Kancelářská budova ‚Matchbox‘ v německém Eschbornu reprezentuje vysoce kvalitní architekturu, která poskytuje flexibilní pracovní prostory na deseti podlažích. Plášť budovy tvoří elegantní prosklená fasáda s fotovoltaickým systémem Schüco. Integrované fotovoltaické moduly (BIPV) dodávají ročně asi 180 000 kWh elektřiny a výrazně přispívají k energeticky účinnému provozu. Schüco tímto projektem demonstruje, jak lze snižovat uhlíkovou stopu v průběhu celého stavebního cyklu, od návrhu přes výstavbu budovy a její provoz až po recyklaci materiálů.
Vzhledem k blízkosti města Frankfurt se v Eschbornu v předchozích letech usadily četné velké korporace, jako Arcor, DB Real Estate nebo Ernst & Young. Na posledním volném pozemku na Frankfurter Straße byla nedávno dokončena výšková kancelářská budova „Matchbox“. Název je odvozen od pravoúhlého „krabicového“ tvaru stavby a mnoha možností na využití nemovitosti. Velkoryse prosklená budova, která byla dokončena za pouhých 15 měsíců, poskytuje kancelářské prostory na deseti podlažích, které lze podle potřeby využívat jako open space nebo jednotlivé kanceláře. V přízemí se ještě nachází showroom lékařské techniky.
Energeticky úsporné řešení fasády se systémem Schüco
Novostavbu charakterizuje harmonicky členěná skleněná fasáda, která významně přispívá k optimalizaci udržitelnosti budovy prostřednictvím integrovaných fotovoltaických modulů. Výchozím bodem pro implementaci BIPV od společnosti Schüco bylo zadání ze strany klienta. „Cílem bylo vytvořit udržitelnou a na budoucnost připravenou budovu s vysokou energetickou účinností, která bude provozována zcela bez zemního plynu nebo jiných fosilních paliv,“ říká Salar Ebadollahi, generální ředitel frankfurtského developera Lang & Cie. Real Estate AG. „Během plánování jsme probírali různé zdroje, jako je bioplyn, vytápění peletami nebo geotermální energie, a rozhodli jsme se pro tepelná čerpadla vzduch-voda v kombinaci s fotovoltaickým systémem integrovaným do střechy.“ Pro další snížení spotřeby elektrické energie bylo nakonec rozhodnuto využít k výrobě energie fasádu i střešní povrch.
Fasádu tvoří vysoce tepelně izolovaný hliníkový okenní systém Schüco AWS 75 BS.HI+ v kombinaci se stavebně integrovaným fotovoltaickým systémem Schüco. Systém certifikovaný podle Cradle-to-Cradle byl použit za účelem dosažení jednotného vzhledu a maximální návratnosti i přes sníženou účinnost na méně osvětlené severní straně. Integrované FV moduly dodávají výkon zhruba 180 000 kWh ročně a v kombinaci s FV systémem na střeše pokrývají více než polovinu celkové roční potřeby elektřiny. FV jednotky vyrábí stejnosměrný proud, který se ve střídači mění na střídavý, který je pak přiváděn přímo do domácí sítě. Teplo a chlad jsou vyráběny čistě elektricky pomocí dvou tepelných čerpadel a dvou chladicích jednotek. Přebytečná elektřina je během letních špicek distribuována do veřejné sítě.
Forma a funkce jsou v souladu
Navzdory vysoké energetické účinnosti nevypadá fasáda jako „solární panel“, ale splňuje designové požadavky architektů. „Na základě našeho konceptu je realizované řešení v konečném důsledku jen zobrazením nosné konstrukce,“ vysvětluje architekt Nicolas Schrabeck. „BIPV nedává fasádě nic formalistického nebo dekorativního, ale pouze odráží statiku budovy ve smyslu ,forma následuje funkci‘.“
Architekti si pochvalovali podporu ze strany společnosti Schüco při realizaci projektu. „Společnost vystupovala nejen jako dodavatel systému, ale stála při nás i jako partner pro projektovou realizaci fasády,“ rekapituluje Nicolas Schrabeck. „Využili jsme možnosti individuálního nastavení odstínu FV jednotek, abychom fasádu navrhli v monochromatickém, téměř černém odstínu. Bronzově zbarvené profily oken k tomu vytvářejí jemný kontrast.“ Skleněný plášť, který sestává z oken a FV prvků, díky tomu získal příjemný rytmus. Rušivým odrazům, např. slunečního světla, je zabráněno. To jasně ukazuje, že špičkový design a použití BIPV se v žádném případě nevylučují.
Dekarbonizace v průběhu celého životního cyklu
Moduly BIPV slibují dlouhodobý provoz a rychlou návratnost. A pokud bude třeba vyměnit FV modul, lze to provést s nízkými náklady. Budova totiž nebyla navržena pouze s ohledem na udržitelný provoz, ale také s ohledem na demontáž a recyklaci: Hliníkové okenní systémy Schüco AWS vybrané pro Matchbox mají certifikaci Cradle-to-Cradle. A stejně tak lze integrované moduly BIPV recyklovat. V důsledku toho je možná úplná recyklace v rámci materiálového cyklu. „Likvidace by nezahrnovala nebezpečný odpad,“ doplňuje architekt Nicolas Schrabeck.
Specialista na fasády společnost Schüco tímto projektem demonstruje svůj cíl dosáhnout s pomocí Schüco Carbon Control celkového snížení uhlíkové stopy po celou dobu životního cyklu budovy – od návrhu přes realizaci a provoz budovy až po demontáž a recyklaci. Základem je evropská iniciativa Green Deal, která předpokládá, že Evropa bude do roku 2050 klimaticky neutrální, a proto vyžaduje významné kroky z hlediska provozu budov. „Zdrojem zhruba 42 procent ročních globálních emisí CO2 je samotné stavebnictví a asi 27 procent z tohoto množství připadá na provoz budov,“ vysvětluje projektový inženýr společnosti Schüco Marco Schech. S ohledem na tento fakt a za účelem dosažení jasného snížení emisí CO2 nabízí Schüco program Carbon Control, který umožňuje kontrolovat uhlíkové emise fasády v průběhu celého jejího životního cyklu.
Název projektu: Administrativní budova ‚Matchbox‘, Eschborn
Architekti: Dietz Joppien Hammerschmidt GmbH, Frankfurt nad Mohanem
Klient: Land & Cie. Real Estate AG, Frankfurt nad Mohanem
Potřeba primární energie: 62 kWh/m²a
Konečná spotřeba energie: 34,43 kWh/m²a
Roční potřeba vytápění: 15,39 kWh/m²a
Hodnoty U obálky budovy: neprůhledné složky: 0,21 kWh/m2a; transparentní komponenty 0,72 kWh/m2a
Použité materiály Schüco:
Okenní systémy: Schüco AWS 75 BS.HI+, speciální konstrukce s bronzovým lemováním, kombinované s BIPV
Dveřní systémy: Schüco AD UP 90
Protipožární a kouřové dveře: ADS 80 FR 30, FireStop ADS 90 FR 30, FireStop ADS 90 FR 90, ADS 65.NI SP