Soutěže

Schiedel vyhlásil výsledky soutěže středoškoláků Můj rodinný dům

V šestém ročníku soutěže „Můj rodinný dům“, kterou pro studenty středních a vyšších odborných škol připravila společnost Schiedel spolu s Centrem pro podporu počítačové grafiky CEGRA, se utkal rekordní počet čtyřiceti soutěžících z celkem 8 škol. Vítězem se stal Vojtěch Faltus ze PSŠ Letohrad.
Úkolem studentů bylo připravit projekt samostatného rodinného domu na téma „Jak si dnes představuji svůj ideální dům“. Vedle architektonické koncepce a konstrukčního řešení museli soutěžící zohlednit aktuální trendy ve vytápění rodinných domů a zajistit uživatelům nezávislost na jednom druhu paliva.
„Navržené řešení muselo být šetrné k životnímu prostředí a současně zabezpečovat trvale optimální mikroklimatické podmínky pro zdravé a příjemné bydlení,“ upřesnil zadání Ing. Jiří Vrba ze společnosti Schiedel. „Cílem soutěže bylo umožnit studentům důkladněji se seznámit s problematikou odvodu spalin od spotřebičů. Museli také zvládnout problematiku aktuálních problémů přívodu a výměny vzduchu ve stále těsnějších objektech,“ popsal Jiří Vrba další úskalí soutěže. Podmínkou pro účast v soutěži bylo zpracování projektů v prostředí ArchiCAD.
Porota: Ing. Jiří Vrba, vedoucí TO Schiedel, Ing. Tomáš Lejsek, ředitel CEGRA, prof. Ing. Karel Kabele, CSc., vedoucí katedry TZB Fakulty stavební ČVUT Praha a Ing. arch. Petr Vaněk, šéfredaktor titulu eArchitekt.

 
Vítězné projekty
1. místo (15 000 Kč): projekt SUNLIT studenta PSŠ Letohrad Vojtěcha Faltuse.
Porotu zaujalo architektonické pojetí využívající v exteriéru i interiéru jednoduché funkční tvary. Upoutala i zajímavá barevná kombinace bílé fasády s dřevěným obkladem. Porota přitom v hodnocení ocenila i skutečnost, že student se nad rámec zadání v projektu také zabýval aktuální problematikou posouzení energetické náročnosti budovy.
2. místo (9000 Kč): projekt domu BOOMERANG, Michal Navrátil ze PSŠ Letohrad.
„Autor se svým přístupem snažil postihnout energeticky úsporné řešení. Přestože navržená technická zařízení pro vytápění a větrání tvoří složitý systém, jedná se o naprosto reálný koncept,“ charakterizoval dům Jiří Vrba.
3. místo (6000 Kč): projekt domu KABA, Kateřina Bajužíková ze SPŠ Stavební Opava.
Porota ocenila kvalitní zpracování koncepce moderního a účelného rodinného domu s nízkou energetickou náročností. Odvod spalin pomocí systému Schiedel Kerastar zde autorka navíc využila i jako zajímavý architektonický prvek.
 
1. místo: projekt SUNLIT studenta PSŠ Letohrad Vojtěcha Faltuse2. místo: projekt domu BOOMERANG, Michal Navrátil ze PSŠ Letohrad3. místo: projekt domu KABA, Kateřina Bajužíková ze SPŠ Stavební Opava
 

Jak se porota při hodnocení shodla, na pracích bylo vidět, že studenti mají dobré technické dovednosti a k zadání přistupovali velmi kreativně, přitom naprosto reálně z hlediska realizovatelnosti jednotlivých návrhů. Oceněné projekty vypovídaly o jasné vizi jejich autorů o tom, jakým směrem by se mělo nízkoenergetické a ekologicky šetrné bydlení ubírat.
Více informací naleznete na www.schiedel.cz.
tisková zpráva, wd

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*