Průmysl a obchod

Metrostav na dividendách za rok 2013 vyplatí 170 miliónů

Stavební společnost Metrostav akcionářům na dividendách za loňský rok vyplatí 169,99 mil. Kč, stejně jako loni. Na jednu akcii tak vychází 21,50 Kč, schválili akcionáři na valné hromadě společnosti. Čistý zisk loni činil 286,67 mil. Kč, zbylých 116,67 mil. Kč společnost převede na účet nerozděleného zisku. Rozhodným dnem pro nárok na výplatu dividendy je 7. květen, dividenda je splatná do tří měsíců od tohoto data, tedy do 7. srpna.
Akcionáři zvolili nového člena představenstva, kterým se stal dosavadní místopředseda dozorčí rady Metrostavu Viliam Tuřanský. Valná hromada také prodloužila mandát člena představenstva Františka Kočího na další čtyřleté období, současné mu mělo letos vypršet.
Novým členem dozorčí rady se stal František Klepetko a členem výboru pro audit Miroslav Pánek. Akcionáři schválili i nové stanovy společnosti, které reagují na nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích. Nový základní dokument společnosti mimo jiné rozšířil předmět podnikání Metrostavu a opravil název živnosti.
Tržby Metrostavu loni mírně vzrostly na 21,6 miliardy z předloňských 20,83 miliardy korun. Z pohledu tržeb tak Metrostav drží pozici české stavařské jedničky.
Do skupiny Metrostavu patří stavební firma Subterra, kapitálově propojený je také se společností Zakládání staveb. Majoritním akcionářem Metrostavu je s 51,34 procenty akcií společnost DDM Group, významný podíl vlastní společnosti DOAS SK (23,18 procenta) a DOAS CZ (17 procent). Celkem má Metrostav zhruba 4000 akcionářů, převážně fyzických osob vlastnících řádově desítky akcií z celkových 7,9 miliónu kusů. Akcie nejsou obchodovány na veřejném trhu.

zpráva ČTK