Stavitel

Chytrá okna sníží spotřebu energie v budovách o 20 procent

Technologii Climawin vyvinuly firmy z Dánska, Irska a Německa v rámci projektu financovaného Evropskou unií.

Konsorcium složené ze tří evropských výrobců a dodavatelů okenních a ventilačních systémů vytvořilo v rámci projektu financovaného Evropskou unií novou technologii pro energeticky efektivní rekuperační okna určená pro renovaci rezidenčních a komerčních budov. V zimním období představují okna a ventilační systémy významný zdroj tepelných ztrát, především ve starších budovách, a nový systém reaguje právě na tento problém. Chytrá okna CLIMAWIN mají také samoochlazovací funkci pro teplé počasí, takže není třeba investovat do klimatizace a okna lze využít v každém podnebí.


„Okna představují u budov obrovský zdroj tepelných ztrát. Naše inovace je v podstatě pasivní rekuperační ventilační systém. Testování prokázalo, že běžná budova vybavená pouze okny CLIMAWIN dokáže snížit svou spotřebu energie o 18–24 %,“ uvedl zástupce projektu Brian O’Brien ze společnosti Solearth Ecological Architecture.

„V chladném podnebí má CLIMAWIN za úkol zlepšit komfort předehřátím proudícího vzduchu na severních, východních a západních fasádách a využitím solárního kolektoru na jižní fasádě. Pro horké podnebí je vybaven samoochlazovací funkcí, která vpustí denní světlo, ale redukuje nežádoucí solární teplo. Díky optimalizaci tepelné izolace, sběru sluneční energie a kontrole denního světla by mělo okno dle předpokladů výrazně zlepšit energetickou efektivitu a tepelný komfort jak rezidenčních, tak i komerčních budov, které nemají výkonný ventilační systém,“ dodává O’Brien.

Na vývoji okna pracovalo sedm firem ze čtyř zemí – Dánska, Německa, Irska a Portugalska – v rámci výzkumného projektu CLIMAWIN financovaného Evropskou unií. Výkonné okno předehřívá přiváděný vzduch, je poháněno solárními články a automaticky regulováno pokojovými senzory. Nabízí celou řadu funkcí, díky kterým předčí současné okenní a ventilační technologie. Například výkonnou tepelnou izolaci, regulovatelné průduchy pro řízený přívod vzduchu, dvouvrstvé sklo, vzduchové filtry, integrovanou elektronickou a bezdrátovou komunikaci mezi pokojovými senzory a okny (při modernizaci tak není třeba instalovat nové kabely). Systém nabízí funkci pro ohřev i chlazení, lze ho tak využít v libovolných klimatických podmínkách, a navíc režim flush/bypass pro extrémní počasí.

Technologie vznikala tři roky a v současné době ji tři z partnerů projektu uvádějí na trh. Okna CLIMAWIN budou dostupná v Evropě koncem roku 2014. Výrobci budou mít možnost získat od konsorcia licenci a integrovat technologii CLIMAWIN do vlastních produktů na základě licenčních poplatků. Kromě Evropy počítá konsorcium i se vstupem na důležité trhy ve Spojených státech, Kanadě a Rusku.

Michael Jennings, mluvčí evropské komisařky pro výzkum, inovace a vědu Máire Geoghegan-Quinnové, řekl: „Projekt dokazuje, že nízkouhlíkové technologie mohou také představovat obchodní příležitost pro malé a střední podniky, které jsou páteří naší ekonomiky. Tento typ technologií pomůže zákazníkům a firmám snížit účty za energie. Evropská unie bude ještě více podporovat tento typ výzkumu v rámci svého nového rámcového programu Horizont 2020.“

O projektu: CLIMAWIN je pokročilý (rekuperační) ventilační okenní systém, který vznikl v roce 2012 v rámci výzkumného projektu financovaného Evropskou unií. Na výrobě se podílely firmy Solearth Architecture (Dublin, Irsko), Rauh Fensterbau (Sassendorf, Německo) a Horn Vinduer (Lunderskov, Dánsko). Výzkum a vývoj zajišťovaly institut Fraunhofer, univerzita Aalborg (Dánsko) a katedra elektroniky univerzity Minho (Portugalsko). Celkem obdrží zúčastněné organizace 1,4 milionu eur z fondů Evropské unie do konce právě probíhajícího druhého projektu.

Projekt byl původně zaměřen především na renovaci starých budov, které ve většině případů nemají efektivní ventilační systém. Díky dvojí funkci pro optimalizaci vnitřní kvality vzduchu a maximalizaci tepelné efektivity má okno potenciál k využití v nízkoenergetických a pasivních budovách.

Ventilační okno CLIMAWIN bude k dostání v Evropě ke konci roku 2014 v dřevěné, dřevohliníkové a hliníkové variantě, výroba probíhá v Německu a Dánsku. Systém je prezentován a prodáván prostřednictvím stránek www.climawin.eu. Konsorcium CLIMAWIN má zájem o vznik licencovaných partnerství s ostatními výrobci okenních systémů, kteří by rádi zařadili technologii CLIMAWIN do svých vlastních produktů.

 

Ondřej Micka