
Superhaus Moravia tvoří železo, beton a sklo. Originální experimentální dům kombinuje moderní design s netradičními technologiemi od samotné konstrukce domu až po vytápění nebo rekuperaci ze solárních zisků.


„Když je žák připraven, učitel se objeví“ – toto přísloví pocházející z východní filozofie vystihuje myšlenku, že pokud je člověk otevřený novým výzvám, dokáže najít řešení i tam, kde by je ostatní nehledali. A přesně v tomto duchu se odehrál příběh jednoho z technologů ZAPA beton, který měl jedinečnou příležitost podílet se na výjimečné realizaci pohledového betonu.
Unikátní projekt
Jednoho dne kontaktoval našeho obchodního specialistu zákazník, který s nadšením popisoval vizi projektu, který patrně nemá v České republice obdoby a nesnese srovnání, jednak s ohledem na mikrorozpočet investora, tak i snahou o maximální recyklaci nejen z důvodu finanční úspory, ale také s ohledem na maximální ekologickou udržitelnost projektu.
Jedná se o naprosto originální a odvážný projekt rodinného domu Superhaus Moravia Hranice, který je zajímavý a výjimečný v mnoha ohledech. Dům, jehož konstrukce spojuje ocel, sklo a beton, je plný inovativních a nadčasových prvků a technologií. Celý projekt jde doslova až na hranu současných technických možností. Najdeme zde například levitující schodiště, skleněné zdi, nábytek je plánovaný k zabudování převáženě do zdi, niky jsou součástí betonové monolitické konstrukce v kvalitě pohledového betonu, bílý beton aj. Zvláštností projektu je také to, že jej zákazník realizuje jako DIY projekt (Do it yourself), tedy svépomocí, a celý postup sdílí na sociálních sítích za účelem inspirovat ostatní. Projekt tak vzbuzuje zájem nejen u odborné komunity, ale také u široké veřejnosti. Stavebník chce ukázat, jak se takováto, ne zcela obvyklá stavba rodí od A až do Z. Obdobné nadčasové projekty pro nejbohatší lidi na světě samozřejmě existují, ale nejsou takto podrobně zdokumentovány pro veřejnost.
Pohledový beton – výzva
Naší rolí v tomto projektu bylo pomoci s realizací betonových konstrukcí v kvalitě pohledového betonu. Na stavbě proběhly dvě zásadní betonáže, z nichž každá představovala specifickou technologickou výzvu. Klíčem k úspěchu bylo nejen složení a výroba betonu, ale zejména precizní příprava bednění, ukládání a vibrování betonu. Zhotovitel a zároveň investor projektu pečlivě dbal všech doporučení, která vyplynula ze společné diskuse mezi zhotovitelem a technologem ZAPA beton nad každým detailem přípravy realizace pohledového betonu.
Představa investora u první betonáže byla „batikovaný beton“, který se bude co nejvíce přibližovat ve své kvalitě zpracování pohledovému betonu v hladkosti mramoru. Veškeré styky bednicích desek, stejně tak hlavičky použitých vrutů byly pečlivě zatmeleny a kontaktní plochy bednicích desek byly potaženy hladkou fólií. Spoje bednicích desek byly u první betonáže řešeny chemicky, u druhé betonáže svařením tavidlem za tepla nitrogenovým vyvíječem (stavebník si potrpí na experimenty), viz fotografie č. 2 a 3.

Bednění bylo během přípravy před betonáží zakryto plachtou chránící jej před deštěm, prachem a nečistotami. Receptura navrženého betonu obsahovala cement CEM II/A-LL z místní cementárny v Hranicích, frakci 0/4 a regenerované kamenivo z betonárny ZAPA Hranice. Regenerované kamenivo vzniká jako odpad při mytí autodomíchávačů na betonárce, tzn. použití tohoto kameniva pozitivně přispívá k bezodpadové produkci a ekologii. Přestože technické předpisy nedoporučují použití regenerovaného kameniva pro pohledové betony, pečlivá příprava umožnila dosáhnout vynikajícího výsledku.
Velkou výzvu představovaly zabudované krabice – niky, ke kterým vedou chráničky pro vedení elektřiny, viz fotografie č. 4. Tyto prostory budou sloužit jako zabudované a osvětlené police v monolitické betonové stěně. Beton byl ukládán do konstrukce pomocí čerpadla, přičemž zvláštní důraz byl kladen na jeho ukládání a vibrování. Beton byl v bednění uložen 7 dní, než došlo k odformování. Výsledkem je konstrukce s unikátním vzhledem, který zcela splnil očekávání investora, viz fotografie č. 5 a 6.


