Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a dalšími institucemi, odbornými partnery i vypisovateli přehlídek vyhlašuje každoročně umístění firem i jednotlivců v integrované referenci kvality Rating ABF (RABF).
„Na rozdíl od různých certifikací, jednorázových vědeckých hodnocení a pevně stanovených hodnoticích kritérií, které stojí za řadou jiných systémů, využívá RABF skutečnost, že v České republice existuje řada celostátních, regionálních i oborových přehlídek, kde každá má své porotce, svá kritéria pevná a svá kritéria volná. Těchto hodnocení se pak účastní zcela na sobě nezávislé skupiny expertů, často i s odlišným odborným či ideovým pohledem. Integrace takovýchto hodnocení umožňuje zpracovatelům ratingu Nadace ABF (RABF) vydání osvědčení pro excelentní, výbornou a dobrou kvalitu opírající se o rozsáhlý soubor dat z různých hodnocení za období posledních pěti let,“ říká Jan Fibiger, předseda správní rady Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.
Pro RABF roku 2020 jsou to hodnocení za roky 2015–2019, do kterých se podařilo unikátně získat hodnocení celkem z 29 oborových celostátních, regionálních či oborových přehlídek, hodnocení a soutěží. To představuje spojení názorů 29 odborných nezávislých porot, ve kterých zasedá každoročně na 200 nezávislých českých i zahraničních porotců (u některých soutěží rozšířené o další expertní sbory) a k tomu 12 veřejných hlasování, kterých se ročně účastní přes 250 000 hlasujících. Tato datová základna vyjádřená udělenými cenami odráží nejkomplexněji dosažitelný pohled na výsledky dokončených staveb a spokojenost s prací jednotlivých firem, ateliérů a s návrhy tvůrců, kteří stavby připravili. K původním 13 přehlídkám, které tvoří základ pro metodu RABF již od roku 2010, v posledním hodnocení za roky 2018 a 2019 přibylo dalších 16 nezávislých akcí. Zde významnou roli sehrály ČKAIT, MPO ČR, SPS i další organizace SIA ČR, které svým přístupem metodu RABF takto podpořily a podařilo se vytvořit zcela unikátní žebříček ratingu pro stavebnictví v České republice.
Rating pro rok 2020 je sestaven z výsledků řady dílčích hodnocení za roky 2015–2019, mezi které jsou zahrnuty tyto přehlídky: Stavba roku; Zahraniční stavba roku; Stavba roku Středočeského kraje; Urbanistický projekt roku; Cena Inženýrské komory ČKAIT; Grand Prix obce architektů; Česká cena za architekturu; Presta Jižní Čechy; Nejlepší dodavatel roku; Baumit-Fasáda roku; Dopravní stavba roku; Dřevěná stavba roku; Stavba roku Plzeňského kraje; Stavba roku Zlínského kraje; Soutěž Karla Hubáčka; Stavba roku Královéhradeckého kraje; Stavby Karlovarského kraje; Stavba Ústeckého kraje; Stavba Vysočiny – Stavba kraje Vysočina| Stavba roku v Pardubickém kraji; Stavba roku Olomouckého kraje; Stavba Moravskoslezského kraje; Stavba Jihomoravského kraje; V oblasti výrobků a služeb: Známka kvality: Výrobek-technologie pro stavebnictví a architekturu; Známka Ověřeno pro stavbu; Grand Prix ForArch |Grand Prix Mobitex| Zlaté medaile SVB; Nejlepší výrobce stavebnin roku.
Pro hodnocení, přidělování bodů, je přijata zásada, že výše ohodnocení je dána oceněním stavby (nebo výrobku) v některé z výše uvedených přehlídek a na tyto body má nárok každý člen stavebního týmu: autor, projektant, dodavatel nebo výrobce. V případě konsorcia mají nárok na body všichni členové konsorcia, neboť jde o bodování kvality, ne rozsahu jejich účasti. Musí však být uvedeni v dokumentaci konkrétní soutěže. Podíly jednotlivých členů sdružení nebo podíly autorské neuvedené v dokumentaci se nezkoumají. Každá fyzická nebo i právnická osoba účastnící se na stavbě v projektové přípravě může být uvedena v rámci jedné stavby a vymezené kategorie jen jednou. Tatáž stavba (výrobek/technologie) může být posuzována i opakovaně v různých systémech hodnocení (soutěžích), pokud to jejich podmínky dovolí. Získaná ohodnocení se potom sčítají. Aktualizace systému probíhá s roční periodou.
Jako tradičně jsou výsledky hodnocení rozděleny do čtyř samostatných kategorií:
1. Inženýři a architekti, fyzické osoby, které na základě autorského práva, na základě autorizace u ČKA a ČKAIT nebo jako přizvaní specialisté se na projektové přípravě účastnili a byli vedoucími autory uvedeni v přihláškách do konkrétních hodnocení. Tato skupina letos představuje nejobsazenější kategorii s 1422 osobami, což je proti loňskému roku nárůst o 75 %.
