Materiály

Portfolio zelené energie se bez vytápění dřevem neobejde

Přechod na tzv. zelenou energetiku se v současnosti řídí příslovím, když se chce, všechno jde. Problém je, že vůle ke změně není samozřejmostí. Někde panuje nevědomí,  někde tlaky různých lobby, někde samozřejmě hraje roli ekonomické hledisko a jinde naše pohodlnost. Technologie máme ve svých rukou, ale tempo jejich uplatnění stále pokulhává. Nicméně fakt, že změnu máme na dosah, je pro naši budoucnost pozitivní. 

Ekologické vytápění dřevem

V poslední době občas médii proběhla zpráva o možném zákazu vytápění dřevem. Tato spekulace se odvolává na několika vědeckých prací zkoumající škodlivost vytápění dřevem. Pravdou je, že zastaralé a otevřené krby mají se současnými technologicky vyspělými krbovými vložkami pramálo společného. A právě tyto zastaralé typy vytápění si berou na paškál zmíněné studie. Technologie vytápění dřevem ale ušla velký kus cesty a tam, kde dříve vycházel z komína nepříjemný kouř plný jemných prachových částí, může dnes stejný typ vytápění produkovat sotva znatelné spodiny. Vytápění dřevem se zkrátka díky novým technologiím výrazně proměnilo. Navíc někteří producenti krbových kamen a vložek pracují na dalších vylepšeních, která budou dále posouvat vytápění dřevem k ještě ekologičtějšímu využití dřeva.

Rohové řešení modelu Kingfire KANTO s vysunovacími dvířky

Dokonalejší spalování produkuje méně škodlivin

Otevřená topeniště produkují cca 10x více škodlivých emisí než moderní krbové vložky. Hlavní devízou nových krbových vložek je dokonalejší spalování, které redukuje nebezpečné látky na minimum. Kromě optimalizace procesů hoření se velcí hráči na trhu věnují i vývoji opatření, která dokážou čistit kouř vycházejícího z komína. Názorně je tento trend vidět na poslední novince společnosti Schiedel, monolitickém komínovém systému se zabudovanou rohovou krbovou vložkou KINGFIRE KANTO SC. Jedno z technologických zlepšení novinky KANTO SC je možnost instalace zabudovaných senzorů uvnitř krbové vložky, které snímají teplotu při hoření. Zákazník si pak může stáhnout aplikaci k obsluze, která mu napoví, v který moment přiložit. Cílem je ještě zásadněji optimalizovat hoření a snížit emise na naprosté minimum. Snížení výkonu na 5,8 kW výrazně zvyšuje energetickou účinnost celé soustavy. Tento typ krbové vložky tak splňuje nejpřísnější limity pro instalaci i do městských lokalit. Splňuje limity ECO a je opatřen štítkem A+. 

Kingfire KANTO SC vynikne zejména v moderních otevřených interiérech

Dodatečné čištění kouře = budoucnost ekologického vytápění

Další opatření, která společnost Schiedel nabízí, dodatečně čistí kouř vycházející z komína. Zákazník si tak může nechat nainstalovat do komína elektrostatický odlučovač částic, který dokáže separovat z kouře jemné prachové částice. Dále je možnost využití katalyzátoru, který redukuje škodlivé plynné emise. Oba tyto doplňky stojí na počátku svého vývoje. Lze však očekávat, že v budoucnu budou součástí dodávaných technologií a stanou se běžným doplňkem krbových vložek.

I bez zmíněných dodatečných doplňku splňuje krbová vložka KINGFIRE KANTO nejpřísnější ECO limity. Tento typ vytápění je tak možné bez obav instalovat i do městských lokalit. 

Novinka Kingfire KANTO SC představuje technologicky nejvyspělejší generaci monolitického komínového systému s integrovaným krbem

KINGFIRE s minimálními nároky na prostor

Kromě ekologického rozměru zaujme produkt KINGFIRE i svým designovým zpracování.

Monolitické řešení KINGFIRE s krbovou vložkou umístěnou pod komínovým systémem  představuje prostorově úspornější řešení než běžně napojená krbová kamna na zděný komín. Výhodou produktů KINGFIRE je rovněž minimální starost při instalaci. Monolit se vyrábí na míru každé stavbě a k zákazníkovi je dovezen vcelku ve fázi hrubé stavby. Osazení komína, na které je potřeba jeřábová technika je záležitostí maximálně jedné hodiny. Zasunutí krbové vložky a kompletace celého systému je pak velmi rychlá. Po provedení revizní zprávy spalinové cesty je nový komínový systém s krbovou vložkou schopen fungovat prakticky okamžitě. Zásadní pro chod v nízkoenergetických, případně i pasivních domech, je univerzální funkce komínové vložky ABSOLUT, která je součástí systému. Kromě odvodu spalin totiž zajišťuje i přívod vzduchu potřebného k hoření samostatnou šachtou v rámci komína.