Zajímavá stavba

Bronzová fasáda pod černošedou střechou

Na rušné křižovatce v srdci Feldkirchenu u Mnichova se tyčí obytná a administrativní budova, která uchvacuje svým jedinečným vzhledem. Bronzová barva profilované fasády se hrdě vyjímá ze svého okolí a stává se nepřehlédnutelnou dominantou.

Zatímco dříve se architektura obce nijak zvlášť nevymykala průměru, s příchodem pekařství Aumüller se do jejího obrazu vtiskla nová, ambiciózní tvář. Pekařství si pořídilo pozemek na frekventované křižovatce v centru, kde se nacházely staré stavby bez architektonické hodnoty. Tyto stavby byly na základě návrhu architekta Stefana Heigla zbourány a nahrazeny kompaktní, moderní budovou, která skýtá širokou škálu využití a díky svým kavárenským kvalitám se postupně mění ve společenské centrum.

Architekt Stefan Heigl

Oproti obvyklým nevýrazným stavbám s omítnutými fasádami, které na podobných křižovatkách nalezneme, budova ve Feldkirchenu ukazuje odhodlání architekta Stefana Heigla jít nad rámec běžných standardů. Realizací bronzové fasády dokázal Heigl dokonale zhodnotit prostorové možnosti a pozvednout tak ráz celého místa.

Profilovaná fasáda z hliníkového plechu PREFALZ

Jihozápadní fasáda, směřující do ulice, je pastvou pro oči. Kombinace vysoce reflexních oken a profilovaných hliníkových prvků dodává budově dynamický a moderní vzhled. Zešikmené okenní otvory umocňují tento dojem a jasně definují hlavní stranu stavby. Na rozdíl od přední fasády se ostatní strany budovy vyznačují střídmějším designem. Okenní otvory a vikýře jsou umístěny pouze tam, kde je to nezbytné, a celkový vzhled působí klidným a harmonickým dojmem.

Investor kladl velký důraz na kvalitní materiály. Proto architekt Heigl navrhl pro fasádu, obklopující celou budovu, jedinečný profil z hliníkového plechu PREFALZ. Ten byl vytvarován na míru klempířskou firmou Engel. Celé budově dodává bronzový lesk, který se mění v závislosti na dopadajícím světle. „Takovou fasádu jinde ve Feldkirchenu nenajdete,“ říká s hrdostí Heigl.

Kromě estetické hodnoty oceňuje Heigl i technickou flexibilitu použitého systému zavěšené odvětrávané fasády. Ten umožňuje trvalé větrání budovy i v oblasti okenních rámů, aniž by to narušilo konzistentní vzhled. Rovněž na střeše byl použit hliníkový plech PREFALZ, jen v kontrastním černošedém odstínu.

Flexibilita a pocit prostoru

Heigl vtiskl kompaktní a elegantní stavbě dynamiku a členitost hned několika designovými prvky. Bronzová fasáda s jedinečnými profilovými prvky jasně odděluje horní patra od proskleného přízemí. Toto rozdělení je dále zdůrazněno obvodovou černošedou střechou s baldachýnem, která budovu rozděluje na dvě zóny. Korunu stavbě dodává sedlová hliníková střecha v černošedém odstínu. Z funkčního hlediska architekt rozlišuje tři hlavní části budovy: přízemí, horní patra a podkroví. Volné půdorysy s minimem podpěr zajišťují maximální flexibilitu všech plnohodnotných podlaží a umožňují jejich variabilní využití v průběhu času. Komerční prostory v horních patrech se pyšní průhledy z jedné strany fasády na druhou, čímž vytváří velkorysý a vzdušný dojem.

O projektu:

Země: Německo
Objekt, místo: administrativní a obytná budova, Feldkirchen
Typ stavby: novostavba
Architekti: Architekturbüro Heigl
Realizace: Engel Spenglerei
Typ střechy: PREFALZ
Barva střechy: černošedá
Typ fasády: PREFALZ
Barva fasády: bronzová
FOTOGRAFIE: Croce & WIR