Nový parkovací dům u Multifunkční arény v Pardubicích nabízí celkem 442 parkovacích míst včetně stání na střeše objektu, parkovacích míst pro motocykly i stojany pro jízdní kola. Objekt získal Cenu za mimořádné architektonické a konstrukční řešení v soutěži STAVBA ROKU 2025.
Konstrukci tvoří monolitický železobeton se sloupy a stěnami založenými na hlubinných pilotách. Dům má šest nadzemních podlaží s pěti mezipatry a jedno podzemní mezipatro.
Budova je sestavena z kvádrů, které se vzájemně překrývají. Vznikla tak plastická fasáda, která je částečně opláštěna perforovaným vlnitým plechem. Je doplněna střešními záhony s intenzivní zahradou a automatickou závlahou z akumulační nádrže, do které je svedena dešťová voda.

Pro odvodnění střešního parkoviště byly použity nízké kompozitní žlaby MEARIN PLUS F s litinovým roštem , které dokážou spolehlivě odvádět vodu i při minimální stavební výšce od 55 mm. Zabránilo se tak tomu, aby voda stékala do nižších pater.


Žlaby bez problémů snášejí zatížení tříd až do D 400 a lze je použít i v místech s horkým asfaltovým povrchem a betonem. Jsou odolné vůči chemickým látkám, solím a olejům. Materiál SMC, ze kterého jsou vyrobeny, je lehký, pevný a nekoroduje.
Více o objektu: https://www.stavbaroku.cz/soutezici/parkovaci-dum-u-mfa-pardubice/
Zdroj foto: soutěž Stavba roku 2025, MEA Water Management

Investor: Rozvojový fond Pardubice a.s.
Autor: Michal Palaščák / dílna – Ing. Michal Palaščák
Projektant: Projekt Haly s.r.o.
Dodavatel: PORR a.s.
Podle podkladů společnosti MEA


Nejnovější komentáře