie a Vietnamu
● Inovativní, novátorské projekty: 9 finalistů z Indie, Rwandy, Německa, Číny, Nepálu, Argentiny a Zimbabwe
Doprovodná kniha Brick20
Stejně jako v předchozích letech vydává Wienerberger knihu s názvem Brick Book jako doprovodnou publikaci k soutěžnímu ročníku. Zveřejněno bude 50 pečlivě vybraných nejlepších a nejzajímavějších projektů, kniha vyjde v němčině a angličtině. Vydání se souhrnně věnuje těmto vybraným projektům a jeho cílem je pravidelně každé dva roky přinášet odborné veřejnosti soubor těch nejlepších cihelných staveb, poukazuje na trendy, rozvoj a pozoruhodné uplatnění cihelných prvků v architektuře. Publikace je plná obrázků, zajímavých postřehů a názorů renomovaných novinářů zaměřených na architekturu a stavebnictví. Tento přehled současné cihlové architektury doplňuje pětice esejí od mezinárodních autorů Hubertuse Adama (Německo), Aglaée Degrosové (Belgie), Joba Florise (Nizozemí), Laury Iloniemiové (Finsko) a Jany Revedinové (Rakousko). Kniha se vydává ve spolupráci s Park Books a její zveřejnění je naplánováno na podzim 2020.
Další informace o soutěži najdete na www.brickaward.com.
podle podkladů firmy Wienerberger, s. r. o.
Nejnovější komentáře