Stavitel

Odvětraný sokl paneláku má delší životnost

Přízemní část rekonstruovaných panelových domů zateplených kontaktním fasádním systémem se po čase potýkají s poškozením a správci domů s jejich údržbou. Přízemí je totiž vystaveno nejen vandalům, ale namáhá ho více i běžné užívání. Bytelná odvětraná fasáda tyto problémy řeší.

Zateplení a s tím související rekonstrukce fasády jsou dnes nejčastější investicí majitelů bytových domů. Přes 90 % z nich se přitom rozhodne pro kontaktní zateplovací systém, především kvůli ceně a rychlosti.


„Většina majitelů panelových domů, tedy především družstva a SVJ vidí při projednávání rekonstrukce především cenu samotné realizace a její návratnost v účtech za vytápění. To je hlavní důvod proč se nejčastěji rozhodují pro kontaktní zateplení. Speciálně pro systémy s polystyrenem,“ říká Ing. Jan Valter, ředitel společnosti Visimpex. „Kontaktní zateplení polystyrenem je finančně nejvíce dostupné řešení. Často ale končí nekoncepční barevnou kombinací fasád, která působí jako zlomyslný potěmkinský vtip,“ dodává.

Kontaktní zateplovací systém v oblasti soklu a v přízemí je velmi náchylný na poškození, jako je například proražení. V případě, že je jako izolant v systému použitý polystyren, výrazně se narušuje požární bezpečnost takového zateplení. Časté jsou také různé oděrky a poškození v důsledku běžného provozu, například v případě stěhování apod. Přízemí jsou také častým terčem vandalů, sprejerů a čtyřnohých mazlíčků.

Na obrázcích panelového domu v Přerově můžete posoudit jednu z alternativních revitalizací. Odvětraný sokl je zde doplněn odvětranou fasádou se systémem Hafix sahající do úrovně prvního patra domu.

Hlavní přednosti odvětraných soklů a fasád 

ď’§ snadná instalace fasády bez nutnosti složitých úprav povrchu
ď’§ odolnost závěsného systému a fasádních desek proti mechanickému poškození
ď’§ požární bezpečnost
ď’§ ochrana proti graffiti a psům
ď’§ nízké náklady na údržbu
ď’§ estetická a architektonická rozmanitost řešení

Obr 2 celkovA pohled sokl panelovA c ho domu pL TM ed rekonstrukcA Hafix
Obr 3 celkovA pohled sokl po rekonstrukci Hafix
Obr 1 SA dliL tA ZahradnA mA sto zdroj wikimedia