Komerční prezentace

Baumit podporuje umění

Společnost Baumit se po úspěšném loňském partnerství v rámci umělecké soutěže Cena Jindřicha Chalupeckého vrací k podpoře jejího jubilejního 30. ročníku. Soutěž mladých talentovaných umělců, jejichž díla jsou vystavena až do 19. ledna 2020 v Moravské galerii v Brně, začala včerejší slavnostní vernisáží. Finalistky a finalisté letošního ročníku nejprestižnějšího tuzemského ocenění za mimořádně výraznou tvorbu v oboru vizuálního umění pro autory do 35 let zde představují nové projekty vzniklé pro tuto příležitost.

Slavnostní zahájení výstavy. Zleva: Michaela Paučo, tisková mluvčí Moravské galerie v Brně, Mgr. Jan Press, ředitel Moravské galerie v Brně, Ing. arch. Karel Kladívko, projektový specialista společnosti Baumit, Bc. Tomáš Koláčný, náměstek primátorky města Brno, Mgr. Karina Kottová, Ph.D., ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého, MgA. Barbora Ciprová, spolukurátorka výstavy CJCH 2019, a kurátorka Mgr. Tereza Jindrová, kurátorka výstavy zahraničního hosta CJCH Tai Shani: Tragodía

Na základě pozitivní spolupráce se Společností Jindřicha Chalupeckého se společnost Baumit rozhodla opětovně podpořit talentované umělce i v letošním ročníku, a to rovnou u dvou uměleckých projektů. Při jejich realizaci využily mladé umělkyně stavební materiály a bohaté odborné zkušenosti tohoto výrobce. Prvním dílem je audiovizuální instalace Marie Lukáčové, ve které autorka zkoumá přebujelý kapitalismus v době postupující ekologické krize z perspektivy brouků a parazitů. U druhého díla využily autorky z uměleckého uskupení Comunite Fresca tradiční řemeslo, a to vysoce aktuálním a zároveň veřejně prospěšným způsobem, když realizovaly fresky formou daru v místech působení vybraných charitativních a neziskových organizací.

„Jsem nesmírně rád, že v letošním ročníku jsme mohli, v době přípravných prací u obou děl, uplatnit naše dlouholeté zkušenosti v daleko větší míře a být jejich tvůrcům také odbornými konzultanty. Ač se to možná nezdá, i realizace těchto uměleckých děl byly v některých fázích technicky poměrně náročné. S potěšením ale mohu říci, že stejně jako v naší každodenní praxi na velkých stavebních realizacích jsme i zde, v nádherných prostorách Moravské galerie, vždy našli společně vhodné řešení a dnes se tak můžeme spolu s jejich autorkami radovat z celkového výsledku,“ řekl na včerejší vernisáži Ing. arch. Karel Kladívko, projektový specialista společnosti Baumit.

„Chtěla bych společnosti Baumit velmi poděkovat za spolupráci při tvorbě svého soutěžního uměleckého díla. Vyřešili jsme společně poměrně obtížné prvky mé instalace a vedle materiálové pomoci velmi oceňuji zejména odborné poradenství z této strany,“ doplnila spolupráci finalistka Marie Lukáčová. „Moc si vážíme technické podpory Baumitu při přípravných pracích naší expozice. Velkým přínosem pro nás bylo získání nových zkušeností s materiály této společnosti při stavbě umělecké expozice. Rozhodně tyto zkušenosti využijeme v naší práci na dalších freskách, které jsou hlavním prvkem naší činnosti,“ zmínily při otevření výstavy členky uměleckého uskupení Comunite Fresca – Dana Balážová, Markéta Filipová a Marie Štindlová.

Marie LukáčováMarie Lukáčová – expoziceMarie Lukáčová – expozice

Umělecké uskupení Comunite FrescaComunite Fresca – expoziceComunite Fresca – expozice

Slavnostní vyhlášení laureátky či laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého 2019 a vítěze Divácké ceny Českých center proběhne 6. prosince 2019 v kině Metropol v Olomouci v rámci Festivalu PAF. Laureáta vybere mezinárodní porota složená z představitelek a představitelů předních mezinárodních uměleckých institucí. Výstava Cena Jindřicha Chalupeckého 2019, pořádaná Společností Jindřicha Chalupeckého ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně, se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury, Magistrátu hlavního města Prahy a J&T Banky.

tisková zpráva společnosti Baumit