
S pórobetonem Ytong se nestaví jen zdi a příčky: i masivní střechy Ytong mají ty nejlepší vlastnosti tohoto materiálu.
Masivní pórobetonové stropy Ytong Ekonom oceňují stavitelé a projektanti, kteří hledají tradiční, osvědčené a cenově dostupné řešení
Základem pórobetonového stropu Ytong Ekonom jsou prefabrikované železobetonové nosníky a výplňové vložky Ytong. U tohoto stropu se betonuje pouze rastr nosníků a příčných žeber, takže stropy enormně nezatěžují okolní nosné stěny. Jejich velkou předností je také skutečnost, že nabízejí nejpřesnější konstrukce bez dalšího vyrovnávání před montáží podlahových vrstev. Atraktivitu a oblibu stropů navyšují i úsporné tloušťky stropu (200 a 250 mm) a rychlá (dá se položit i za den), snadná a bezpečná montáž bez nutnosti bednění. Navíc společnost Xella jako jejich výrobce dodá v ceně dodávky stropu, tedy zdarma, kompletní dokumentaci s autorizovanou statikou. Samozřejmostí je i podrobný kladecí plán, díky kterému si s pokládkou stropu poradí každá stavební firma, strop Ekonom je navíc vhodný i pro stavby svépomocí. A díky silnému zázemí výrobce nejsou výjimkou ani telefonické konzultace s technickými specialisty na dálku v případech, když se stavebník dostane do úzkých.

Klasikou u pórobetonových stropů je tradiční vložkový strop s nadbetonávkou a kari sítí
Ytong Klasik
Ten nabízí vysokou únosnost hotové konstrukce i při větších rozpětích, variabilní umístění příček a velmi dobrý akustický útlum. Podobně jako u stropu Ytong Ekonom se i u tohoto stropu může stavebník spolehnout na rychlou, snadnou a bezpečnou montáž a na kompletní dokumentaci s autorizovanou statikou v ceně dodávky stropu. U všech stropních konstrukcí Ytong je i zpracování první varianty kladečského plánu vždy zdarma.

Zajímavou a moderní cestou, jak realizovat nosnou střešní konstrukci, jsou masivní pórobetonové střechy Ytong Komfort
Konstrukční systém těchto střech kombinuje příhradové nosníky a výplňové vložky Ytong. Standardně se nosníky pokládají podélně k hřebeni, ale ve výjimečných případech se mohou, vyžaduje-li to projekt, pokládat také kolmo. Maximální sklon střechy je 40°. Střechy Ytong Komfort poskytují excelentní ochranu před přehříváním interiéru a díky vysoké vzduchotěsnosti konstrukce střechy jsou ideálním řešením pro pasivní domy a domy s téměř nulovou spotřebou energie. Nulové je u masivních pórobetonových střech i riziko napadení plísněmi, hnilobou nebo hmyzem. V létě také dokonale chrání před přehřátím podkroví – zatímco u klasických střech dojde k znatelnému zvýšení teplot při tropických dnech a nocích už do pěti dnů, u střech Ytong Komfort budete muset zapínat klimatizaci až po 28 tropických dnech. A i v tomto případě navíc dostanete kompletní dokumentaci s autorizovanou statikou v ceně dodávky střechy.

Na otázky o montovaných stropech a střechách z pórobetonu Ytong odpovídal
Ing. Martin Mihál, vedoucího oddělení technické podpory Xella CZ/SK.
Jakou předpřípravu hrubé stavby vyžaduje montovaný strop?
Před realizací montovaného stropu nejsou na stavbu kladeny žádné speciální požadavky. Strop je kladen na nosné konstrukce – stěny nebo průvlaky. Tyto konstrukce musí být schopny přenést zatížení ze stropu.
Do jaké míry je montovaný strop vhodný pro svépomocnou výstavbu?
Montovaný strop je ideálním řešením pro svépomocnou výstavbu. Skladby stropů jsou jednoduchou skládačkou bez složitého vázání výztuží. Nosníky a stropní vložky lze přemísťovat i bez mechanizace.
Strop Ytong Klasik se skládá z nosníků a stropních vložek, které se rozloží podle kladečského plánu. Prostor nosníků mezi vložkami se vybetonuje současně s realizací 50 mm silné nadbetonávky. Do nosníků může být pro zvýšení únosnosti přidána výztuž podle projektové dokumentace a do nadbetonávky se vždy vkládá výztuž – kari síť.
Strop Ytong Ekonom je méně náročný na betonáž. Betonový rastr stropu tvoří v jednom směru nosníky a druhém nízké stropní vložky rozmístěné zpravidla po čtyřech vysokých stropních vložkách (výška vložky se rovná výšce stropu). Nosníky jsou tedy propojeny v místě nízkých vložek, a tak je nahrazena nadbetonávka stropu. Vybetonování prostor mezi vložkami je velmi jednoduché, neboť betonovou směs jednoduše zarovnáme s horní hranou stropních vložek.
U obou typů stropu můžeme vložky podle potřeby upravovat pilou stejně jako tvárnice Ytong.

Má montovaný strop nějaká omezení, pokud jde o statiku stavby, při rekonstrukci rodinného domu?
Montované stropy Ytong jsou navrženy pro běžné rozpony stropů a střech obytných budov. Pokud potřebujeme větší zatížení nebo rozpony nad 6,5 m, můžeme přidávat výztuž nebo zdvojovat nosníky. U stropu Ytong Klasik můžeme se zdvojenými nosníky překlenout i 7,5 m. Montované stropy lze aplikovat na většinu půdorysů. Kladečské plány, které jsou součástí dodávky stropů Ytong, zpracovávají zkušení statici, kteří umějí vyřešit i půdorysy s nedostatkem nosných prvků vložením skrytých průvlaků nebo kolmým napojením nosníků.
Co v případě, že se majitel domu rozhodne např. neobytné podkroví přestavět na obytné a bude třeba do stropu vyhotovit otvor na schodiště?
Problém dodatečného vytvoření otvoru do stropu je stejný pro všechny typy stropů. Ať je to dřevěný strop, nebo monolitická deska, otvorem narušíme přenos sil, které pak musí převzít okolní konstrukce. V montovaném stropě musíme pro vytvoření otvoru přerušit jeden nebo více nosníků. Volné konce nosníků uložíme na příčný nosník a ten musíme podepřít nebo propojit s dostatečně únosnými probíhajícími nosníky. U nového stropu tyto nosníky dostatečně zesílíme, aby unesly i zatížení z přerušených nosníků. Při rekonstrukci to může být problém a možná řešení nemusí vyhovovat představám investora, neboť se nemusí dát skrýt ve stropě.
Jaká je jeho hlavní výhoda v porovnání s klasickým železobetonovým monolitickým stropem?
Hlavní výhoda je v realizaci. Není třeba celoplošné bednění, stačí podepření v rozpětích po 1,6 m. Není třeba složité vázání výztuže. Množství betonu je podstatně menší.
Více informací o stropech a střechách Ytong najdete na www.xella.cz.
Podle podkladů společnosti Xella
Publikováno v časopise Materiály pro stavbu č. 1/2025.