Výzvou byla u této dřevostavby její technická náročnost spojená se strmým a skalnatým terénem. Autor ji ve spolupráci s klientem koncipoval jako chytrý dům s nulovou bilancí spotřeby energie. Díky fotovoltaice má vlastní zdroj elektřiny, kompaktní jednotka s aktivní rekuperací se stará o výměnu a dohřívání vzduchu. Když je potřeba více tepla, přidá se elektrické podlahové vytápění.
Architekt Lukáš Pejsar dům navrhl tak, aby okolní přírodě nekonkuroval – fasád y nechal obložit dřevem, střechu osadil travinami. „Investor měl důvěru v naše kompetence, od začátku nás nechal chrlit nápady. Byl otevřený diskusi a dokázal změnit postoj, když to mělo opodstatnění. Řekl nám také přesně, co od domu chce, hodně toho věděl o samotném místě. Majitel zde totiž trávil dětství a pamatoval si, jak to v dané lokalitě funguje,“ říká.
Na relativně malý pozemek nebylo lehké stavbu umístit, nestandardní bylo i její zakládání na ustupující skále. Část domu stojí na ní, část na rostlém terénu. „Základy byly navrženy podle provedených sond, během realizace jsme ale přesto museli základovou spáru hlídat a reagovat podle aktuální situace. Vjezd do garáže nakonec lemuje obrovská opěrná stěna, která původně v návrhu nebyla,“ vzpomíná autor.
Respekt k místu
Dřevostavba nahradila zchátralý dům, kde bydlela babička investora. Vztah a respekt k místu se projevil v pojetí návrhu: kromě nenápadného, ale ušlechtilého vzhledu domu to byla práce s náročným terénem. „Jelikož se pozemek nachází na skále, pracovali jsme s různými úrovněmi, aby vznikl plnohodnotný prostor pro zahradu,“ vysvětluje Lukáš Pejsar. Dvoupodlažní stavba složená z krabicovitých hmot vystupuje z kaskádové zahrady, která se tak stala důstojným soklem celé kompozice.
Pro konstrukce architekt zvolil masivní panely z křížem vrstveného dřeva, které systémově řeší nosné i nenosné stěny, stropy a střechu. Obývací pokoj se rozhodl maximálně otevřít, aby poskytl výhledy na protější kopce a k Vltavě. Rozsáhlé prosklení přes roh bylo technicky náročnější, stejně jako šikmé sloupy, které zajišťují oporu a současně zavětrování.
Základní údaje |
Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar |
Přiznané dřevo v interiérech
Rodinný dům byl na pozemku umístěn tak, aby se otevíral k jihu. Tímto způsobem bylo zajištěno soukromí, v zimních měsících navíc využívá nemalých tepelných zisků ze slunečního záření (v létě se eliminují předokenními žaluziemi).
V prvním nadzemním podlaží se při jižní straně na vyvýšené terase nachází vstup. Dispozice dále sestává ze zádveří, technické místnosti, samostatného WC, obývacího prostoru s kuchyňským koutem, pracovny a skladu. Ve 2. NP jsou ložnice a koupelny. Součástí stavby je také sklad, propojený s domem plochou střechou, která tak tvoří kryté stání pro auto.
Dům je postaven z masivních dřevěných panelů, díky tomu je v interiéru přiznáno dřevo. Také bylo možné bez větších statických obtíží realizovat velkoformátové prosklení. Stropy jsou trámové se záklopem dřevěnou biodeskou, truhlářsky zhotovené schodiště ze stejných panelů jako zbytek domu.
Pohledové dřevo v interiéru bylo natřeno tvrdým voskovým olejem s bílým pigmentem a UV filtrem. Zachová si tak svou čerstvou barvu po další desítky let a zároveň může do interiéru dýchat.
Křížem vrstvené dřevo neboli CLT (Cross Laminated Timber) svými vlastnostmi v mnoha ohledech překonává beton i ocel, ale současně si s těmito materiály dobře rozumí. Vrstvené dřevo zároveň vyniká svou tuhostí, kompaktností a jednoduchými konstrukčními detaily, přitom neomezuje kreativitu návrhu. Dokáže překlenout i rozlehlé místnosti.
Konstrukce a tepelné izolace
Základy tvoří pasy a patky ve dvou stupních, mezi pasy je hutněný štěrkopískový násyp. Na něj byla položena geotextilie, další násyp a geotextilie s povlakovou PVC hydroizolací. Poté byla vylita betonová deska s kari sítí.
Stěny domu se vbudovaly z lepených masivních dřevěných panelů Novatop Solid tl. 84 mm, v samostatném skladu byly použity panely Novatop Solid tl. 62 mm. Svislé spoje konstrukce se prolepovaly, z exteriéru opatřily páskou Air StopFlex, aby se u konstrukcí zajistila dostatečná vzduchotěsnost. Stropy jsou dřevěné trámové, krov byl řešen pomocí nosníků Steico Joist. Stropní trámy jsou zaklopeny deskami SWP.
Svislé obvodové konstrukce a střecha jsou opatřeny minerální tepelnou izolací Isover UNI, v místě terasy nad pracovnou Isover Multimax. V podlahách jsou podlahový polystyren nebo dřevovláknitá kročejová izolace v patře. Sokl domu je zateplen tvrzeným polystyrenem soklovým o tl. 160 mm.
Fasády mají horizontální obklad ze sibiřského modřínu. Střecha je plochá s PVC krytinou, na níž je souvrství zelené střechy. Stejná zelená střecha je i na krytém stání a skladu.
Skladba stěny |
▪ 84 mm Novatop Solid |
Řešení TZB
Primárním zdrojem pro systém vytápění je elektřina, v jednotlivých místnostech je podlahové topení ovládané prostorovými termostaty. Pro větrání domu byl navržen systém větrání, který se skládá z vestavěného předehřevu nasávaného vzduchu, rekuperační jednotky, tlumičů hluku, potrubní sítě a distribučních elementů.
Ohřev teplé vody je zajištěn primárním zdrojem tepla pomocí zásobníku teplé vody vestavěného do hydraulické věže. K odběru je k dispozici 212 litrů vody o teplotě 55 °C.
Jedná se o inteligentní dům: ne takový, který se naprogramuje a následně dle toho slouží, ale o dům, který se učí od svých obyvatel a ideálně reaguje na různé situace v průběhu dne. Inteligentní systém koriguje například vlhkost nebo množství CO2 v interiérech.
Hana Vinšová
Foto: Petr Polák