Projekty, Zajímavá stavba

Nádražní 34: Noblesní vila s prosklenou přístavbou je opět dominantou 

Chátrající secesní vilu na rohu náměstí v Rožnově pod Radhoštěm koupili od potomků stavitele v roce 2011. Skoro deset let se nic nedělo, což některé z původních majitelů zviklalo, zda prodej byl správný krok, ale noví vlastníci měli jasno. „Vysvětloval jsem, že jsme se rozhodli dům spravit z gruntu a pořádně, že nechceme nic šidit a na to potřebujeme čas a peníze,“ vzpomíná investor. Trpělivost se vyplatila, dnes je citlivě a velkoryse  zrekonstruovaná vila s prosklenou přístavbou Nádražní 34 opět noblesní dominantou rožnovského centra. 

Navzdory stoletému věkovému rozdílu mezi architekturou původního objektu a architekturou přístavby, působí toto „setkání historického a novodobého“ harmonicky. Minulost a současnost se prolíná přirozeně, a to zásluhou ideové linky i použitých materiálů, mj. i hliníkových systémů Schüco, které obnovily výkladní skříň v původním objektu a zároveň vytvořily prosklenou fasádu novostavby. 

Kontrast mezi historickou krásou a soudobým výrazem

 „Baví nás kontrast nového a starého, mezi historickou krásou a soudobým výrazem, který však neruší, je z něj spíše cítit soulad. Místo slova kontrast tedy raději řekněme setkávání soudobé a minulé architektury, kterou chceme obnovit s novou náplní,“ říká arch. Karel Janča a pokračuje: „Architektura by měla odrážet dobu svého vzniku, proto u historických staveb se to staré a hodnotné snažíme obnovit. A v nové stavbě nechceme napodobovat to staré, protože to by mohlo vyznít úsměvně. A tak to bylo i u vily Nádražní 34, kdy jsme opravili secesní dům  a dali jsme si hodně záležet, aby dům byl co nejvíce identický se svou historickou podobou, a proluku jsme zastavěli  soudobým tvarem, stejně jako přístavbu do dvora.“

Nový příběh se začal psát po sto letech

 Díky své poloze v bezprostřední blízkosti hlavního náměstí a kostela Všech svatých patřila ulice Nádražní vždy k těm frekventovanějším, v minulosti tudy proudily davy lázeňských hostů. Někdejší dřevěnici z 19. století na rohu náměstí nahradila v roce 1910 zděná stavba v secesním stylu, kterou si nechala postavit rodina pozdějšího starosty Jindřicha Chumchala, stavbu  realizovali místní stavitelé Barabáš a Bajer. Přízemí bylo koncipováno pro obchodní a dílenský (textilní) provoz, patro sloužilo k bydlení. Vila měla tradiční totalitní osud – konfiskaci a následné vrácení v restituci potomkům ve stavu vyžadujícím nákladnou rekonstrukci…

„První dojem byl, my už nechceme žádné starosti,“ začíná vyprávění investor, který se o prodeji vily dozvěděl náhodou ve své firmě od kolegyně. „Bydlíme v Rožnově, s manželkou jsme kolem domu dlouho chodili,  xkrát jsme stáli na chodníku naproti a dívali se, protože ten dům se nám vždycky líbil, až jsme si řekli, dobře, tak to zkusíme a rozhodli jsme se ho koupit. Protože nějaké zkušenosti s podnikáním za ta léta máme, řekli jsme si, že do toho nepůjdeme s úvěry, takže nám trvalo deset let, kdy už jsme dům vlastnili, než jsme ho začali rekonstruovat, než jsme vydělali peníze.“

Tento rozumný přístup kvituje arch. Karel Janča: „Investoři obětovali nemalé finanční zdroje, proto jsme mohli použít  materiály, které byly třeba, nešetřilo se, ale na druhou stranu se nerozhazovalo, klobouk dolů před přístupem investora. Manželé zakoupili dům s odhodláním vrátit mu jeho zašlou krásu, uvést jej v nový další život. Společně jsme tedy k návrhu přistoupili s respektem, úctou, se snahou vrátit stavbě její krásu a lesk z doby lázeňské.“ Do proluky umístil soudobý skleněný objekt, který původní dům rozšířil o užitnou plochu pro komerční a možná jednou i obytné využití s terasou a výhledy na město. Ve dvorní části vznikla z pohledového železobetonu jednopodlažní hmota krytých parkovacích stání, garáže a „vstupní brány“. Tato hmota propojuje dům s kostelní zdí a vymezuje tak zadní dvůr. Přízemí už opět ožilo obchodním ruchem, ve druhém nadzemním podlaží a podkroví byly vytvořeny prostory pro služby či kanceláře.

