Průmysl a obchod

Podle Eurostatu byl růst českého stavebnictví v 1. čtvrtletí sedmý nejvyšší v EU

České stavebnictví bylo v prvním čtvrtletí s meziročním růstem 13,1 procenta v porovnání se zeměmi EU na 7. místě. Ve srovnání s koncem loňského roku si ČR o jedenáct příček polepšila. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. V zemích Evropské unie stavebnictví v prvním čtvrtletí vzrostlo v průměru o 2,5 procenta.

Nejvíce vzrostlo stavebnictví v Lotyšsku, o více než třetinu. Následovaly Polsko (o 26 procent) a Estonsko (o 21 procent). Osm zemí s nejvyšším meziročním růstem je z bývalého východního bloku. „Lidé ve východní Evropě bohatnou a stále častěji investují do svého bydlení. Pozitivní vliv na rozvoj stavebnictví má i čerpání evropských dotací,“ uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček.

V pěti zemích unie stavebnictví kleslo. Nejvíce v Rumunsku (o 1,7 procenta), dále ve Francii (o 1,6 procenta) a ve Velké Británii (o 0,6 procenta). Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy je český výsledek třeba vidět v kontextu výkonnosti stavebnictví v členských zemích v uplynulých letech. „V Česku byla tato výkonnost velmi slabá, takže tuzemské stavebnictví roste z relativně nízké základny. Teprve letos se výkonnost pohybuje nad průměrem roku 2015. Do jisté míry je to navíc způsobeno příznivými klimatickými podmínkami v zimních a jarních měsících,“ uvedl. V dalších měsících lze podle něj očekávat zlepšování výkonnosti českého stavebnictví, které bude souviset s pokračující prosperitou a nutným aktivnějším čerpáním evropských dotací.

„Činit závěry na základě výsledků prvního čtvrtletí je problematické. Výkony stavebnictví jsou ovlivňovány klimatickými podmínkami, a to víc na severu a východě Evropy, než na jihu a západě. Například v Česku se v prvním kvartálu uskuteční jen kolem 15 procent celoročních stavebních výkonů. To znamená, že výkony ve zbylých čtvrtletích jsou oproti prvnímu skoro dvojnásobné,“ dodal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Meziroční změna výkonu stavebnictví v zemích EU v prvním čtvrtletí roku 2018:

 Země

 Index (v procentech)

 Lotyšsko

35,9 

 Polsko

26,0 

 Estonsko

21,0 

 Maďarsko

18,8 

 Litva

18,7 

 Slovinsko

18,6 

 Česko

13,1 

 Slovensko

11,0 

 Rakousko

8,1 

 Bulharsko

8,0 

 Lucembursko

7,0 

 Dánsko

6,3 

 Španělsko

6,3 

 Nizozemsko

5,7 

 Kypr

5,1 

 Německo

3,5 

 Malta

3,4 

 Belgie

3,3 

 Švédsko

3,1 

 Portugalsko

2,4 

 Chorvatsko

1,7 

 Finsko

0,2 

 Itálie

–0,2 

 Řecko

–0,5 

 Velká Británie

–0,6 

 Francie

–1,6 

 Rumunsko

–1,7 

 Irsko

údaje nejsou k dispozici 

Zdroj: Eurostat

zpráva ČTK

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*