Kostely a kaple vzniklé v brněnské diecézi od začátku 20. století do současnosti představuje výstava v kryptě katedrály na Petrově. Vznikla ve spolupráci s brněnskou fakultou architektury, tvoří ji vizualizace a modely. Diecézní muzeum ji pojímá jako příspěvek k oslavám 100 let Československa. Potrvá do 30. září.
Kromě staveb a projektů výstava přibližuje také jejich architekty, zástupce různých generací. Prvním z nich je Karel Hugo Kepka, architekt husovického kostela vysvěceného v roce 1910. Následuje Vladimír Fischer, architekt několika chrámů budovaných v období první republiky. Pracoval třeba na návrzích funkcionalistického kostela svatého Augustina na náměstí Míru v Brně.
Zastoupen je také čtyřiaosmdesátiletý Ludvík Kolek, jenž navrhl moderně pojatý kostel v Senetářově na Blanensku, jednu z mála sakrálních staveb vybudovaných v období komunistické totality. Po roce 1989 podle jeho návrhů vyrostly také kostely v Hustopečích a Břeclavi.
Zástupcem současné generace architektů je padesátiletý Marek Štěpán, autor oceňovaného kostela svatého Václava v Sazovicích na Zlínsku. Podle Štěpánova návrhu také aktuálně vzniká kostel blahoslavené Marie Restituty v Brně na Lesné.
Diecézní muzeum připravilo také výstavu věnovanou životu, dílu a odkazu Františka Sušila, kněze, pedagoga, buditele a sběratele lidových písní. Návštěvníci ji najdou v takzvané Propité věži katedrály. Sušil zemřel před 150 lety.
zpráva ČTK
Více zde.
Nejnovější komentáře