Hrad Kunětická hora na Pardubicku čeká od srpna zásadní rekonstrukce, která zpřístupní dosud zavřená místa. Obnoví části památky, které navrhl ve 20. letech významný architekt Dušan Jurkovič. Projekt téměř za 79 miliónů korun zaplatí z větší části evropské dotace. Novinářům to dnes řekli zástupci Národního památkové ústavu.
„Cílem je nejen obnovit Jurkovičův palác a jeho restauraci, ale vytvořit velmi moderní návštěvnické centrum, přinést hradu a regionu zvýšenou publicistu a tím rostoucí návštěvnost,“ řekla ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.
Nepřístupná je dosud šestá brána, kde architekt navrhl vyřezávaný nábytek, obložení, červený a zelený salonek. V přízemí je pokladna, která se po rekonstrukci zruší. Místo ní nechává správa hradu obnovit dřevěnou verandu, jak vypadala za první republiky. Bude sloužit jako návštěvnické centrum. Počítá také se záchranou opevňovacího systému.
Součástí projektu je oprava Jurkovičova paláce, tedy západního křídla, kam zatím návštěvníci nemají přístup. Odborné firmy očistí objekt od nevhodných zásahů z 90. let, obnoví zdivo i dřevěné prvky, které Jurkovič navrhl. V křídle pak bude moderní vestavba a v ní expozice věnovaná Jurkovičově dílu.
„Dovedl spojovat úžasným způsobem lidové prvky s prvky moderny. Zanechal po sobě úžasné stavby, ať to jsou Pustevny nebo romantická obnova zámku Nové Město nad Metují,“ řekl ředitel územní památkové správy NPÚ Miloš Kadlec.
Opravy nezasáhnou do návštěvnických sezon. Budou se konat na etapy a potrvají asi čtyři roky. Jurkoviče si najal ve 20. letech tehdejší majitel hradu, Musejní spolek z Pardubic. Některé jeho návrhy nakonec zhotoveny nebyly, protože je členové spolku považovali za kontroverzní. Podle Jurkoviče měly opravy památek smysl pouze tehdy, když nacházely nový smysl a využití. Odmítnutí se dočkal v plánech dostavět v hradním paláci mohutné kamenné schodiště a patra. Měl tam být společenský sál a místnost.
„Pravděpodobně jeho záměry nezapadaly do konceptu spolku,“ řekl Kadlec. Památková péče tehdy i dnes razí spíše konzervační přístup.
Hrad Kunětická hora patří státu od roku 1953, v 60. a 70. letech nedával nic na jeho opravy, proto chátral. V roce 1993 památkáři hrad opět otevřeli veřejnosti, opravy se konají za provozu. Nejstarší stavba hradu pochází z poloviny 14. století, v 15. století ho Pernštejnové přestavěli a rozšířili.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře