Stavitel

Herkalith vrací ducha funkcionalismu

Čím více se ve stavebnictví prosazují nové materiály, tím větší je poptávka po těch tradičních. Vedle dřeva, cementu, pálených cihel a kamene lze jmenovat i Heraklith. Ostatně, tvoří ho právě dřevo a cement.

Třicátá léta 20. století a tehdejší rozmach funkcionalismu byly věkem Heraklithu. Kulturní domy, kina, společenské sály po celé republice, ale také legendární bar „Embassy“ pro hotelové hosty a tehdejší smetánku v pražském hotelu Ambassador, tam všude se dodnes mohou návštěvníci setkat s Heraklithem. Otevřená struktura desek z dřevité vlny pohlcuje zvuk stejně dobře teď jako v minulosti.


„Na názor na Heraklith jsme se zeptali Davida Vávry, architekta a populárního herce. Ten nám svůj názor sdělil svou specifickou formou,“ říká Romana Janošová, marketingová manažerka Knauf Insulation. David Vávra o Heraklithu http://www.youtube.com/watch?v=0OaMbR-k5xk.

Mezi nejvýznamější a nejzajímavější současné stavby, které využívají krásu Heraklithových desek, patří tiskárna Karmášek v Českých Budějovicích od Ivana Kroupy. Povrch minimalistické budovy tvoří heraklithové desky, které u tiskárny podtrhují strohý výrobní ráz a současně svou členitou strukturou umožňují budově ožívat a měnit se podle denního světla.

V interiérové architektuře stojí za pozornost dům “Květináč” v japonské Jokohamě od architektonického studia no. 555. Heraklith zde pocitově ztepluje místnosti a výrazně vylepšuje jejich akustiku.

„S Heraklithem se na českých i zahraničních stavbách znovu častěji potkáváme a věříme, že tomu bude i nadále. Jeho škála použití je široká, od ryze technických stavebních opatření po design a podtržení charekteru staveb,” dodává Romana Janošová.

modry heraklith

Modrý heraklith

dum kvetinac 1 foto credits no555

V interiérové architektuře stojí za pozornost dům “Květináč” v japonské Jokohamě

klatovy klub u kosile

Klatovský klub U košile