Snižování energetické náročnosti budov

I přes krizi je prodej minerálních izolací stabilní

Přes pokles trhu stavebnictví se udržely v loňském roce prodeje minerálních izolací na přibližně stejné úrovni jako v předešlém období. V roce 2009 činil obrat členů Asociace výrobců minerální izolace přibližně 4 miliardy Kč. V letošním roce očekává asociace zvýšení počtu renovací bytů a domů. Na tiskové konferenci Asociace výrobců minerální izolace to sdělil její předseda Libor Urbášek.
Přibližně tři čtvrtiny celkové spotřeby energie se spotřebuje v našich zeměpisných šířkách na vytápění. V ČR je přibližně 1,4 miliónu bytů, které čekají na rekonstrukci (39 % v panelových a 61 % v nepanelových domech). To je značný potenciál pro výrobce tepelných izolací, přičemž výrobci minerální izolace pokrývají asi 60 % trhu. Další růst trhu pak výrobcům izolací přinesou přísnějších nároky na energetickou náročnost budov.
Mezi výhody minerálních izolací patří například nehořlavost, výborné pohlcování zvuku, paropropustnost i vynikající tepelněizolační vlastnosti. Díky neorganickému původu nepodporují růst plísní, hub nebo bakterií.
 
Asociace výrobců minerální izolace je zájmové sdružení jejích výrobců. Existuje již od roku 2001, spolupráce nejvýznamnějších společností v oboru funguje „naplno“ od roku 2009. Asociace reprezentuje přes 90 % trhu s minerální izolací u nás a staví se za úspory energie v budovách a za využití minerálních izolací jako jednoho z nejlepších opatření směřujícího k tomuto cíli.
Cílem aktivit AVMI je především:
• šířit informace o využití minerálních izolací směrem k laické i odborné veřejnosti v médiích i formou účasti na akcích,
• spolupracovat s veřejnou sférou na tvorbě legislativního prostředí a norem,
• spolupracovat s dalšími organizacemi s podobnými cíli na národní i mezinárodní úrovni.
 
wd