Stavební technika

Konstrukce a specifika průmyslových jeřábů

Průmyslové jeřáby dnes nacházejí své uplatnění v řadě výrobních a logistických procesů. Tyto manipulační prostředky pro břemena s vysokou hmotností se vyrábí s různými typy konstrukcí a při jejich výběru je nutné se zaměřit na určitá specifika, ale i stávající vybavení haly. Podle čeho průmyslové jeřáby vybírat a na co se předem připravit?

Základní typy průmyslových jeřábů podle jejich konstrukce

Průmyslové jeřáby se hojně využívají v řadě výrobních podniků, a to napříč obory. Mezi jednotlivými typy průmyslových jeřábů se investoři rozhodují podle jejich nosnosti a parametrů budovy do nichž má být jeřáb instalován, protože teprve na základě těchto parametrů je možné vybírat z vhodných typů.

Mezi základní typy konstrukcí průmyslových jeřábů patří mostové jeřáby, portálové jeřáby a jeřáby podvěsné.

Mostové jeřáby a jejich užití v praxi

Mostový jeřáb funguje velmi jednoduše – zvedá a přemisťuje těžká břemena pomocí kladkostroje, jež je připevněn k vozíku jeřábu. Břemena jsou pak přemisťována díky pohybu vozíku po celém rozpětí mostní konstrukce jeřábu.

Klasické mostové jeřáby s jedním nosníkem mají nosnost až 25 tun a dokáží břemeno dopravovat ve třech osách. Výhodou mostového jeřábu s jedním nosníkem je jednoduchá údržba i instalace.

Dvounosníkové mostové jeřáby jsou pak vhodné i pro břemena o váze až 250 t. Stabilita těchto jeřábů je vyšší než v případě jeřábů s jedním nosníkem.

Mostové jeřáby patří mezi hojně využívané jeřáby, které se hodí do budov s velkou světlou výškou, aby se mohl vozík pohybovat po horní straně jeřábu. Nejčastěji se používají ve výrobních podnicích, těžbě a logistice. Jsou vhodné pro vnitřní i venkovní provoz.

Portálové jeřáby a jejich využití v praxi

Na rozdíl od mostových jeřábů, kde jsou kolejnice umístěny ve výšce, portálové jeřáby mají kolejnice umístěny v úrovni země. Tyto jeřáby tak pojíždějí po zemi a jsou velmi dobře aplikovatelné do budov, jejichž konstrukce není pro zatížení jeřáby a jejich břemeny vhodná. Specifikem portálových jeřábů je možnost mít je instalované na pojezdových kladkách, které mohou jezdit přímo po podlaze, kdy odpadá nutnost jeřábové dráhy.

Portálové jeřáby se pak samy skládají z mostů, a to jednoho nebo dvou, vlastních noh jeřábu a pojezdových kol a jejich pohonu.

Jeřáby podvěsné a jejich využití v praxi

Podvěsné jeřáby jsou speciálním typem mostových jeřábů, které se liší umístěním pojezdových kol. Pojezdová kola jsou totiž na rozdíl od klasického mostového jeřábu umístěna jeřábové dráze zespodu na spodní pásnici. Tyto jeřáby jsou tak vhodné do objektů s menší světlou výškou nebo v případě konstrukcí budov, které by neunesly klasický mostní jeřáb s horním chodem.

Podvěsné mostové jeřáby však mají nižší nosnost, která se pohybuje kolem max. 10 tun a jsou tak vhodné v lehkých a středně těžkých aplikacích. Často se využívají v průmyslově výrobě a menších logistických objektech.

V praxi se pak můžete setkat i s dalšími typy jeřábů, které se používají na základě rozdílných provozních podmínek. Jedná se například o jeřáby konzolové, sloupové, otočné, tandemové, nebo speciální prvky jako je ochrana proti explozím do výbušného prostředí.