Podlahy

Od umělých vinylů k přírodním rigidům a bio podlahám

Kährs SPC kolekce

Novou generací přírodních, ale velmi odolných a uživatelsky komfortních podlah jsou tzv. rigidy. I když jsou někdy nazývány novými vinyly, díky zcela odlišným technologiím a materiálům použitým při výrobě (právě oproti vinylům) jsou maximálně ohleduplné k životnímu prostředí a jsou 100% recyklovatelné. „Základní složkou je buď kamenivo (minerály), nebo dřevo, takže máme dva druhy rigidů, a to minerální SPC krytiny nebo dřevěné WPC podlahy,“ vysvětluje Aleš Viktorín, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi

Jaké jsou největší rozdíly mezi vinylem a rigidy?

„PVC v rolích (polyvinylchlorid) a Luxury Vinyl Tiles (LVT), pro které se u nás vžily pojmy vinyly, jsou produktem vyráběným čistě z umělé hmoty, plastu. Zjednodušeně řečeno, základní surovinou vinylu je v podstatě ropa a podle množství přidávaných změkčovadel se dosahuje potřebné ohebnosti krytiny. Pro vinyl v rolích (PVC) se používá více změkčovadel, pro vinyl v dílcích (LVT) méně. 

Rigidy jsou novou generací krytin a ač se jim někdy říká nové vinyly, nejsou vyráběny z umělé hmoty, ale základní složkou je buď kamenivo (minerály), nebo dřevo, tedy obnovitelné suroviny. Výsledkem jsou dva druhy rigidů, a to minerální SPC krytiny (Stone polymer composit) s jádrem z drceného kameniva (např. SPC Arbiton, KPP, Kährs) nebo dřevěné WPC podlahy (Wood polymer composit) s dřevitým jádrem (např. KPP X-CELLENT WOOD HYBRID 8 mm). K tomuto základu se přidávají polymery, které zaručují, že krytina bude ohebná, protože SPC krytiny jen s drceným kamenivem by byla de facto dlažba. Rigidy jsou vyráběny ve stejném formátu jako vinyly, ale neobsahují PVC, ftaláty ani změkčovadla. Mezi první minerální podlahy u nás patřily krytiny SPC Arbiton, které začalo dovážet KPP v rámci svého programu zdravých podlah KPP Ecology, postupně zařadil do svého sortimentu rigidy např. i tradiční švédský výrobce dřevěných krytin Kährs.“

Bio krytiny Purline Wineo

Jaké jsou typy konstrukcí rigidů?

„Konstrukce se od sebe liší výrobce od výrobce, základní je možnost volby mezi minerálním a dřevěným jádrem s tím, že minerální SPC krytiny jsou tvarově stabilnější oproti vinylům. Při konstrukci SPC krytin má výrobce možnost určit různé poměry mezi množstvím kameniva a přidaných polymerů, obecně lze říci, že čím více je použito kameniva, tím je podlaha tvarově stabilnější.  Pocitově bude WPC podlaha s kompozitním jádrem určitě měkčí na dotek a pružnější oproti méně ohebným a křehčím rigidním SPC krytinám Další možností je opatření spodní strany SPC krytiny protihlukovou podložku pro zvýšení akustického komfortu. WPC kolekce KPP X-CELLENT WOOD a BRICK DESIGN STONE mají na spodní straně korek, který je výbornou protihlukovou podložkou, která tolik nedegraduje a nesešlape se jako klasické tlumící podložky.“

V čem jsou rigidy lepší oproti vinylům?

„SPC a WPC krytiny jsou ekologickými podlahami v mnoha směrech: Použité přírodní minerály jsou v souladu s trendem snižování emisí u podlahových krytin, protože mají nulové emise. Velmi nízký tepelný odpor znamená zase efektivnější využití podlahového vytápění, čímž klesá spotřeba energií. A na konci svého životného cyklu jsou rigidy plně recyklovatelné.

