Materiály

Nové zdravé tvarovky Wavin o krok před evropskou legislativou

PP-RCT tvarovka s kovovým závitem vnějším

Potrubní systémy pro vedení pitné vody musí být nejen spolehlivé, ale i zdraví nezávadné. Také proto se postupně upouští od dříve rozšířených materiálů jako pozinkovaná ocel či měď, náchylných na usazeniny, které nejsou v pitné vodě žádoucí. Investoři se naopak přiklání k plastovým materiálům, a to jak v případě samotných trubek, tak i tvarovek. Dobrou zprávu tak pro ně představuje nová série tvarovek z PP-RCT, které na trh v těchto dnech uvádí společnost Wavin.

Nové tvarovky půjde rozeznat na první pohled. Zatímco koncovka původních tvarovek z PPR měla stříbrnou barvu, nová varianta má barvu zlatou. Investory přitom potěší nejen zdravotní nezávadnost, udržitelnost a ekologie, které nové tvarovky posouvají na novou úroveň, ale i cena. Ta zůstává na stejné úrovni jako v případě předchozí generace.

Tyto nové tvarovky navíc pro své hrdlo využívají nově mosaz, která nahrazuje původní materiál obsahující stopy olova a niklu. Tímto krokem o plné dva roky předbíhá evropskou legislativu, která v roce 2025 omezí využívání zdraví škodlivých těžkých kovů. Wavin tak opět potvrzuje svou pozici lídra v udržitelnosti a zdravotní nezávadnosti produktů.

Pevnostní izotermy PP-R a PP-RCT

Dle aktuálně platné vyhlášky Ministerstva zdravotnictví 409/2005 Sb. je pro výrobky přicházející do přímého styku s vodou, tedy i pro tvarovky využité v rozvodech vody, povolena mosaz neobsahující více než 2,2 % olova. Jeho podíl v nových tvarovkách Wavin nyní činí méně než 0,1 %. Jde o podíl dokonce ještě nižší, než jaký bude požadován novou evropskou direktivou o pitné vodě platnou od roku 2025. Možné je to díky nové mosazi, která je k výrobě využita.

Nově využívaná mosaz je nejen prakticky bezolovnatá, ale zároveň je odolná proti odzinkování, a tudíž ji není potřeba niklovat. Díky tomu tvarovky nepodléhají korozi a zároveň neobsahují při zachování veškeré funkčnosti a životnosti dva těžké kovy. To staví Wavin o krok před evropskou direktivu. Kromě nové mosazi začíná Wavin výrobu tvarovek z moderního PP-RCT materiálu, tedy polypropylenu čtvrté generace, který v porovnání se svým předchůdcem PP-R zajišťuje vyšší tlakovou odolnost při vyšších teplotách a nižší hmotnost finálního výrobku. Díky těmto tvarovkám nyní Wavin jako jediná společnost v ČR nabízí ucelený systém PP-RCT zahrnující jak trubky, tak i tvarovky.

Nové tvarovky jsou plně kompatibilní se systémy Wavin PP-R a PP-RCT pro rozvody teplé a studené vody, topení, klimatizace i stlačeného vzduchu.

Vysoká tlaková odolnost, dlouhá životnost
Nový typ polypropylenu má nejen vyšší tlakovou odolnost při vyšších teplotách média (od 70 °C výše), ale také dlouhou životnost. Ta je charakterizována v závislosti na teplotě a tlaku média tzv. „životnostními“ křivkami – izotermy. Zatímco tvar křivek materiálu PP-R je pro teploty nad 70 °C lomený a dochází k rapidnímu snížení tlakové odolnosti a životnosti trubek, křivky materiálu PP-RCT mají vždy lineární průběh, stejně jako například křivky síťovaného polyethylenu (PEX).

Výhody tvarovek PP-RCT:
●  tvarovky nejvyšší kvality z materiálu nové generace – PP-RCT, typ 4
●  vyšší tlaková odolnost při vyšších teplotách
●  nižší hmotnost finálního výrobku
●  méně robustní instalace

Podle podkladů společnosti Wavin


Publikováno v časopise Materiály pro stavbu 6/2023