Každý balkon je důležitou součástí stavby s velmi zajímavou specifikou technického řešení.
Balkony jsou jedním z typických velkých tepelných mostů, bez potřebné izolace velmi intenzivně odvádí teplo z interiéru do exteriéru. Dříve se balkony dělaly tak, že prakticky představovaly jen pokračování vnitřního stropu, nosná konstrukce stropu se jednoduše vykonzolovala ven. V současné době se do konstrukce implementují izolační vložky. Tím ale vzniká další problém, protože dané technické řešení s sebou nese dilataci – tedy nutnost použít dilatační uzávěr, který by hydroizolačně přemostil tuto spáru. V případě, že izolační vložka není do nosné konstrukce instalována, je při zateplování nutné obalit celý balkon, jinak tam tepelný most zůstane.
Obrázek č. 1 je typický příklad detailu, jak nemá vypadat zateplení panelového objektu. Panely, které byly použity jako nosná konstrukce balkonu, jsou nezatepleny. To znamená, že jsou dokonalým tepelným mostem se všemi negativy, která tento tepelný most s sebou nese. V oblasti dveří na balkon tak vzniká velké nebezpečí kondenzace vody a následně plísní.
Obrázek. č. 2 ukazuje přehled konstrukčních částí, které je nutné u balkonu řešit, tak aby byl potěšením pro uživatele a zároveň se nestal noční můrou. I když se jedná jen o malý konstrukční stavební prvek, složitých detailů, které je nutné řešit, je zde až dost.
Možných řešení izolací balkonů je velké množství. Z nich jsem vybral jeden konkrétní případ technického řešení pomocí stěrkových izolací typu PMMA (polymetylmetakrylát).
U stěrkových izolací by se zdálo, že se jedná o jednoduchou technologii – izolace se „napatlá“ na podklad a je hotovo. Opak je pravdou. Ten, kdo umí udělat spolehlivou stěrkovou izolaci, která funguje a vydrží, je machr a moc jich bohužel není. Jeden z takových kladných příkladů je zdokumentován na následujících obrázcích.
Stěrkové izolace typu PMMA jsou v současné době asi technicky nejlepší vodotěsné izolace tohoto typu. Při kvalitním provádění mají řadu výhod, které se na takto malých plochách významně projeví. Vzhledem k tomu, že se jedná o bezešvé izolace, pochozí povrch je následně hladký, bez jakýchkoliv nerovností. V rámci tohoto typu stěrkových izolací lze provádět napojení na jakékoliv jiné konstrukční materiály, a to velmi spolehlivě, jak ukazují obrázky, kde je izolace připojena jak na vstupní dveře – plastové, stojky zábradlí, okapnice – kovové, tak i na ostatní silikátové vrstvy. Jednou z velkých výhod stěrkových izolací tohoto typu je možnost použít je i na vyspravení podkladu „plastbeton“ s pojivem právě pomocí PMMA, který následně vytvoří dokonalý podklad pro vlastní hydroizolační povlak. Detaily, resp. vytažení na svislé konstrukce (viz obrázek č. 3) je ale potřeba pečlivě ochránit, protože po zaschnutí nelze tato izolace prakticky odstranit ze znečištěných ploch.
Velmi důležitou vlastností kvalitních stěrkových izolací je jejich vyztužitelnost. Na obrázku č. 4 je patrné provádění výztužné vložky, která dává této hydroizolaci velmi dobré pevnostní vlastnosti. Stěrky potom nemají tendenci se trhat a oddělit se od podkladu. Na obrázku č. 7 je potřeba si všimnout pečlivého vytažení hydroizolačního systému na svislé konstrukce, a to včetně rámu dveří.
V předcházejícím textu jsem představil jedno z možných technických řešení použitelné jak pro rekonstrukce, tak i nové balkony. Toto řešení je při kvalitním provedení velmi trvanlivé a slučuje v sobě řadu již výše jmenovaných výhod.
Při zpracování jsem použil podklady firem A.W.A.L., s. r. o., Axter CZ, s. r. o., resp. IzoDol, s. r. o., pana Jiřího Doležala, který mi také poskytl fotografie ze své realizace, za které děkuji.
MAREK NOVOTNÝ
Foto: archiv autora
Ing. Marek Novotný, Ph.D., (*1957) je absolventem SvF ČVUT (1981), resp. VUT v Brně – soudní postgraduál, resp. STU v Bratislavě – Ph.D. V současné době je odborným asistentem FA ČVUT a spolumajitelem firmy A.W.A.L., s. r. o. Je soudním znalcem v oboru stavební izolace a stavební fyzika. Základní náplní jeho práce je expertní, konzultační a projektová činnost v oblasti stavebních izolací.
Související články:
Patologie vodotěsných izolací a izolačních systémů 5: Provádění konstrukčních detailů
Patologie vodotěsných izolací a izolačních systémů 4: Provádění v ploše
Jak na opravy balkónů, lodžií a teras
Vliv vlhkosti na účinnost tepelné izolace pro kontaktní zateplovací systémy