Zejména minerální SPC krytiny pak zaručují maximální odolnost a vyšší rozměrovou a tvarovou stabilitu. Oproti vinylovým podlahám jsou tvrdší, pevnější a méně náročné na kvalitu podkladu, přitom jsou příjemné na dotek. Jejich vyšší tvarová stabilita než u vinylů eliminuje riziko vytváření spár. 

WPC krytiny oproti SPC podlahám obsahují dřevité materiály, přesněji dřevitou moučku. Původní myšlenkou bylo využít výhody dřevitých materiálů (hlavně jejich dostupnost) a současně odstranit některé nedostatky dřevěných podlah, např. odolnost proti poškození. Vzhledově se WPC krytiny od SPC neliší, díky použité základní surovině má však SPC podlaha přece jen větší tvarovou stabilitu než krytiny WPC.“ 

Bio krytiny Purline Wineo

Jak se vyvinuly technologie vinylových podlahovin za posledních cca 10 let?

„Vývoj vinylů, resp. rigidů měl splnit dva cíle. Za prvé měl přinést vyšší tvarovou stabilitu krytin oproti vinylovým podlahám, protože tvarová stabilita vinylů je ovlivněna termoplastickými vlastnostmi – vinyl se roztahuje a smršťuje v závislosti na teplotách. A druhým cílem, či spíše impulsem byla ekologie, a to ve dvou rovinách. Při výrobě rigidů se nepoužívají plasty, šetří se tedy ropa a používají se obnovitelné zdroje. U minerálních SPC krytin je to kamenivo, základní surovinou u WPC krytin je dřevitá moučka, takže při výrobě WPC podlah lze zužitkovat zbytkové dřevo, které už by jinak nenašlo uplatnění. Dřevo se rozemele a vyrobí se z něj jádro krytiny, je to tedy maximálně ekologický přístup se stoprocentním využitím dřeva jako suroviny. 

Řez WPC krytinou

Vývoj v této oblasti je velmi rychlý. Před deseti lety v době nástupu vinylů se vyráběly čistě lepené dílce a podlaháři tenkrát říkali, že teď už je na trhu asi vše, co jiného by výrobci ještě dokázali vymyslet. Jenže uběhly dva roky a výrobci přišli se zámkovými vinyly, což si na začátku neuměl nikdo představit. Ani tím to však neskončilo a objevily se vinyly na HDF deskách. A opět si všichni mysleli, že teď už je opravdu vše vymyšleno, nic nového nebude a najednou tu jsou rigidy, které neobsahují PVC, ftaláty ani změkčovadla a zájem se přesouvá od LVT k rigidům.“

SPC Arbiton kolekce Woodric Eir

Speciální kategorií jsou bio podlahy…

„Trendem současnosti je jednoznačně ekologie. Někdy v roce 2013 výrobci začali plošně opouštět ftaláty a nahradili je jinými typy zdravotně nezávadných změkčovadel, v dnešní době zase v rámci ekologického přístupu nahrazují plasty. Kromě rigidů vznikají i podlahy z čistě přírodních surovin v podobě křídy, řepkového nebo ricinové oleje, jako je německý WINEO PURLINE, což je kategorie ekologických podlah. Němci dokonce používají termín bio podlahy. Ty jsou opět vyráběny ve stejných formátech jako vinyl, ale neobsahují PVC a proto nepotřebují ani žádná změkčovadla. Zatímco PURLINE můžete na konci životního cyklu prakticky vyhodit do popelnice, do normální směsného odpadu, protože je to čistě přírodní materiál, u vinylu musíte doložit, že byl ekologicky zlikvidován, je to plast, který by se jinak rozkládal stovky let.“ 

Co v tomto segmentu preferuje český zákazník?

„U nás se nejvíce prodává lepená varianta dílců.“

podlahyonline.cz
www.kpp.cz

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*