S respektem k historii

 V rámci revitalizace původního objektu byla stavba staticky zpevněna, proběhlo doplnění štukových prvků, obnovení a doplnění ozdobných barevných vlysů, výměna velké části hrázdění a rohové věžičky, obnova a doplnění verandy, byl realizován nový měděný střešní plášť… Uvnitř objektu byly udělány nové železobetonové stropy a vybudován výtah, současně byla spousta prvků repasována, nebo byly vyrobeny repliky – např. historické dlažby, zábradlí, barevné skleněné okenní tabulky, vlysové podlahy, vnitřní dveře, kliky, prostě každý detail… „V průběhu jsme odhalili spoustu konstrukcí a některé nám přišly natolik zajímavé z hlediska historie domu, že jsme se je rozhodli ukázat a připomenout,“ vysvětluje arch. Karel Janča vznik dvou prosklených „vitrín“ v podlahách, které zdůrazňují původní stavební prvky – nasvícené klenby sklepa či dřevěný vějíř tvořící podlahu věžičky. 

Výzvou se stala novostavba v proluce, která byla nakonec vyplněna objektem v bílé omítce a s velkoformátovým zasklením v hliníkových profilech Schüco. Výlohy v obou objektech byly provedeny v „převýšeném řádu“, propojily formy obou budov a dodaly také důstojnost uličnímu obchodnímu prostoru. 

„Chtěli jsme lehký prosklený objekt, původně měla být přístavba třípodlažní, ale uvědomili jsme si, že bychom tím „zazdili“ krásný malovaný štít, který by byl schován do interiéru. Pan architekt ale přišel s geniálním nápadem odskočené přístavby ve třetím podlaží, a i když to bylo na úkor „výdělečné“ plochy, tak přece ten krásný štít s malůvkami neschováme,vysvětluje investor a jen tímto detailem potvrzuje oboustrannou citlivost a respekt k historii, který provázel každé rozhodnutí. 

 Neobvyklé řešení prosklené fasády, která přechází v zábradlí 

„Mohli jsme dělat dřevo, plast nebo hliník, ale dohodli jsme se na tom kvalitnějším ve smyslu moderní architektury,“ doplňujearch. Karel Janča: „Okna ve staré budově jsou dřevěné repliky, ale do novodobého objektu jsme dali hliník a z něj vytvořili i výlohu ve starém objektu. V duchu toho, co jsem říkal, že investor chtěl dům udělat kvalitně, jsme vybrali Schüco. S dodavatelskou firmou DAFE-PLAST se dobře spolupracovalo, ne všechny detaily jsou jednoduché, používali jsme strukturální zasklení, tzn. že jsme chtěli co nejméně lištovat, aby prosklené plochy byly kontinuální, zdály se jednolité, což je vidět na novém domě.“

Samotné provedení prosklení popisuje Jan Kučera, technický expert a přípravář hliníkové výroby společnosti DAFE – PLAST Jihlava: „Konstrukčně se jedná o kombinaci hliníkového fasádního systému s tmelenou spárou Schüco FW 50+SG a hliníkových oken a dveří Schüco AWS/ADS 75.SI. Neobvykle je řešena přední fasáda do náměstí, jejíž horní část je přetažena až nad rovinu terasy, kde částečně plní funkci zábradlí. Použili jsme bezpečnostní kalené smaltované trojsklo a hliníkové profily jsou ve strukturálním dekoru Grey BG 451. Zajímavě je řešen také vstup do obchodu v historické části domu, který je zapuštěný. Pro co nejlepší designový vjem jsme obložili i samotný podhled mezi zapuštěnou a přední částí hliníkovým plechem ve stejném strukturálním dekoru.“ 

Trocha chvály na závěr…

A jak vyhodnotit zdařilost rekonstrukce, kterou investor považoval za srdeční záležitost? Nejlépe pochvalným názorem někoho z potomků původních majitelů: „… objekt koupili manželé s velkou empatií … a s velkým entuziasmem, respektem k historii navrátili vile její noblesu… a renomovanému architektu se podařilo naplnit dům silnou energií…“ (Prostor Zlín, 3/2022).

Projekt: janca architect www.arch-janca.cz
Zastavěná plocha: 353,3 m2
Užitná plocha: 672,9 m2
Výplně otvorů: okenní, fasádní a dveřní hliníkové systémy Schüco FW 50+SG a Schüco AWS/ADS 75.SI s tepelněizolačními trojskly, realizační firma DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.
Dodavatel stavby: H+K stavitelství s.r.o.
Foto: Jakub Sobotka, archiv janca architect