Materiály

Barevný svět oken v Jablonci nad Nisou

V Proseči na Nisou, tedy v těsné blízkosti Jablonce nad Nisou, stojí západně od města areál firmy OXXO. V duchu tradice ostatních poboček firmy je výrobní hala osazena barevným okny firmy REHAU. Společnost, zabývající se mimo jiné dodávkami pro automobilový průmysl, zde rekonstruovala objekt staré továrny na výtahy. Hala má nově celobarevnou tmavě šedou fasádu, která byla vytvořena ze zateplených hliníkových panelů. 

Industriální objekt rozčleňují v jeho celé délce sloupcově uspořádaná okna se zajímavým barevným efektem, u kterého jedna barva přechází do druhé (modrá do zelené apod.), což vynikne zejména při vzdáleném bočním pohledu. Celkem je na budově 150 oken řady Brillant-Design. Výběr oken byl podřízen dvěma zásadním požadavkům. Kromě designu samozřejmě. Byly to zejména tepelně-izolační vlastnosti a přijatelná cena vzhledem k množství a velikosti zasklení. Svou roli sehrálo také umístění objektu, neboť Jablonec nad Nisou je město, které se nachází v podhůří Jizerských hor. Kromě zvýšené vlhkosti zde velmi často kolísají v celém ročním období teploty. Ke všemu je budova firmy situována přímo na břehu říčky Nisy, což k proměnlivému počasí rovněž přispívá. 

Projekt výplně stavebních otvorů je zajímavý hned ze dvou pohledů. Především byla řada plastových oken Brillant-Design vyrobena se stavební hloubkou 70 mm, což umožnilo výrobci oken – firmě LG-Dinex, spol. s r.o. – okna osadit trojskly tak, aby byly splněny požadované tepelně-izolační parametry. Místy jsou některá okna osazena bezpečnostními skly, což ovšem přidalo na hmotnosti. Druhou zajímavostí, patrnou na první pohled, je barevné provedení plastových oken. V tomto případě nebylo možné okenní profily kašírovat, ale profily byly již u výrobce (REHAU) nastříkány dle návrhu projektu barvami podle vzorníku RAL (5005, 6018, 5015, 5018 a 6024). Barvy obsahují proti standardnímu provedení navíc speciální změkčovadlo, které přispělo k tomu, aby barva na povrchu okenního profilu dobře držela, a hlavně aby spolehlivě odolávala místním klimatickým podmínkám. Při montáži byla okna vložena přímo do pláště fasády, což do značné míry eliminuje vznik tepelných mostů. Tím byly naplněny podmínky pozitivní tepelné bilance celého objektu.

Plastová okna REHAU Brillant-Design patří mezi dlouholeté stálice na trhu. Přestože REHAU vyrábí okenní profily také vyšší kvalitativní řady (SYNEGO respektive GENEO), okna Brillant-Design těží z výborného poměru ceny a výkonu, přičemž nic neubírá na špičkové kvalitě německé prémiové značky. Ohromný výběr barev a odstínů (přes 200 druhů viz také KALEIDO COLOR program) nabízí architektům značný prostor pro kreativitu v oblasti tvaru i designu, jako v případě nové výrobní haly firmy OXXO. Technicky umožňuje pětikomorová konstrukce okenního profilu zasklení až 41mm sklem, přičemž se může pochlubit velmi dobrým hlukovým útlumem 45 dB. I v případě oken Brillant-Design je na velmi solidní úrovni bezpečnost proti vloupání (třída až RC3). Barevné profily pro novou halu dodala mateřská firma REHAU, zatímco kompletní výrobu oken včetně montáže zabezpečila firma LG-Dinex spol. s.r.o, která spolupracuje s německým výrobcem již od roku 1993.  

www.rehau.cz