Materiály

Slunce skrz skla přitopí školákům v Rosicích

V září se dětem z jihomoravských Rosic otevře nová budova školy. Město zakoupilo objekt bývalého nábytkářského učiliště, který prošel důkladnou modernizací. V rámci ní byla výměna oken pro energetickou efektivitu budovy jednou z nejdůležitějších položek. Zvolená skla HELUZ IZOS se postarají o tepelnou pohodu v budově: Umožňují totiž teplo šetřit i získávat. Teplo ze slunečního záření propouštějí dovnitř a zároveň brání jeho úniku ven. Jinými slovy, skla IZOS Energy+ ve škole zdarma přitopí.

Nová budova základní školy se nachází v severozápadní části města v ulici Na Vyhlídce. Bude odloučeným pracovištěm tzv. staré budovy základní školy v ulici Pod Zahrádkami, která svou kapacitou už nestačí. Do zrekonstruovaného objektu se od září letošního roku přesune část prvního stupně. „Objekt prošel rekonstrukcí, která zahrnula kromě střechy snad vše, co vás napadne,“ říká Ing. Jaroslav Šorf, investiční technik města Rosice. 

Protože se jednalo o budovu ze sedmdesátých let, musela být kromě výměny oken v celém objektu také zateplena fasáda. Důkladnou rekonstrukcí prochází také interiéry. Funkční zajímavostí objektu je volba moderního zasklení se zvýšeným solárním faktorem, které má vysokou propustnost tepelné energie ze slunečního záření. Izolační sklo tak v budově pomáhá energii nejen šetřit, ale také bezplatně získávat. Zároveň mají vysoký faktor prostupu světla, a tak bude do místnosti proudit více přirozeného světla, což je pro děti a jejich zdraví vítané, zároveň se sníží náklady za svícení. Rekonstrukce se ujala stavební firma Navláčil ze Zlína, okna s výplněmi IZOS Energy+ dodala firma Decro Bzenec

Tři stovky trojskel

Okna tvořila v rámci stavby významný objem, město navíc zažádalo o dotaci na zateplení ke snížení energetické náročnosti, proto byla jejich výběru věnována velká pozornost. Dvacet let stará dvojskla nahradily moderní výplně s plastovými rámy v antracitovém odstínu s izolačními trojskly IZOS. Ta tvoří vždy tři tabule a dva distanční rámečky. Každé z oken v rosické škole je tvořeno dvojicí prvků: Horní část okna s rozměrem 1 m x 1,5 m a spodní 1 m x 0,5 m. Okna ve třídách jsou sdružena po třech. Skel IZOS se tak v objektu uplatnilo na 300 ks, včetně mléčně zabarvených na toaletách a bezpečnostních lepených skel se dvěma fóliemi do vstupních dveří. 

Ve veřejných budovách, a hlavně v prostorech, kde se pohybují děti, je bezpečnostní zasklení velmi důležité. Kromě své základní funkce, ochrany před násilným vniknutím zlodějů, totiž bezpečnostní zasklení IZOS Protect chrání proti propadnutí a eliminuje poranění člověka při rozbití skla. 

Slunce jako zdroj tepelné energie

Zvolená skla IZOS ENERGY+ mají o 10 % vyšší solární faktor, než jaký vykazuje běžná sklovina. Solární faktor (SF=g) udává, kolik světla ze slunečního záření projde do interiéru. Čím vyšší je hodnota SF, tím více světla do interiéru proudí. Skla IZOS ENERGY+ disponují solárním faktorem 62 %. Trojsklo o tloušťce 46 mm propouští světlo a teplo dovnitř, a přitom si zachovává nízkou hodnotu prostupu tepla ven. Toto sklo je optimální volbou pro zasklívání ploch s orientací na východ, jih a západ v kombinaci se stínicí technikou. Ta zamezí přehřívání místností v létě. 

Vysoký solární faktor a nízký prostup tepla z interiéru, to jsou parametry toho nejlepšího, co v oblasti zasklení dnes můžete mít,“ říká Petr Zachara, zástupce firmy HELUZ IZOS. Solární faktor závisí na typu pokovení jednotlivých tabulí skla. 

Objekt rosické školy je největšími prosklenými plochami orientován na východ. Ze západu jsou okna částečně stíněna vedlejší budovami občanské vybavenosti. Zasklení se zvýšeným solárním faktorem orientované na východ a západ, které má vysokou propustnost tepelné energie ze slunečního záření, pomáhá získat cenné teplo. Naproti tomu úzká severní strana školy, kam slunce svítí minimálně, je téměř neprosklená a nově zateplená. Pro období nadbytku tepelných zisků zejména v letních měsících je objekt opatřen externím stíněním, konkrétně předokenními žaluziemi. 

Úspory na vytápění i izolace hluku

Zatímco součinitel prostupu tepla zasklením Ug může u dvacet let starých oken s dvojskly činit více než 3,5 W/m2K, izolační trojskla IZOS dosahují až 7x lepších tepelněizolačních schopností (0,5 W/m2K.)Tyto parametry jsou dokonce 2x lepší už u moderních dvojskel IZOS, které mívají hodnotu součinitele prostoru tepla kolem 1,0 W/m2K,“ upozorňuje Petr Zachara. Díky těmto vlastnostem mohou skla rosické škole uspořit za vytápění i desítky procent. Zajímavostí je, že skla IZOS Energy+ také omezují pronikání škodlivého UV záření na 29 %. Tato vlastnost je u zasklení mnohdy přehlížena, může však mít zásadní vliv na zdraví a pohodlí, stejně jako na stálost barev a životnost vybavení interiérů, včetně nábytku a podlah. Další výhodou kvalitních skel je výborná izolace hluku.

Na tři sta oken stačilo deset dnů

Nejen výrobu oken, ale i jejich montáž, zajistila bzenecká firma Decro. Ta montuje týdně běžně padesát vchodových dveří, a ještě více oken. Zkušenosti s velkým objemem montovaných oken i dveří se projevily v hladkosti a rychlosti celé akce. Výměna oken v celém objektu tak trvala ani ne deset dnů. 

Výuka v nové budově začne od září. „Zatím jsme s volbou spokojeni, ale jsme samozřejmě také zvědaví, jak se parametry nových skel projeví při skutečném provozu,“ dodává Jaroslav Šorf. Benefitem však bude nejen tepelný komfort a úspora energií, ale také šetření životního prostředí a nižší závislost na dodávkách energie.