Ústecká galerie Hraničář (Prokopa Diviše 1812/7, Ústí nad Labem) představuje architektonické dědictví z let 1969 až 1989. Cílem výstavy je upozornit na hodnotná díla, která jsou ničena či bourána. Výstava s názvem Sluneční město potrvá do 26. července.
Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem připravil Hraničář k architektuře z dob socialismu doprovodný program, který dnes zahájila komentovaná prohlídka s historikem umění Ladislavem Zikmundem Lenderem. Postupně budou v galerii instalovány projekty komentující architektonické dědictví z let 1968–1989. Součástí programu jsou přednášky, vycházky, projekce, debaty.
„Chceme poukázat na fakt, že tento segment architektonického dědictví je v současnosti nejohroženější. Významné stavby bývají ničeny, bořeny a přestavovány k nepoznání, zatímco jejich původní podoba, materiály i umělecká výzdoba zaniká. Výstava a program mají za cíl ukázat i konkrétní příklady z Ústí nad Labem, aby se místní návštěvníci mohli s problémem identifikovat,“ uvedla kurátorka Martina Johnová.
Výstava chce představit především politický rozměr ohroženosti staveb a jejich specifickou estetiku. Její součástí jsou velkoformátové tisky ilustrací Jana Šrámka, které v uplynulých pěti letech vytvořil při různých příležitostech a budou i v připravované knize. Ilustrace zachycují stavby ohrožené demolicí či necitlivou rekonstrukcí nebo již stržené. Dvě ilustrace s pracovním názvem Sluneční město vznikly přímo pro výstavu.
Více o výstavě zde.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře