Materiály

Oceněná administrativní budova Organica s obloukovým odvodněním MEA

Přes 120 m složeno z 50 cm dílů

Administrativní budova Organica v Ostravě (Contera Investment X. s.r.o.) s certifikací BREEAM Excellent byla oceněna 2. místem v kategorii Komerční office projekt roku soutěže Estate Awards 2023. Budova ve tvaru čtyřlisté vrtule vytváří se svými parabolickými rameny organickou kompozici.

Architekti navrhli na ploše bývalého brownfieldu budovu plnou křivek. Netradiční architektura si vyžádala individuální přístup mnohých dodavatelů stavebních materiálů a konstrukcí.

Mezi nimi byl i návrh odvodnění od MEA Water Management. Odvodňovací žlaby jsou navrženy tak, aby kopírovali jedinečné obloukové linie budovy a chodníků. 

Investor a architekti věnovali pozornost každému detailu, včetně designu krycích roštů žlabů. 

Na základě nabídky MEA si vybrali designové, litinové rošty BAVARIA, které po umístění vytvářejí dojem vlnící se sítě lichoběžníků. Rošty zakrývají polymerbetonové žlaby SV 1000, které mají vnitřní spádované dno a vyztužené hrany. 

Pokládka žlabů probíhala na jaře 2023 podle přesně navrženého kladečského plánu. Tvary vln požadovaly, aby Projekční tým MEA vypočítal a navrhl instalaci žlabů v obloukových tvarech a s vnitřním spádem. 

V zakřiveních se tedy malé poloměry museli skládat pouze z 50 cm dílů. Současně bylo nutné myslet na spádovaný průtok vody. Vytvořit přesné obloukové linie jim pomohla variabilita systému odvodňovacích žlabů SV 1000. Celkové délka žlabů byla přes 120 m.

Několik kratších úseků u vjezdů do parkovacích prostor bylo osazeno žlaby ENF2000 mini.

Dalším z vizuálních prvků byl návrh a osazení asi deseti zadlažďovacích poklopů MEA XP40 ve velikostech 600x600mm, 700x700mm, 900x900mm.

Venkovní zadlažďovací poklopy XP jsou určeny na zakrytí technologických vstupů a používají se v kombinaci pro vyplnění venkovní zámkovou dlažbou. Třída zatížení je A15 až D400 kN. S adekvátní přípravou je lze využít i jako funkční vodní prvky.

Více o odvodňovacích žlabech MEA SV najdete ZDE.