Bílý beton
Úspěch první betonáže otevřel dveře k realizaci druhé výzvy – konstrukce ložnicové stěny z bílého
betonu. Tento proces byl ještě náročnější, protože bílý beton vyžaduje maximální přesnost nejen při přípravě bednění, ale také při míchání, ukládání a vibrování betonu. Navíc zeď byla doslova prošpikována sítěmi, otvory a armaturou.

Receptura betonu obsahovala bílý cement, bílý písek i hrubou frakci. Způsob dávkování vstupních složek můžete vidět na fotografii č. 7, 8 a 9.


Vzhledem k malému množství betonu, který byl potřeba – cca 5 m3, jsme s investorem probrali možnost míchání a výroby bílého betonu v bubnu autodomíchávače za předem daných podmínek a parametrů, ať již ve způsobu dávkování vstupních materiálů, tak i rychlosti a době míchání betonu v bubnu autodomíchávače. Na celý proces výroby, ukládání a vibrování betonu dohlížel technolog ZAPA beton, který zároveň kontroloval ukládání betonu pomocí čerpadla a jeho pečlivé vibrování ponorným vibrátorem. Výzvu představovaly opět zabudované krabice – niky, výškově odstupňované na třikrát. Za účelem minimalizace vzniku nevzhledných kaveren zhotovil investor v bednění speciální otvory pro ukládání betonu a jeho vibrování. Konstrukce stěny z bílého betonu drží zdánlivě levitující ložnicovou postel, viz fotografie č. 10, což patří mezi další z mnoha technických, ale i estetických vrcholů celého projektu, viz fotografie č. 11.


Závěr a shrnutí
Realizace pohledového betonu pro projekt Superhaus Hranice nám přinesla technologicky cenné zkušenosti, které podtrhují zásadní význam pečlivé přípravy bednění a celkové organizace betonáže, včetně způsobu ukládání a hutnění. Na výsledku je jasně vidět, že klíčem k úspěchu není pouze samotný beton, ale především špičková příprava. Díky důrazu na detaily, jako je hladkost kontaktní plochy, těsnost spojů, ochrana bednění před nepříznivými vlivy nebo precizní uložení a hutnění betonu, lze dosáhnout výjimečného výsledku i při použití materiálů, které nejsou běžně doporučovány pro pohledové betony.
Úspěch této spolupráce je důkazem, že inovativní přístup, odborné know-how a důraz na detaily umožňují realizovat projekty, které posouvají hranice v oblasti pohledového betonu. Pokud plánujete podobné projekty, neváhejte se na nás obrátit – tým technologů ZAPA beton je připraven pomoci vám proměnit vaše nápady a sny ve skutečnost.
Poznámka investora projektu:
Na projektu jsem spolupracoval s mnoha lidmi a na mnoho z nich nikdy nezapomenu, což přesně platí i o lidech z firmy ZAPA beton. Už první schůzka s obchodním a potom s regionálním zástupcem byla v duchu absolutního nadšení z projektu a pak se už jen hledala cesta, a to bez pardonů, přes všechny překážky. Další schůzka s technologem (jedním slovem neuvěřitelná), vše v maximálně pozitivním duchu a pak velmi konstruktivní komunikace, která postupně utvářela beton v domě. Na mé cestě za naším prvním pohledovým betonem jsme dostali od ZAPA beton podporu, na kterou budu vždy vzpomínat s obrovskou vděčností – obrovský zájem i nasazení a mnohdy opravdu těžká práce, klobouk dolů, jste skvělí!
VLASTIMIL TŮMA

Ing. Petr Novosad, Ph.D., Ing. Marek Piškytl, Ing. Daniel Miczek (vedoucí technologové ZAPA beton)
Článek byl revidován investorem SUPERHAUS MORAVIA panem Vlastimilem Tůmou
Foto č. 6 a 11: Petr Novosad, ostatní foto: Vlastimil Tůma
Publikováno v Materiálech pro stavbu č. 1/2025.