Ve stavebních firmách v Česku pracovalo letos na konci prvního pololetí 373 434 zaměstnanců a živnostníků, meziročně o 1,3 procenta více. V porovnání s prvním pololetím předkrizového roku 2008 se jejich počet snížil zhruba o desetinu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Za posledních 19 let, kdy ČSÚ tato data eviduje, šlo letos v prvním pololetí o čtvrtý nejnižší počet.
„Z dlouhodobého pohledu klesá počet lidí pracujících ve stavebnictví, protože stroje postupně nahrazují namáhavou lidskou práci. Krátkodobě však s oživením poptávky po stavebních pracích mírně vzrostl počet pracovníků ve stavebnictví,“ sdělil ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček.
Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že i přes mírný meziroční nárůst je zaměstnanost ve stavebnictví stále pod úrovní roku 2015. „Vývoj odráží celkovou aktivitu v oboru. Rok 2015 byl obdobím přechodné expanze tuzemského stavebnictví, zejména inženýrského stavitelství, což se promítlo do nárůstu zaměstnanosti,“ podotkl Kovanda.
České stavebnictví postihla krize v roce 2008 mnohem více než většinu ostatních oborů. Od roku 2008 klesalo pět let za sebou. V letech 2014 a 2015 vzrostlo o 7,1 procenta, respektive o 4,3 procenta. Bylo to způsobeno hlavně dočerpáváním evropských dotací z programového období 2007 až 2013. V roce 2016 však kleslo o 5,6 procenta. Loni si připsalo 3,3 procenta. Největší odliv pracovníků nastal mezi lety 2012 a 2013, kdy sektor opustilo zhruba 16 000 lidí. Letos za první pololetí stavební produkce vzrostla v souhrnu o 9,7 procenta.
Podle Kovandy je dlouhodobě nižší zaměstnanost v českém stavebnictví způsobena třemi faktory. Prvním je to, že se stavebnictví jako jediný obor české ekonomiky nedokázalo plně vzpamatovat z dopadu světové finanční krize. „Produktivita výroby sice roste pomaleji než třeba v průmyslu, ale přesto je pokles zaměstnanosti částečně přičíst i růstu produktivity v posledních 15 letech. A zatřetí, ve stavebnictví nyní působí více zaměstnanců v rámci šedé, nedeklarované zóny. Zatímco v roce 2008 jich bylo zhruba 31 000, v současnosti je počet takřka dvojnásobný,“ doplnil Kovanda.
V dalších čtvrtletích očekává další postupný růst zaměstnanosti ve stavebnictví, který bude těžit z celkové ekonomické prosperity a nutností rychlejšího čerpání evropských dotací.
Průměrná mzda ve stavebnictví na konci prvního pololetí meziročně vzrostla o 6,6 procenta na 27 326 korun. V porovnání s celorepublikovým průměrem byla o 14,2 procenta nižší.
„Ve stavebnictví častěji pracují méně kvalifikovaní lidé a cizinci. Průměrná mzda ve stavebnictví je hluboce pod celorepublikovým průměrem. Někteří živnostníci v oboru plně nepřiznávají své příjmy, což snižuje jejich daňovou povinnost. Na trhu se tak stále můžeme setkávat s poskytováním slev v případě, že není požadováno vystavění faktury,“ dodal Křeček.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře