Stavební chemie

Ceresit UltraPox – nový systém chemicky odolného utěsnění, lepení a spárování obkladů a dlažby

Sortiment stavební chemie rozšiřuje v roce 2013 výrazná novinka – epoxy-systém pro lepení a spárování Ceresit UltraPox. Systém měl svoji světovou premiéru na lednovém veletrhu Bau v Mnichově a na jaře vstupuje tato inovativní technologie i na český trh.
Lepidla na bázi epoxidových pryskyřic se používají pro trvanlivé a vůči chemickému zatížení odolné lepení i spárování keramických obkladů a dlažby. Lze jimi lepit kyselinovzdorné obkladové prvky a desky, klinkerové pásky, skleněné obklady, desky a mozaiky včetně mramoru a přírodního kamene. Ideální jsou pro použití v prostředí s agresivními vlivy, např. v bazénech, lázních, mlékárnách, velkokapacitních kuchyních, akumulátorových místnostech, myčkách, pivovarech, silech, stájích, laboratořích a trvale mokrých prostředích v interiéru i exteriéru.
Bílá epoxidová spárovací hmota a lepidlo v jednom Ceresit CE 79 UltraPox Color je ideální k lepení a spárovaní dnes oblíbených skleněných mozaik, průhledných a průsvitných materiálů, jako jsou sklo, světlý přírodní kámen atp.Pomocí probarvovací pasty Ceresit CE 80 UltraPox Mix lze jednoduše získat 13 moderních a trendově barevných odstínů. To je proti konkurenci, která nabízí již hotová probarvovaná epoxidová lepidla a spárovací hmoty, velký rozdíl.CM 74 UltraPox Fix je dvousložkové epoxidové lepidlo nejnovější generace se snadným zpracováním – lepidlo se dodává v jedné nádobě v odpovídajícím poměru k míchání, obě složky tak stačí pouze smíchat
V nabídce stavební chemie epoxidová lepidla nechyběla ani před nástupem nového systému Ceresit UltraPox, otázkou tedy je, v čem se nový systém liší od dosavadních lepidel a co nového přináší? David Krčka, brand manager pro CZ/SK stavební chemie Ceresit, vysvětluje: „Vždy se na řešení díváme systémově a tomu odpovídá i tato novinka. Systém UltraPox tvoří ucelený sortiment produktů na epoxidové bázi pro utěsňování, lepení a spárování. Inovovaný základní nátěr Ceresit CL 71 a těsnicí hmota Ceresit CL 72 nahrazují dosavadní výrobky Ceresit CE 49 a 50. Základem nového epoxy-systému pro lepení a spárování Ceresit UltraPox je epoxidové lepidlo Ceresit CM 74 UltraPox, hlavní pozornost si však zaslouží další dva produkty tohoto systému. Bílá epoxidová spárovací hmota a lepidlo v jednom Ceresit CE 79 UltraPox Color je ideální k lepení a spárovaní dnes oblíbených skleněných mozaik, průhledných a průsvitných materiálů, jako je sklo, světlý přírodní kámen atp. Má bílou barvu a pomocí probarvovací pasty Ceresit CE 80 UltraPox Mix lze jednoduše získat 13 moderních a trendy barevných odstínů. To je proti konkurenci, která nabízí již hotová probarvovaná epoxidová lepidla a spárovací hmoty, velký rozdíl. Realizační firma nebo investor si tak může i ve velmi náročných podmínkách vybrat vlastní odstín. Díky silné počáteční přídržnosti je u epoxidových lepidel Ceresit UltraPox zabezpečena stabilita a minimální skluz, což zajišťuje rychlou a přesnou pokládku.“
Epoxidový základní nátěr Ceresit CL 71 UltraPox Flexgrund je určen pro nasákavé i nenasákavé podklady před aplikací utěsnění Ceresit CL 72 UltraPox Flexdicht pod keramickými obklady a dlažbou. Je určen pro použití v trvale mokrých oblastech v interiéru i exteriéru a vyniká hlubokou prostupností do podkladu a odolností proti chemikáliím. Výborně zpevňuje podklad a zvyšuje přídržnost, navíc se snadno zpracovává. Těsnicí hmota Ceresit CL 72 UltraPox Flexdicht je určena pro celoplošné utěsnění podkladů pod keramickými obklady a dlažbou v oblastech zatížených působením chemikálií a v prostředí s agresivními vlivy. Těsnicí hmota dokonale odolává chemikáliím, je vodotěsná a přemosťuje trhliny v podkladech.
Epoxidová lepidla a spárovací hmoty Ceresit UltraPox představují ideální řešení i pro ty nejnáročnější projekty. Odolávají chemickým vlivům, dlouhotrvajícímu působení vody a jsou vhodné pro použití v interiéru i exteriéru.Epoxidová lepidla a spárovací hmoty Ceresit UltraPox představují ideální řešení i pro ty nejnáročnější projekty. Odolávají chemickým vlivům, dlouhotrvajícímu působení vody a jsou vhodné pro použití v interiéru i exteriéru.
CM 74 UltraPox Fix je dvousložkové epoxidové lepidlo nejnovější generace se snadným zpracováním – lepidlo se dodává v jedné nádobě v odpovídajícím poměru k míchání, obě složky tak stačí pouze smíchat. Doba zpracování lepidla je 90 minut, po 24 hodinách je povrch pochozí. Nové lepidlo je ideální použít na místech zatížených agresivními a mechanickými vlivy jako například velkokapacitní kuchyně, laboratoře, sauny, lázně, pivovary nebo myčky aut. Novinka je vhodná i pro použití v kontaktu s pitnou vodou a v potravinářských provozech nejen k lepení obkladů a dlažby, ale i ke spárování. Vzhledem k vysoké odolnosti proti agresivním látkám jakými jsou kyseliny a louhy, se snižuje opotřebování a zvyšuje se životnost spár. Lepidlo je díky své struktuře doporučováno pro lepení velkých formátů obkladů a dlažeb.
Ceresit CE 79 UltraPox Colour je spárovací hmota s podobnými technickými vlastnostmi jako lepidlo CM 74 UltraPox Fix. Díky menší zrnitosti plniva je určena pro spárování spár od 3 mm, může být použita i k lepení obkladů a dlažby menších formátů. Míchání je stejné jako u lepidla CM 74 UltraPox Fix, k probarvení se po důkladném smíchání obou složek přidává probarvovací pasta Ceresit CE 80 UltraPox Mix. Díky této pastě lze získat spárovací hmotu až ve 13 barevných odstínech – kromě základního odstínu a bílé barvy také šedou, graphite, manhattan, caramel, natura, balibraun, jasmine, terra, bahama, polar, chilli, amazon. Ať už máte rádi barevný soulad nebo kontrast, klasické, nebo moderní barvy: spárovací hmota z epoxy systému Ceresit UltraPox nabízí „neomezené“ možnosti. Zabezpečuje atraktivní povrchovou úpravu a dotváří estetický vzhled obložené plochy. Je ideální volbou pro lepení průhledných obkladů ze skla, skleněných mozaik nebo světlého přírodního kamene, protože pomocí širokého barevného spektra dokáže vytvořit jedinečné vizuální efekty.
 
Špičkové produkty s vynikajícími parametry
Stejně tak jako lepicí malty a spárovací hmoty na bázi cementu musí i epoxidová lepidla a spárovací hmoty projít náročnými zkouškami a testy, než získají označení CE, které potvrzuje jejich soulad s normami. Rozsáhlý program testování nezahrnuje pouze parametry jako tahová přídržnost v ohybu, v tlaku a smršťování, ale současně ověřuje, zda má produkt vysokou odolnost proti obrusu a nízkou nasákavost vody. Spárovací hmoty na bázi epoxidové pryskyřice musí v souladu s normou ČSN EN 13888 plnit přísné požadavky:
– otěruvzdornost RG A ≤ 250 mm³,
– tahová přídržnost v ohybu při uložení za sucha ≥ 30 N/mm²,
– tahová přídržnost v tlaku při uložení za sucha ≥ 4 N/mm²,
– smrštění ≤ 1,5 mm/m,
– nasákavost vodou po 240 min. ≤ 0,1 g.
 
Výrobky Ceresit UltraPox představují špičkové produkty s vynikajícími parametryVýrobky Ceresit UltraPox představují špičkové produkty s vynikajícími parametryVýrobky Ceresit UltraPox představují špičkové produkty s vynikajícími parametry

„Při vývoji nových spárovacích hmot a lepidel byl kladen, vedle výsledné vysoké odolnosti, velký důraz na jejich dobrou zpracovatelnost při spárování. Nové epoxidové spárovací hmoty řady Ceresit UltraPox mají pastovitější konzistenci a lépe se zatírají do spár. Důležitý je i komfort při práci – při rozmývání a následném mytí se nové materiály lépe odstraňují. Celkově tak vycházejí ve srovnání s obdobnými výrobky, které jsou běžně dostupné na trhu, výrazně lépe,“ upozorňuje na praktické výhody nových epoxidových spárovacích hmot Jiří Pavlíček, manažer technické podpory společnosti Henkel ČR.
Lepidla a spárovací hmoty z tvrditelných pryskyřic, obecně nazývané a známé jako epoxidové, představují ideální řešení i pro ty nejnáročnější projekty. Odolávají chemickým vlivům, dlouhotrvajícímu působení vody a jsou vhodné pro použití v interiéru i exteriéru. Značka Ceresit prostřednictvím svých nových produktů systému Ceresit UltraPox nabízí opět vysokou kvalitu, snadnou aplikaci a širokou škálu barev, které splní i ty nejnáročnější představy realizačních firem i jejich obchodních partnerů.
podle podkladů společnosti Henkel ČR