BudexHUB, čtyřpodlažní administrativní budova, přináší průlomové řešení v oblasti dřevostaveb. Tento inovativní projekt spojuje estetiku, technologické inovace a udržitelnost, čímž nastavuje nová měřítka pro moderní pracovní prostředí. Jako nové sídlo společností GoMobil, Roboton a TERMS se stal prvním svého druhu v České republice a redefinuje standardy současné architektury.
Budova, otevřená letos na podzim v Plané u Českých Budějovic, kombinuje hybridní konstrukci s železobetonovým jádrem a dřevěnými CLT prvky, čímž dosahuje jedinečné harmonie pevnosti a lehkosti. S půdorysem 22,8 × 28,8 metrů a výškou 17,5 metru nabízí více než 2300 m² užitné plochy. Design budovy navrhlo prestižní studio Perspektiv, které tímto projektem vytvořilo nový etalon administrativních dřevostaveb v České republice. BudexHUB díky tomu není jen kancelářská budova – je to důkaz, že moderní architektura dokáže být estetická, plně funkční a autenticky udržitelná ve všech ohledech.
„Přechod do nových kanceláří vnímáme jako velký přínos,“ říká Adéla Kubíková, facility manager BudexHUBU. „Design a inovativní přístup k udržitelnosti odpovídají hodnotám moderního pracovního prostředí a vizi investora. Naši lidé si nejvíce pochvalují přírodní charakter a estetiku dřeva, které dodávají interiéru teplo a útulnost. Velká okna zajišťující přirozené osvětlení, v kombinaci s dřevěnými prvky, pozitivně ovlivňují náladu i produktivitu. Kvalita vzduchu v budově, podpořená použitím dřeva a efektivní ventilací, významně přispívá k celkovému komfortu pracovního prostředí. Aktuálně ještě dolaďujeme prostorovou akustiku, zejména mezi skleněnými příčkami a průchody VZT,“ dodává Adéla Kubíková.
Vnitřní prostory jsou navrženy jako vzdušné, prosvětlené a otevřené. Najdete zde telefonní místnosti pro jednotlivce, menší kanceláře, otevřené pracovní prostory, zasedací místnosti i relaxační lounge. Pro investora byl zásadní vizuální dojem budovy. Architekti postavili celý interiér na jedinečných pohledových prvcích panelů NOVATOP, které zajišťují jednotný a harmonický vzhled všech dřevěných ploch. Výsledný dojem podtrhují řemeslně zpracované detaily, jako jsou čisté přiznané spáry, skryté dveře, designový nábytek a obložky. Navíc interiér oživuje charakteristická vůně dřeva, která každého příchozího doslova pohltí.
„Spolupráce na projektu BudexHUB byla pro nás obrovským profesním obohacením,“ zdůrazňuje Jiří Oslizlo, předseda představenstva společnosti AGROP NOVA a.s., výrobce systému NOVATOP. „Měli jsme možnost pracovat s týmem, který sdílí naše hodnoty – od osvíceného investora přes architekty až po realizační tým. Každý svým dílem přispěl k vytvoření unikátního konceptu, jenž ukazuje, jak může architektura podporovat udržitelný rozvoj firem. Díky vysokým nárokům investora na kvalitu a precizní zpracování jsme mohli maximálně využít potenciál systému NOVATOP a demonstrovat jeho flexibilitu, špičkové opracování i estetické možnosti, které pohledové plochy tohoto materiálu nabízejí. BudexHUB tak pro mě není jen budovou, ale živým důkazem, že lze vytvářet jedinečné pracovní prostředí, které inspiruje i v mezinárodním měřítku,“ uzavírá Jiří Oslizlo.
„U systému NOVATOP bych chtěl vyzdvihnout stropní žebrové elementy, které oproti klasickému CLT i při osmimetrovém rozponu nejsou náchylné na kmitání a šetří hodně dřeva,“ uvádí Radek Oslizlo, technický ředitel v NOVATOPu a upřesňuje: „Dutiny uvnitř jsou pak vhodné pro akustický vápencový vsyp pro zlepšení stavební akustiky, aniž by zvyšoval tloušťku podlahové konstrukce. Dvojstupňové opracování elementů umožnilo přesné napojení na ocelové průvlaky, které byly následně zaklopeny třívrstvou deskou. Ta plní nejen ochrannou funkci proti požáru, ale také estetickou. Stěnové konstrukce v této budově kombinují standardní nepohledové CLT panely rakouského výrobce a české panely NOVATOP, které díky své vysoké pohledové kvalitě vytváří jednotnou a harmonickou texturu dřeva napříč celým interiérem. Dokonalost celého řešení podtrhují precizní detaily, jako jsou čisté přiznané spáry při napojování panelů či řemeslně zpracované interiérové doplňky, včetně skrytých dveří, nábytku a okenních obložek, které byly rovněž vytvořeny z desek NOVATOP.“
BudexHUB je navržen v pasivním standardu a celoročně využívá solární energii, která je ukládána do bateriových úložišť, což zajišťuje vysokou míru energetické soběstačnosti. Toto moderní řešení umožňuje firmám sídlícím v budově fungovat efektivně a udržitelně, přičemž minimalizuje dopad na životní prostředí. Součástí areálu jsou i venkovní pěstební plochy a skleník, kde se pěstuje čerstvá zelenina pro kuchyň a freshbary s kapacitou až 200 osob. Díky autonomním zemědělským robotům je produkce potravin realizována bez chemických prostředků a závislosti na globálním trhu. Tento moderní přístup nejen podporuje soběstačnost, ale také přispívá k bezpečnosti v oblasti potravin a ukazuje, jak lze propojit technologii s udržitelností.
BudexHUB je ukázkou, jak lze propojit udržitelnost, technologické inovace a estetiku do jednoho harmonického celku. Jeho koncepce zdůrazňuje sdílenou energetiku, využívání obnovitelných zdrojů a robotizaci v zemědělství. Tyto inovativní prvky představují směr, který by měl inspirovat další k podobně progresivním a udržitelným řešením.
BUDEX Hub v číslech
Zahájení výstavby: září 2022
Dokončení a otevření: září 2024
Užitná plocha: 2312 m2
Kapacita: 124 osob
Výška budovy: 17,2 m
Množství použitého dřeva: 900 m3
Energetická náročnost budovy: A – mimořádně úsporná
Zapojené firmy a partneři
Investor: BUDEX HUB s.r.o.
Architektonický návrh a generální projektant: Studio Perspektiv, s.r.o.
Generální dodavatel stavby: OHLA ŽS, a.s.
Realizační projektová dokumentace, statika, realizace dřevostavby: TAROS NOVA, a.s.
Výrobci dřevěných prvků: AGROP NOVA a.s. (systém NOVATOP), HASSLACHER NORICA TIMBER (konstrukční CLT)
Foto: Ondřej Pavlačík
Doplněno imaterialy:
Projekt a jeho technické řešení včetně fotografií z výstavby najdete na stránkách autorů, studia Perspektiv.