Plakáty neboli postery představují ideální způsob, jak dozdobit a zdokonalit vlastní prostředí, ať už domácnosti nebo pokoje. Dříve byly tradiční plakáty zejména na papíru různé tvrdosti, dnes je však možné najít celou řadu materiálů, které ještě více umožňují začlenit oblíbený design do vlastního prostředí. Podívejme se v tomto článku na některé typické materiály na kterých je dnes možné plakáty vyhledat.
Klasické papírové
Klasickým materiálem pro většinu plakátů je právě papír, typicky se jedná papír s gramáží v rozsahu od 100 – 170 g/m2. Zde je důležité vědět, jakou kvalitu plakátu člověk chce, čím vyšší gramáč, tím pevnější bude plakát a déle zároveň také vydrží. Tento typ plakátů však zároveň má zpravidla výrazně vyšší cenu. Různé možnosti představují také různé laminace a další úpravy, které poskytují možnost tisku s kvalitnějšími barvami a plakáty tak mohou být jasnější, nebo naopak je možné najít plakáty s matnými tóny (to není na škodu, tyto tóny mohou lidé preferovat).
Dřevěné plakáty
Unikátním stylem plakátů jsou ty tištěné na dřevo – často využíváním laserů, některé však mohou být ručně malované a již do určité míry spadají mezi umělecká díla. Tento styl plakátů se do masového prodeje dostal zhruba před deseti lety, kdy bylo možné najít celou řadu takto unikátně provedených plakátů zejména na téma populární kultury, ale také jako loga mnoha oblíbených hudebních kapel od AC/DC, přes Rolling Stones až po The Beatles, tedy kapel, jejichž loga se stala unikátní a na první pohled známá, dokonce více, než hudba samotná.
Látkové plakáty
Také látek se začalo využívat pro vytváření plakátů, ačkoliv v tomto případě se označují spíše jako vlajky. Nejedná se o žádnou novinku, ale spíše oblíbený způsob dekorace, typické již od 60. let minulého století a jejich oblíbenost začala pomalu klesat až v 10. letech 21. století. Látkové vlajky nebo plakáty jsou oblíbené zejména z pohledu hudebních motivů, typické jsou obzvlášť pro tzv. alternativní žánry. Mnohé tyto vlajky proto disponovaly motivy alb, kapel nebo loga hudebních umělců reggae, metalu nebo punku, ale také grungeové hudby. Je tak možné zde najít například Nirvanu, Boba Marleyho, The Clash nebo Metallicu a jiné kapely.
Problémem látkových plakátů bylo a vždy bude jejich menší kvalita tisku. Látkové plakáty se často zaměřovaly na přebaly alb nicméně jejich rozměr neumožňoval zcela kvalitní přenesení na látkový materiál, který byl zpravidla PVC. Dnes existují kvalitnější metody tisko a zároveň retušování používaných obrázků, nicméně to zároveň zvyšuje jejich cenu.
Další materiály a nápady
Plakáty dnes nejsou pouze papírové, ačkoliv to si spojení a definice samotného termínu plakát vyžadují, jejich materiály jsou různorodé a je tak možné najít ideální typ a styl přesně do vlastního bytu, kanceláře, podniku nebo kamkoliv jinam. Mezi další používaný materiál patří například plech, plechové plakáty mají svou historii, a dříve se zejména v USA používaly pro unikátní styl dekorace v podnicích, později byl tento materiál adaptován také pro jiné, než americké motivy a to zejména na téma pop-kultury. Je tak možné najít plechové plakáty s tématy filmů, jako jsou Hvězdné Války, Spiderman, Pulp Fiction nebo s mnoha jinými, také uměleckými vzory – od japonského malíře jménem Hokusai až po Alfonse Muchu.
Komerčné prezentace