
Návštěvnické centrum je součástí národní kulturní památky Ploština. Nový betonový objekt návštěvnického a výstavního centra je zakomponován do horského terénu.
Ploština je zaniklá pasekářská osada obce Drnovice nedaleko Valašských Klobouk ve Zlínském kraji, kterou 19. dubna 1945 nacisté vypálili a její obyvatele za podporu partyzánů zmasakrovali. Na místě někdejší tragédie vyrostl památník Ploština, který je dnes národní kulturní památkou.
Základní linka expozice začíná příběhem Ploštiny jako pasekářské osady, jakých vyrostly během procesu pasekářské kolonizace v katastrech valašských obcí stovky. Kořeny osídlení kraje lidmi ukazují v expozici i archeologické nálezy. Nedílnou součástí je i představení přírodních poměrů, místní fauny a flóry, protože příroda zde určovala charakter lidského osídlení.


Stavba nové expozice byla zahájena na jaře roku 2021. Autoři ze studia Art Consultancy navrhli objekt elipsovitého tvaru, zapuštěný z důvodu svažitého charakteru pozemku do terénu. Stavba je umístěna do terénní vlny, kterou doplňuje a částečně z ní vystupuje svou „zvlněnou“ střechou, která je navržena jako zelená, vegetační a pochozí. Objekt stojí na ploše 1000 m2 a má výšku 7,8 m.


Konstrukčně je objekt řešen jako betonová monolitická konstrukce s kombinací stěnového a sloupového systému. Stropní konstrukce jsou monolitické deskové doplněné ze spodní strany o hlavice čtvercového půdorysu. Vnitřní vyrovnávací rampy jsou navrženy rovněž jako monolitické.


Na hlavní objekt byl připraven optimální návrh bednění z osvědčených systémů firmy PERI. Obvodové železobetonové stěny půdorysného elipsovitého tvaru byly řešeny nasazením panelů nosníkového stěnového bednění VARIO GT 24, které byly vzájemně spojeny kloubovými spojkami pro umožnění nastavení různých úhlů zakřivení mezi panely. Výšky stěn u tohoto objektu činily od 3,50 m do 5,40 m. Připravené samostatné panely bednění VARIO GT 24 byly poté nasazeny také na rovné železobetonové vnitřní stěny. Sloupy s výškou 3,50 m až 5,75 m byly bedněny systémem QUATTRO, který šetří čas využití jeřábu na stavbě, protože lze celý sloup včetně stabilizátorů a betonářské plošiny přemístit najednou.
Pro bednění stropu byl navržen univerzální nosníkový stropní systém MULTIFLEX, který umožňuje bednění jakéhokoli půdorysu. Toto bednění bylo podepřeno kombinací stojek PEP a podpěrných věží ST 100. Požadavkem bylo provedení všech vnitřních betonových konstrukcí z pohledového betonu v kvalitě PB3.
Hlavní výzvou tohoto projektu bylo zhotovení štítové železobetonové stěny sousedního objektu v pohledové kvalitě s uspořádaným modulem spár a spínání. Na tuto stěnu bylo zvoleno rámové bednění MAXIMO, které disponuje panely s výškou 3,00 m a 3,60 m a umožňovalo betonáž 9,00 m vysoké stěny v jednom záběru.
„Stavbu provázela náročná příprava. Vzhledem k nepravidelnému tvaru půdorysu bylo nutné připravit speciální systém bednění, a to včetně požadovaného finálního otisku v pohledovém betonu. Právě kvůli těmto výzvám oceňuji odbornost, flexibilitu a technickou podporu zástupců společnosti PERI.“
Josef Sába, stavbyvedoucí,
Navláčil stavební firma, s. r. o., Zlín
Expozice tragédie na Ploštině
Místo: Drnovice 165
Investor: Zlínský kraj, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Autor: studio Art Consultancy / Michal Poláš, Tomáš Skalník
Projekt: Technico Opava
Dodavatel: Navláčil stavební firma
Dodavatel systémů bednění: PERI
Dokončeno: 2023
Projekt Revitalizace areálu Ploština a nové expozice se stal muzejním počinem roku 2023. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně s ním uspělo v kategorii cen Gloria musaealis.
Podle podkladů společnosti PERI
Publikováno v časopise Materiály pro stavbu č. 1/2025.

