TZB

Nové potrubí pro rozvody inženýrských sítí PE 100 DL od Wavin Osma

Společnost Wavin Osma, specialista na plastové potrubní systémy, představila inovované potrubí pro rozvody vody, kanalizace a plynu PE 100 označené zkratkou DL. Trubky složené ze dvou vrstev se pokládají do otevřeného výkopu a do pískového lože. Vhodné jsou k použití všude tam, kde není možné aplikovat alternativní bezvýkopové způsoby pokládky v kombinaci s potrubím PE 100 RC.
 
Nové konstrukční řešení oblíbené trubky PE 100 je založeno na dvou vrstvách (double layer, DL). Vnější, barevně odlišená vrstva o síle 10 % celkové tloušťky trubky slouží především jako signalizační vrstva k snadné identifikaci poškození potrubí. Potrubí je vyrobeno z čistého, tzv. virgin polyethylenu bez jakékoliv příměsi recyklátu nebo regranulátu a dodává se v průměrech 32–450 mm.
Potrubí PE 100 DL má stejné fyzikální i mechanické vlastnosti, rozměry i svařovací postupy jako standardní černé nebo celobarevné potrubí PE 100, které je na českém trhu k dispozici již od roku 1990. Tím, že potrubí patří do skupiny HD-PE (vysokohustotní polyetylen) je svařitelné se všemi HD-PE potrubími bez omezení.
Potrubí PE 100 DL se ukládá stejně jako jednovrstvé potrubí PE 100 výhradně do otevřeného výkopu a do pískového lože. Jeho hlavní výhodou je nová, dvouvrstvá konstrukce stěny, která jednak umožní snadnou vizuální kontrolu poškození, jednak znemožní výrobcům využívat při výrobě nekvalitní materiály. Vzhledem k tomu, že se toto potrubí prodává za velmi podobnou cenu jako původní jednovrstvá varianta, lze očekávat, že se v budoucnu stane standardem nejen v České republice, ale i v celé Evropě.
podle podkladů firmy Wavin Osma