Průmysl a obchod

Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v květnu

Místní referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci v Brništi na Českolipsku bude 15. května. Rozhodli o tom zastupitelé obce. Přípravný výbor pro jeho vyhlášení získal 330 platných podpisů, v obci je zhruba 1050 voličů. Referendem chtějí jeho organizátoři zvrátit loňské rozhodnutí obecního zastupitelstva, které po letech odmítání vydalo souhlas s obnovením těžby. „Aby se mohli občané sami rozhodnout, zda chtějí, aby Brniště (obec) těžbu podporovalo a souhlasilo s ní, protože stanovisko obce by měl zohlednit báňský úřad při povolování těžby,“ řekla ČTK zmocněnkyně přípravného výboru Lucie Kotrbatá.

Zastupitelé Brniště schválili i přes četné námitky veřejnosti podmínky kompenzační dohody s firmou Kamenolom Brniště, která chce těžbu na Tlustci obnovit. „Dohodu lze na základě výsledků referenda vypovědět,“ uvedl starosta Michal Vinš. Podle zastupitele Matyáše Kabeše ale schválení takového usnesení je s ohledem na referendum v rozporu se zákonem. „Bude zneplatněno,“ uvedl. Obrátit se hodlá na Ministerstvo vnitra a chce podat i trestní oznámení.

Tlustec patří k dominantám Českolipska, je asi dva kilometry od Brniště. Spor o obnovení těžby se táhne od roku 2012. Loni Ministerstvo životního prostředí udělilo důležitou výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů. O obnovení těžby čediče bude rozhodovat báňský úřad, Brniště bude účastníkem řízení. Důvodů pro odmítnutí je podle Kotrbaté vícero. Někteří místní se obávají ztráty vody, otřesů způsobených těžbou i nadměrné dopravní zátěže. „Myslíme si, že na to není dopravní infrastruktura připravená. Bojíme se i, že přijdeme o dominantu, o ten kopec. A bojíme se toho, že těžba nebude po 20 letech ukončená, těžko bude někdo zavírat rozběhnutý kamenolom,“ dodala. Proti obnovení těžby je také nedaleký Velký Valtinov a Jablonné v Podještědí.

Na Tlustci se čedič těžil od 70. let 20. století. V roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron, ale začali lidé z okolí proti těžbě protestovat. Stěžovali si na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které jim ničily domy. Těžbu čediče o čtyři roky později zastavilo Ministerstvo životního prostředí. V letech 2003 a 2004 byla těžba krátce obnovena, pak se ale definitivně zastavila. O obnovu těžby několik let usiluje firma Kamenolom. Počítá s těžbou až 840 000 tun kameniva ročně. Těžba je naplánována na 20 až 30 let. Pokud by se těžba obnovila, podle starosty by kompenzace pro obec za 20 let měla dosáhnout 100 milionů korun. Senátor za Českolipsko Jiří Vosecký si ale myslí, že je to málo. Za nízkou považuje dojednanou částku pět korun za každou vyexpedovanou tunu. „Cena poroste, bude jinde, měli byste jít na procenta,“ uvedl senátor.

Výběr událostí kolem těžby na Tlustci
Duben 1994 – V celostátních médiích se objevily první hlasy požadující konec těžby na Tlustci. Povolení k těžbě, jež prakticky počítala se zmizením kopce, pocházela z 60. let minulého století. Součástí protestů byla mimo jiné řetězová hladovka, která se konala od června do července 1995.
Březen 1996 – Společnost Beron, která tehdy provozovala lom na Tlustci, oznámila své plány těžit na kopci ještě více než 50 let. Počítala nicméně s tím, že sníží vrchol Tlustce asi o 40 metrů místo o původně uvažovaný zhruba čtyřnásobek.
Březen 1998 – Beron znovu výrazně snížil plány těžby. Firma podle svého vyjádření v privatizací získala těžební lokalitu se zásobami 36 milionů metrů krychlových čediče, nyní však těžební představy zredukovala na 8,5 milionu krychlových metrů.
30. září 1998 – Beron, který byl od června 1998 v konkursu, ukončil těžbu na Tlustci, skončilo mu přechodné povolení libereckého Obvodního báňského úřadu.
Březen 2001 – Zakonzervovaný lom na Tlustci koupila od konkurzního správce společnost GO Point, v níž držela desetiprocentní podíl obec Brniště. Firma chtěla do roka a půl obnovit těžbu.
Srpen 2003 – Obvodní báňský úřad povolil dotěžit zásoby čediče na Tlustci. Ekologové s obnovením těžby, která začala na podzim, nesouhlasili.
Leden 2004 – Krajský úřad v Liberci zastavil těžbu kamene na Tlustci. Společnosti GO Point vytýkal, že nezahájila rekultivaci a neměla kompletní projekt ošetření míst, kde se už netěží.
Říjen 2004 – Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí, kterým báňský úřad v srpnu 2003 povolil obnovit těžbu na Tlustci. Snahy o obnovení těžby tím ale neskončily, například na podzim 2011 získal nový majitel, firma Kamenolom Brniště, souhlas Ministerstva životního prostředí.
Květen 2012 – Krajský odbor životního prostředí udělil na Tlustci výjimku z ochrany zvlášť chráněných živočichů a rostlin, které by mohly být dotčeny těžbou. S rozhodnutím nesouhlasili ekologové nebo Sdružení na záchranu kopce Tlustec. Začalo tak několikaleté období, kdy krajský úřad výjimku opakovaně uděloval a následně ji Ministerstvo životního prostředí rušilo.
Prosinec 2019 – Ministerstvo životního prostředí udělilo výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů a potvrdilo tak rozhodnutí Krajského úřadu Libereckého kraje, když zamítlo všechna odvolání odpůrců těžby i dotčených obcí. Rozhodnutí je konečné a nelze se proti němu odvolat. Odpůrci těžby ale oznámili, že zvažují další kroky.
19. února 2020 – Podle hejtmana Martina Půty Liberecký kraj chce, aby Ministerstvo průmyslu a obchodu odepsalo zásoby kamene na Tlustci. Jen tak lze podle něj zabránit obnovení těžby a ukončit letité spory.

zpráva ČTK

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*