Stavební průmysl prochází obdobím velkých změn. Ceny téměř všech materiálů se zvyšují, betonářům hrozí nedostatek slínku – důležité suroviny pro výrobu cementů – a zároveň roste tlak na udržitelnost výroby materiálů i ekologičnost samotných staveb.
Slínek je ekologicky náročná surovina a nutnost snížení jeho spotřeby je vnímána v celém cementářském průmyslu. Je zde proto velký tlak na využívání moderních technologií a hledání nových řešení. Ke slovu se tak dostávají směsné cementy, které se v kombinaci s nejmodernějšími přísadami stávají pojivem budoucnosti.
Ekologický i ekonomický rozměr směsných cementů
U směsných cementů je část slínku nahrazena jinou příměsí. Představují tak nejen ekonomičtější, ale dlouhodobě i ekologičtější a udržitelnější variantu cementů. Jejich využití není žádnou novinkou: v minulosti se v českých zemích na stavbách používaly, dokud nebyly vytlačeny trendem portlandského cementu. Ten výrobci a zpracovatelé preferují dodnes zejména proto, že se jedná o jednoduché a pohodlné řešení.
Změna klimatu a narůstající tlak na udržitelnost nás nicméně postupně nutí tato pohodlná řešení opouštět a v případě alternativního použití směsných cementů se nejedná o krok zpátky, ba právě naopak. Směsné cementy jsou sice technologicky náročnější na výrobu, ale my žijeme v době, kdy vysoká technologická náročnost není již žádnou překážkou. Použití směsných cementů rozšiřuje možnosti a dovoluje ovlivňovat materiálové složení stavby tak, aby co nejlépe sloužila svému účelu, a to při nižších nákladech a s ohledem na životní prostředí. Je důležité si uvědomit, že žádný cement není vhodný pro každý projekt, ani ten portlandský.
Nebojme se přísad!
Éra starých jednoduchých přísad je dávno pryč. Dnes jsou k dispozici moderní kombinované přísady, např. vysokohodnotné polykarboxylátétery. Lze je různě kombinovat s dalšími surovinami, křížit je a modifikovat. Dají se u nich přesně definovat vlastnosti, které chceme vylepšit u stavebních materiálů – upravují zpracovatelnost betonu a pozitivně ovlivňují vlastnosti ztvrdlého betonu, kvalitu povrchů i dlouhodobou odolnost.
Nejmodernější přísady jsou výsledkem dlouhodobého výzkumu a vývoje a jsou důkazem toho, že za pojmem cementářství se dnes již neskrývá jen prostá manuální práce, ale neustále se rozvíjející vědecký obor, který umožňuje využívat ty nejmodernější technologie.
Další materiály šetrné k životnímu prostředí
V posledním roce se na trhu objevují i další stavební materiály šetrné k životnímu prostředí. Jedním z nich je Vertua®, nová řada udržitelného betonu s uhlíkovou stopou sníženou až o 50 %. V České republice se jedná o nízkoemisní produkt, v jiných zemích ho společnost CEMEX nabízí již jako první uhlíkově neutrální beton, u kterého jsou vzniklé emise rovnou neutralizovány prostřednictvím doprovodných offsetových projektů. Betony řady Vertua® jsou kladně vnímány i odbornou veřejností. Společnost CEMEX za jejich uvedení na trh získala cenu poroty v soutěži Nejlepší výrobce stavebnin roku 2020.
Na prahu velké změny
V České republice nejsou v současnosti směsné cementy příliš využívané, ale postupně se objevuje řada projektů, které při stavbě zvažují i ekologické hledisko a využívají možnosti, které s sebou použití moderních směsných cementů přináší.
Staňte se součástí moderního trendu a při přípravách svých projektů kontaktujte technology, kteří vám poradí, jaký materiál na vaše stavby použít, aby splňovaly nároky, které jsou před nás kladeny.
Seznamte se se směsnými cementy a budete překvapeni, jaké možnosti se před vámi otevřou. Betony ze směsných cementů jsou totiž bezesporu materiálem budoucnosti.
podle podkladů společnosti CEMEX