Pražský magistrát společně s Technickou správou komunikací kompletně uzavře následující dvě soboty 14. a 21. března Libeňský most. Důvodem jsou zatěžovací zkoušky mostu, které jsou důležité pro jeho budoucí rekonstrukci. Novinářům to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. Libeňský most je soumostí tvořené historickým mostem přes Vltavu a tzv. inundačním na břehu, který slouží jako protipovodňová ochrana a pod jehož oblouky protéká při povodních voda. Most z roku 1928 nebyl nikdy opravován a je ve špatném stavu.
„V minulosti proběhla zatěžovací zkouška pouze jedna a pouze na tom inundačním poli u Palmovky, a to s velice nízkým zatížením. V předběžných tržních konzultacích si potenciální zhotovitelé projektové dokumentace a stavby vyžádali, zda by nemohly proběhnout ještě podrobnější zatěžovací zkoušky,“ řekl Scheinherr. Zkoumána budou čtyři oblouková pole. Most přes Vltavu jich má pět a odborníci se zaměří na tři prostřední. Jedno pole budou zkoumat u zmíněného inundačního mostu. Na most najede zátěž 547 tun a bude střídáno statické a dynamické zatěžování mostu. „Dáme tam tolik tun, které tam reálně nikdy nemohou být. Zároveň vyzkoušíme reálný provoz nákladními automobily i tramvají,“ řekl Scheinherr.
Most bude obě zmíněné soboty zcela uzavřen pro auta, veřejnou dopravu i pěší, a to vždy od půlnoci do půlnoci. Výsledky testů budou podle náměstka zpracovány a známy asi do měsíce od druhé zkoušky. Následně město vypracuje zprávu a vypíše veřejnou zakázku na rekonstrukci mostu. Vybere jednu firmu, která vytvoří projekt a zároveň most opraví. Rekonstrukce samotná by měla začít na přelomu let 2021 a 2022. Přesné datum bude známo až po výběru dodavatele.
Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu. Politici se v minulosti přeli, zda jej zbourat, nebo zrekonstruovat. Předloni v lednu musel být zhruba na měsíc pro automobily a MHD uzavřen a následně podepřen. Osud mostu v minulosti řešilo i Ministerstvo kultury, památkou ho ale neprohlásilo.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře