Stavitel

Termokamery s laserovou přesností ostření

Společnost Fluke Corporation představila termokamery Fluke Ti řady 200, 300 a 400. Bez zaostřeného obrazu nemusí být měření teploty tak přesná (někdy až o 20 stupňů). Nové kamery přináší dvě automatické ostření LaserSharp a systém ostření IR-OptiFlex.

Navíc jsou flexibilní, protože v případě potřeby je možno použít ruční ostření. Díky laserové technologii lze s vysokou přesností zaměřit na cíl a spolehnout se, že snímek a měřené teploty odpovídají místu zaostření. Řešení problémů tak nikdy nebylo jednodušší, a ukončila tak metody měření formou pokus-omyl. Kamera je schopna zaručit správné podklady při každém záběru.


Získat přesný popis situace problematické oblasti lze pořízením více dokumentačních fotografií do jednoho souboru. Lze tak přidat fotografie měřeného zařízení, typových štítků motorů, dveří dílny nebo jakýchkoliv jiných užitečných nebo důležitých informací pro reportování stavu.

Kamery umožňují zaměření a nahrávání digitálních a infračervených snímků v jediném snímku pro přesné dokumentování problematických oblastí. Jedinečný režim Fluke AutoBlen pak generuje částečně průhledné snímky, které zaručují rychlé a jednoduché odhalení i vysvětlení problému.

Jako jediné infračervené kamery v oboru nabízejí možnost záznamu automaticky ostřeného videa ve viditelném i infračerveném spektru. Lze tak sledovat procesy v průběhu času, snadno vytvářet protokoly s infračerveným videem a řešit problémy po jednotlivých snímcích. Díky snadnému stažení do počítače lze video kdykoliv přehrát a analyzovat. V každém momentu lze z videa vytvořit infračervený snímek a pracovat s ním obvyklým způsobem.

Kamery jsou zkonstruovány tak, aby vydržely pád z výšky dvou metrů, odolávaly vodě a prachu (krytí IP54) a mohly vždy pracovat naplno. Přichází s vyváženým a odlehčeným designem, ostřením na jedno stisknutí, laserovým zaměřovačem, elektronickým kompasem pro definici polohy a svítilnou pro osvětlení tmavých míst.

Modely Ti400, Ti300 a Ti200 jsou vybaveny vysoce citlivým IR detektorem s rozlišením až 320 x 240 pixelů, 5MPx digitálním fotoaparátem, výstupem videa HDMI a displejem LCD s vysokým rozlišením 640 × 480 pixelů. Díky tomu a technologiím jako IR-Fusion a automatickému ostření LaserSharp jsou snímky jasnější, čistší a ostřejší, a vedou ke kvalitnějšímu informování a kvalifikovanějším řešením.

Nové kamery obsahují technologie a možnosti, které bude možné aktivovat aktualizací firmwaru pomocí dodávaného softwaru SmartView. Dalším krokem je spolupráce s mobilními zařízeními na bázi iOS, tedy iPhone nebo iPad pro odesílání měření a reportů přímo z místa měření.

Stanislav Přibyl