Materiály

Skryté odvodnění MEA v geometricky přesném náměstí

Revitalizace náměstí v Novém Městě pod Smrkem na severu Čech je dokončeno. Stavebním pracím předcházela architektonická studie od kanceláře City Upgrade, která celý prostor vnesla do rámu 60 x 60 metrů s 96 vnitřními čtverci. Jednotlivé pruhy dlažby vybíhají i mimo základní čtverec a propisují se do okolních komunikací. Přesná geometrie ovlivňuje vnitřní i vnější oblasti náměstí.  Smyslem bylo vrátit rozměr, rytmus a proporci centru města, kterou v běhu času ztratilo. 

Plochu lemují nově vysazené stromy s vegetačními pásy. Stupně pobytového schodiště na východní straně propojují hlavní plochu náměstí s pěší zónou. V ploše náměstí je nová kašna a vegetační čtverce. Některé z nich jako zasakovací plochy pomáhají s vodním režimem náměstí. 

Pro udržení architektonického záměru a přesných linií v dlažbě bylo zvoleno téměř neviditelné štěrbinové odvodnění MEA TOPSLOT.  Na povrchu je viditelná pouze úzká štěrbina, která kopíruje čtvercové rozdělení náměstí. Linie z ocelového krytu je široká jen 2 cm a pouze podtrhuje, ničím nenarušuje rámování plochy. Naprosto hladký povrch štěrbiny bez ostrých hran a koutů zabraňuje usazování sedimentů a umožňuje velmi rychlé a efektivní čištění.

Pod povrchem jsou velké žlaby z polymerického betonu, které dokážou pojmout i přívalové deště. Kontrolní a čistící box je osazen také dlažbou, takže požadovaný vizuální dojem zůstal neporušený. 

Štěrbinové odvodnění MEA se používá pro pěší zóny, náměstí, obytné soubory, nákupní centra, ale i pro bazény a wellness.

Více o štěrbinových žlabech MEA TOPSLOT ZDE.

Zdroje: nmps.cz, nmps.cityupgrade.cz, mea-odvodneni.cz