Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představuje meziválečnou architekturu v Luhačovicích. Výstava je rozdělena do tří oddílů, jsou to lázeňské stavby, stavby v městské části, která vznikala, a stavby penzionů a soukromých vil pro podnikatele, řekla ČTK kurátorka Ladislava Horňáková. Výstava nazvaná Nová doba – nový život / meziválečná architektura v lázních Luhačovice 1918–1948 potrvá do 25. listopadu.
V lázeňském městě vznikala v meziválečném období řada staveb od předních českých architektů. „Mimo jiné byly postaveny penziony v Bílé čtvrti od Bohuslava Fuchse, plovárna, pošta od Ladislava Machoně, pavilon Ottovky a tenisový pavilon od Josefa Skřivánka, lázeňská mlékárna – nyní Divadelní restaurace – od Miloslava Kopřivy, ředitelství lázní od Emila Králíka a Společenský dům od Františka Roitha,“ uvedla Horňáková.
Ve válečném období vyprojektoval Oskar Poříska lázeňskou kolonádu, pavilon Vincentky a navazující budovy Vyšetřovacího a výzkumného ústavu. „Tato moderní meziválečná architektura lázeňské místo radikálně změnila,“ připomněla kurátorka.
Výstava přibližuje například i vilu Sávu z dílny Bohuslava Fuchse. „Málokdo ji zná, je u nádraží. Měla být takovým prototypem nového lázeňského bydlení, lázeňských penzionů v duchu přímořských letovisek,“ uvedla Horňáková. Nechybí ani vila od pražského architekta Vladimíra Grégra, který stavěl vily pro herce a filmové producenty především na Barrandově, či víkendový dům podle návrhu Vladimíra Karfíka.
Výstava přibližuje stavby prostřednictvím fotografií i plánované dokumentace, nechybí ani model, dobové články, publikace i korespondence architektů.
V rámci doprovodného programu je připravena komentovaná prohlídka významných staveb přímo v Luhačovicích i přednáška Dagmary Černouškové a Jindřicha Chatrného z Muzea města Brna.
Více o výstavě zde.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře