Soutěže

Startuje 10. ročník oborové studentské soutěže Stavby s vůní dřeva

Největší studentská soutěž v České republice zaměřená na dřevěné stavění právě otevírá dveře pro přihlášky do jubilejního 10. ročníku. Soutěž Stavby s vůní dřeva, organizovaná Nadací dřevo pro život, je určená studentům, kteří se chtějí laické veřejnosti pochlubit svou prací a talentem. Nadace dřevo pro život soutěží zároveň zdůrazňuje výhody dřevěných staveb a důležitost využívání dřeva jako obnovitelné suroviny. Na výherce soutěže také čekají skvělé ceny, a to jak v podobě finančních, tak věcných odměn. Uzávěrka přihlášek je 7. července 2022.

Soutěž Stavby s vůní dřeva je určena studentům vyšších odborných a vysokých škol, kteří navrhují dřevěné stavby a konstrukce. Přihlásit mohou své ročníkové i bakalářské nebo diplomové práce. Podmínkou však je, že v soutěžních dílech musí být dřevo hlavním nosným prvkem u více než 50 % konstrukce.

Návrhy dřevěných staveb je možné přihlásit on-line do kategorie malých nebo velkých staveb, podle velikosti jejich obestavěného prostoru. Vítěze vybere odborná porota, laická veřejnost a partneři soutěže. Porota může zároveň udělit i tzv. zvláštní ocenění pro návrh, který bude technicky, vizuálně nebo jinak výjimečný.

Dřevo jako obnovitelná surovina

„Letos slavíme desátý ročník soutěže, což nás samozřejmě velmi těší. Zároveň je to ale do jisté míry závazek, abychom studenty měli stále čím zaujmout a motivovat. V loňském roce jsme měli dokonce rekordní počet přihlášek, jsme tedy opravdu velmi zvědaví, kolik soutěžních děl se nám letos potká,“ uvádí Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život a dodává: „Stavby s vůní dřeva je oborová soutěž, kterou chceme kromě podpory studentů stavebních fakult a fakult architektury, také zdůrazňovat využívání dřeva. Dřevo je naše obnovitelná surovina, jejím využíváním chráníme životní prostředí.“

Do 31. května bonus pro soutěžící

I letos je připraven bonus pro první soutěžící, kteří svůj návrh přihlásí do 31. května 2022. „Za odměnu získají studenti nejen menší tematické drobnosti, ale zejména zpětnou vazbu k případným formálním nedostatkům svého díla. Ty mají možnost před oficiálním ukončením přihlašování do soutěže zapracovat a zlepšit si tak své soutěžní vyhlídky,“ prozrazuje vedoucí projektu Stavby s vůní dřeva Pavla Panáčková.

Odměna pro všechny soutěžící

Každý soutěžící získá certifikát o své účasti v soutěži, originální diplom Nadace dřevo pro život a pozvánku na slavnostní vyhlášení vítězů v Praze. Na vítěze poroty a veřejnosti dále čekají finanční a věcné odměny. Pokud ve svých dílech soutěžící používají OSB desky nebo CLT a LVL panely, mohou navíc získat i ocenění společností Kronospan nebo Stora Enso. Soutěž podporují Lesy ČR, s.p., Ministerstvo zemědělství a Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Startuje 10. ročník oborové studentské soutěže Stavby s vůní dřeva

podle podkladů pořadatele