2. Projektové kanceláře a ateliery, kterých je do hodnocení zařazeno 696, což je proti loňsku nárůst o rekordních 123 %
3. Výrobci a dodavatelé služeb pro stavebnictví, ve které je vyhodnoceno 131 firem, což je 15 % více jak loni.
4. Dodavatelé staveb, jejichž letošní seznam obsahuje 452 firem, což je proti loňskému roku o úctyhodných 105 % více.
RABF tak celkově posuzoval 2701 osob a firem, což je o 85 % více než loni. Toto významné rozšíření je dáno jednak zvýšeným počtem zapojených přehlídek a soutěží, ale i vyšším počtem posuzovaných a přihlášených staveb a výrobků v nich. To svědčí o rostoucím zájmu o pozitivní prezentaci stavebnictví i o uvědomění si jednotlivých aktérů, že právě tato forma prezentace patří mezi významné marketingové nástroje jedinců, firem i celého oboru.
Takto získané podklady umožnily rozdělit 1 692 030 hodnotících bodů, za získaná ocenění i za prostou účast v přehlídkách kvality. Pro práci s daty a údaji je nutno zdůraznit, že informace pro sestavení RABF byly čerpány z otevřených zdrojů poskytnutých vypisovateli a organizátory jednotlivých přehlídek, zveřejněných na příslušných webech, v katalozích a tisku, a nejsou zpracovateli RABF dále individualizovány.
RABF je vydáván podle celkového dosaženého počtu získaných bodů. Pro potřeby investorského rozhodování je významná úroveň a množství firem/osob, které dosáhly určité kvality své práce. Proto jsou výsledky rozděleny do čtyř úrovní, na které Nadace ABF vydává na požádání autorizovaný certifikát.
1. Excelentní kvalita pro posuzované, kteří získali 4000 a více bodů, což v podstatě znamená, že získali 3–4 nejvyšší ocenění nebo větší počet různých cen. Takto hodnocených subjektů bylo 53, což je o 82 % více než loni.
2. Výborná kvalita pro posuzované, kteří získali od 1000–3999 bodů, což v podstatě znamená získání 1–2 absolutních vítězství, nebo většího počtu různých cen vypisovatelů, zvláštních cen či čestných uznání. Ohodnocených bylo celkem 420, což je 16 % více než loni.
3. Dobrá kvalita pro posuzované, kteří získali 200–1000 bodů, což znamená, že získali aspoň jedno nejvyšší ocenění nebo jedno či více zvláštních ocenění, či čestných uznání. Takových posuzovaných bylo celkem 1146 což je o 85 % více než loni.
4. Osvědčení o účasti na veřejném posuzování je dokladem pro ty, kteří minimálně jednou nebo i opakovaně 2–3krát předložili výsledky své práce do veřejného posuzování. Těch zjištěných do podkladů RABF bylo celkem 1099, což je o 148 % více než loni.
Celkové výsledky odrážejí jak větší počet zahrnutých hodnocení, tak významné zvýšení aktivit přihlašovatelů dokončených staveb, kteří si uvědomují rostoucí význam prezentování své práce.
Symbolické první místo mezi 1422 architekty a inženýry si udržel statik a konstruktér Vladimír Janata, který každoročně přichází s vysoce oceňovanými konstrukcemi. V kategorii osob je následován architekty Stanislavem Fialou, který je premiantem posledních dvou ročníků, a Josefem Pleskotem, který rovněž figuruje každoročně na čelných místech.
Prvenství mezi 696 ateliery a kancelářemi si udržel AED project, a. s. Dvojkou roku 2019 i celého pětiletého hodnocení je SUDOP Praha, a. s., a na třetím místě EXCON, a. s., Praha. Skokanem roku je zde EHL&KOUMAR ARCHITEKTI, s. r. o., který zvítězil v roce 2019 v několika přehlídkách a výsledek tohoto jediného roku jej vynesl na 4. místo.
Na první místo mezi 131 výrobci a dodavateli služeb se pravidelnou péčí o prezentaci kvality svých výrobků probojoval BAUMIT, spol. s r. o. Podobně lze charakterizovat i v pořadí druhý Wienerberger, s. r. o., a třetí POLYPLAST, s. r. o.
Absolutním vítězem hodnocení je firma Metrostav, a. s., která získala rekordních 44 390 bodů s desetinásobkem limitu pro obhájení certifikátu Excelentní kvalita a první místo drží tradičně ve všech posuzovaných ročnících. Druhou příčku obhájila Subterra, a. s., a třetí OHL ŽS, a. s., které výsledky roku 2019 potvrdily své celkové pětileté hodnocení.
Více o Ratingu Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a kompletní výsledky pro rok 2020 najdete na www.rabf.cz.
tisková zpráva Nadace ABF
Nejnovější komentáře