Průmysl a obchod

Plzeňané v referendu odmítli obří obchodní centrum

Obyvatelé Plzně odmítli ve vůbec prvním referendu ve městě stavbu obřího kontroverzního obchodního centra, které chce investor postavit na místě bývalého kulturního domu na Americké třídě. 

V referendu hlasovalo 41,4 procenta oprávněných voličů, z nichž projekt odmítla nadpoloviční většina. Hlas proti stavbě odevzdalo 26,7 procenta všech oprávněných voličů. ČTK to sdělila mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.
Referendum je platné a jeho výsledek je pro město závazný. Magistrát musí bezodkladně podniknout veškeré kroky, aby zařízení nemohlo vzniknout.
Referenda se ze 132 929 zapsaných voličů zúčastnilo v deseti obvodech 55 213 lidí, z toho 35 543 hlasů bylo proti výstavbě centra Corso Americká. Projekt tak odmítlo víc než 64 procent všech zúčastněných. Aby byl plebiscit platný, muselo hlasovat minimálně 35 procent oprávněných voličů. Výsledek je závazný tehdy, pokud je pro něj přes polovinu hlasujících, což musí zároveň odpovídat alespoň čtvrtině všech voličů.
„Město Plzeň nyní začne na základě výsledků bezodkladně konat, přestože nelze zastírat, že to městskému rozpočtu může přinést nemalé náklady. Občan promluvil a město se tím bude řídit,“ reagoval primátor Martin Baxa (ODS). Samotné konání referenda označil za velký úspěch pro Plzeň, neboť se do diskuse o podobě města a veřejného prostoru zapojilo tak velké množství občanů. „Postupné kroky, které nás nyní čekají, jsme prezentovali v rámci informační kampaně před referendem. Ať už je to odkoupení předmětných pozemků od investora, změna regulačních podmínek nebo změna územního plánu,“ uvedl Baxa.
Zástupce investora, firmy Amádeus, Jan Petřík nechtěl zatím komentovat, co bude nyní následovat. Uvedl pouze, že výsledek není dobrou zprávou pro firmu ani pro město a jeho obyvatele. „Nelze nyní spekulovat, co v následujícím období nastane. Otázka byla tak obecná, že se na jejím významu nebyli schopni shodnout ani aktivisté a město, takže nebudeme další vývoj předjímat,“ dodal ve vyjádření zaslaném ČTK.
Nadšením se naopak netají aktivisté, kteří o uspořádání referenda dlouho usilovali a nasbírali téměř 20 000 podpisů pro jeho podporu. O konání referenda rozhodl soud až poté, co jej odmítli městští zastupitelé. „Jsem nadšený hlavně tím, že Plzeň je první velké město v ČR, kde proběhlo úspěšné referendum, navíc referendum, které vyvolali samotní občané. Plzeňáci řekli, že si nepřejí další velké obchodní centrum v centru města,“ řekl ČTK zmocněnec přípravného výboru referenda Martin Marek.
Město teď podle něj musí vypovědět nájemní smlouvu na městské pozemky, na kterých měla stavba částečně stát a bez nichž není možné dál vést územní řízení. „Zároveň si myslím, že město musí přijmout regulační plán, který stanoví, že na tom území nemůže vyrůst obchodní zařízení,“ uvedl. Upozornil, že investor nemá zatím žádné povolení ke stavbě, jen žádal o územní rozhodnutí. Marek také řekl, že další postup města budou aktivisté sledovat a hlídat.
Odpůrci argumentují tím, že několikapatrový komplex za 2,5 miliardy korun způsobí krachy malých obchodníků v centru, dopravní zácpy, více hluku a prachu. Nesouhlasí s jeho velikostí 35 000 metrů čtverečních, což se rovná téměř deseti plzeňským katedrálám. Město v kampani před referendem uvedlo, že kdyby se budova nemohla stavět, muselo by tříhektarový pozemek od investora vykoupit za odhadovaných 263 miliónů Kč. To by ohrozilo řadu investic, znemožnilo podporu veřejně prospěšných organizací a služeb. Firma Amádeus jako majitel tříhektarového pozemku o jeho prodeji neuvažuje. Pokud někdy ano, tak „za miliardy korun" včetně dosud vynaložených nákladů 330 miliónů korun a zmařené investice.
zpráva ČTK
 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*