Střechy

Střešní okna VELUX s integrovaným motorem už nejsou luxus, ale standard

Když jsme před lety chtěli přepnout program na televizi, museli jsme vstát z pohodlného křesla. Mladší generace už možná ani nepamatuje, že auta či garáže jsme fyzicky otvírali klíčem… Pohodlí dálkového ovládání povýšené v mnoha oblastech až na smart řešení se propsalo do života moderních domácností. Stranou nezůstala ani střešní okna, která zvyšují kvalitu bydlení přiváděním denního světla i čerstvého vzduchu. Nově jsou dodávaná s elektrickým nebo solárním motorem integrovaným již z výroby také střešní okna VELUX Standard, tedy základní kategorie střešních oken, která jsou ekonomicky nejvýhodnější variantou oken s trojsklem. Luxus dálkového ovládání a bezstarostného větrání s dešťovým senzorem se díky tomu stal cenově dostupným a nemusí už být jen řešením pro ovládání oken umístěných vysoko ve střeše. 

Když lidé investují do bydlení, ať už stavbou zcela nového domu, nebo rekonstrukcí starého, chtějí si svůj domov zařídit co nejpohodlněji. Proto jsou dnes stále žádanější dálkově ovládaná střešní okna, která přinášejí spoustu výhod. S dálkovým ovládáním je větrání velmi pohodlné bez ohledu na to, jak vysoko je střešní okno umístěné, kolik je před ním nábytku i jak daleko od něj zrovna jste. Další velkou předností je dešťový senzor, který okno automaticky zavře, když začne pršet. To jistě potvrdí každý, kdo někdy zapomněl střešní okno zavřít a překvapil ho déšť, nebo naopak pro jistotu ani nevětral. S dešťovým senzorem takové starosti odpadají a nic nebrání nechávat střešní okno otevřené podle libosti. 

Střešní okna s motorem je možné otevírat a zavírat pomocí jednoduchého dálkového ovladače, který je součástí každého balení a už předem je spárovaný s oknem. Ovšem nabízí toho ještě víc – můžeme s nimi posunout domácí komfort na mnohem vyšší úroveň. Dálkově ovládaná střešní okna VELUX Standard jsou připravená na zapojení do systémů chytré domácnosti. Můžeme je ovládat i z mobilu aplikací VELUX App Control, s níž si snadno vyvětráme třeba při cestě z dovolené, aby nás doma přivítal svěží vzduch. Další možností je dálkový ovladač VELUX Touch, který nastavíme například na vyvětrání koupelny po sprchování – a okno se za 15 minut automaticky zavře.

Cenově dostupné dálkové ovládání znamená průlom

Doposud VELUX nabízel dálkové ovládání integrované už z výroby pouze u prémiových modelů střešních oken. Další možností bylo – a stále je – doplnit střešní okno motorem dodatečně. I to je samozřejmě řešením a spousta lidí ho využívá třeba proto, že chtějí doma více větrat a snadněji udržovat zdravé vnitřní prostředí. Ale nyní je integrovaný motor k dispozici už v základní kategorii střešních oken VELUX Standard, která jsou ekonomicky nejvýhodnější variantou oken s trojsklem. Komfortní způsob ovládání je díky tomu daleko dostupnější a mohl by se u nás postupně stát stejně běžným jako v jiných evropských zemích, kde si už dnes dálkově ovládaná střešní okna kupuje každý třetí zákazník společnosti VELUX. 

Když je v místnosti více střešních oken, pro pohodlí stačí mít s motorem pouze jedno z nich. Takové okno je díky dešťovému senzoru možné nechávat otevřené bez obav ze změny počasí, což zajistí snadnější větrání a zdravější bydlení. Protože motor je dokonale ukrytý v horním rámu, dálkově ovládané i manuální střešní okno vypadají úplně stejně a lze je bez obav kombinovat do dvojic. 

Zároveň není potřeba dělat žádné kompromisy mezi pohodlím a energetickou úsporností. Střešní okna kategorie VELUX Standard totiž zajišťují velmi kvalitní tepelnou izolaci díky nízkoenergetickému trojsklu, což vyjadřuje součinitel prostupu tepla celým oknem Uw = 1,1 W/m2K.

Elektrické, nebo raději solární okno?

Při pořizování nového dálkově ovládaného okna je důležité zvolit vhodný způsob pohonu. Motor umístěný v horním rámu okna je poháněn elektřinou buď ze sítě, nebo z baterie napájené fotovoltaickým panelem. Zapojení do sítě je výhodné, pokud k oknu už vede kabel, nebo právě probíhá rekonstrukce a elektřinu lze k oknu snadno přivést. Kdo pouze vyměňuje staré střešní okno za nové s dálkovým ovládáním a chce se vyhnout stavebním úpravám a nepořádku, asi zvolí spíš solární pohon. Baterii napájí fotovoltaický panel dobíjený denním světlem, takže ovládání je stejně spolehlivé jako to, že slunce vyjde každý den. 

Ať už bude pohon jakýkoliv, v každém případě se střešní okno s dálkovým ovládáním zařadí mezi prvky moderní domácnosti, které jsou stále na dosah z pohodlí gauče, stejně jako třeba televize.