Materiály

Ruukki dodá vůbec první stavební produkty z oceli vyrobené bez použití fosilních paliv

Ruukki Construction, součást skupiny SSAB, je první společností na světě, která společně s vybranými zákazníky vyzkoušela použití oceli vyrobené bez fosilních paliv ve stavebních výrobcích. První střešní a stěnové konstrukce na světě z oceli vyrobené bez použití fosilních paliv budou dodávány strategickým zákazníkům ve Švédsku a Finsku od třetího čtvrtletí roku 2023.

Ruukki dodá první sendvičové panely, fasádní obklady a střešní krytiny z oceli vyrobené bez použití fosilních paliv pečlivě vybraným zákazníkům, kteří mají silný program udržitelnosti. Pilotní produkty z oceli bez fosilních paliv budou vyráběny v závodech Ruukki ve finských městech Alajärvi a Vimpeli, v estonském Pärnu a v závodě Plannja v Järnforsenu ve Švédsku. Emise vznikající ve výrobní fázi budou minimalizovány použitím zelené energie a výběrem materiálů a logistických možností s co nejmenším dopadem na životní prostředí.

„Snažíme se vést ocelářský průmysl směrem k dekarbonizované budoucnosti. Stavebnictví je jedním z nejdůležitějších odvětví využívajících ocel a představuje více než 50 % celosvětové poptávky po oceli. Zavedením oceli vyrobené bez použití fosilních paliv do stavebních výrobků můžeme společně pomoci sektoru stavebnictví a nemovitostí výrazně snížit uhlíkovou stopu zastavěného prostředí,“ říká Thomas Hörnfeldt, viceprezident pro udržitelnost a veřejné záležitosti společnosti SSAB.

„Jako součást společnosti SSAB jsme nesmírně hrdí na to, že jsme první společností na světě, která dodává zákazníkům ocelové stavební produkty vyrobené bez použití fosilních paliv. Použití surovin bez fosilních paliv radikálně sníží dopad našich výrobků na životní cyklus; to je však jen část toho, co pro snížení našeho dopadu na životní prostředí děláme. Neustále se snažíme rozvíjet naše procesy a nabídku a také spolupracovat s podobně smýšlejícími partnery s cílem dodávat uhlíkově neutrální stavební výrobky našim zákazníkům v budoucnu,“ říká Sami Eronen, prezident Ruukki Construction.

Sami Eronen, President, Ruukki Construction

V souladu se závazkem udržitelnosti přijatým již v roce 2019 je Ruukki odhodlána být první společností, která nabízí stavební produkty z oceli vyrobené bez použití fosilních paliv. Ruukki systematicky snižuje emise svých provozů s cílem dosáhnout 25% snížení emisí do roku 2026. Cílem víceletého investičního programu je minimalizovat dopad provozu a sortimentu na životní prostředí v budoucnu.

Další informace poskytne:
Sami Eronen, President, Ruukki Construction, sami.eronen@ruukki.com