Materiály

Zdokonalte svůj krb pomocí stěrky

Společné chvíle u „rodinného krbu“. Tento termín v sobě snoubí klid a pohodu, což bývají hlavní důvody pro pořízení tohoto interiérového prvku, který se pak často stává středobodem naší domácnosti. O tom, které stěrky jsou pro krby vhodné a za jakých podmínek si jimi můžeme krb zdokonalit, nám poví kolega Jiří Jiroušek.

Které stěrky z naší nabídky jsou vhodné pro použití na krb?

Dá se říci, že všechny povrchy z naší nabídky jsou pro krby vhodné. Splňují teplotní limity do 100°C, a to včetně těch epoxidových. Lidé si často volí například stěrku Imitace betonu®, Granite, Pitted či Betonepox®.

Jsou některé typy krbů, které nejsou vhodné, nebo na ně nelze aplikovat dekorativní stěrky?

Vhodné pro stěrky nejsou například akumulační krbová kamna, ale tam ani poptávka pro aplikaci stěrek nebývá. Pro běžně obestavěné krbové vložky, krby či stěny kolem nich je použitelnost bez problémů. Naopak získáváme výhodu v dobře omyvatelném či otíratelném materiálu, což bývá díky často vznikajícímu kouři při zátopu jeden z rozhodujících faktorů pro volbu stěrky.

Které další faktory je třeba vzít v úvahu při výběru dekorativní stěrky pro konkrétní krb?

Především odolnost stěrky, zvláště její náchylnost na poničení v rozích. Pokud plánuji na krbu niky, kde bude uloženo dřevo, orientoval bych se na epoxidové stěrky Betonepox®, které jsou vhodné i na podlahy a jsou tedy podstatně odolnější než stěrky cementové či vápenocementové. Pokud bych preferoval stěrky cementové, kde bývá nabídka materiálů nejširší, doporučujeme tyto části vyložit například plechem v odstínu krbových dvířek. Vždy je to pak o detailní konzultaci s realizační firmou. Doporučuji si i nechat vyhotovit vzorek, na kterém si mohu vyzkoušet potřebnou odolnost vybraného materiálu.

Můžete poradit něco ohledně oprav a úprav krbů před aplikací dekorativních stěrek?

Není to nic složitého. Příprava je v podstatě totožná, jako kdybychom na krb dávali standardní štukovou omítku s výmalbou. Je potřeba podklad sjednotit a zpevnit, ideálně lepidlem s perlinkou (kamnářskými), abychom eliminovali případný vznik prasklin. Mnohdy si pak ještě vše dohladíme standardním flexibilním lepidlem. Pokud by se v podkladu objevovaly praskliny, vždy klientům doporučujeme celý proces přípravy ještě jednou zopakovat a tím vznik případných prasklin eliminovat. Vždy je i dobré udělat zkušební zatápění před aplikací finálního povrchu.

Jaké mohou nastat problémy, pokud není podklad připraven správně?

Souvisí to hlavně s prasklinami. Přeci jen zde dochází ke značnému pnutí při změně teplot a je tedy riziko, že pokud by nebyl podklad správně připraven či, nedej bože, byl celý krb neodborně postaven, zkopíruje nám, logicky, vzniklé praskliny i finální materiál, kterým bude krb potažen.

Jak tyto dekorativní stěrky reagují na vysoké teploty, které mohou být generovány krbem? Vydrží i kontakt se žhavým uhlíkem?

Cementové stěrky bez problémů. Epoxidové stěrky splňují veškeré potřebné atesty v rámci hořlavosti, nicméně určitě bych si přímo na epoxidové podlaze před krbem nerozdělával ohně, k poničení by jistě došlo. Pokud ale odpadne žhavý uhlík, který nenecháme v klidu dohořet a uklidíme jej zpět, stěrce se nic nestane. A i kdyby k drobnému defektu došlo, pořád je možné stěrky retušovat.

Jak dlouho trvá aplikace takové dekorativní stěrky?

Bez případných úprav podkladů počítejme vždy s technologickým postupem v rozmezí 3 – 5 dní, v závislosti na zvoleném materiálu.

Svěřte realizaci stěrky na krb odborníkům. Naše společnost má více než 20 let zkušeností s realizací moderních stylových povrchů nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Pro více informací a inspiraci, kde všude můžete stěrky využít, navštivte naše webové stránky a sociální sítě.

Spojte se s námi a domluvte si schůzku v jednom z našich showroomů v Praze či v Brně, kde Vám nabídneme výbornou kávu doplněnou o inspirativní prohlídku.

Těšíme se na Vás!


Tým Němec s.r.o.