Při stavbě domu nebo rekonstrukci se v současné době nehledí jen na finanční a designovou stránku. Čím dál více se objevují tendence mít domácnost také ekologicky přijatelnou. Ne vždy však musí nutně jít o speciálně navržené stavby se solárními panely nebo vlastní čističku odpadních vod. Vstřícné kroky směrem k přírodě lze udělat i v klasické bytové jednotce. Jednou z variant, která takovým požadavkům vychází vstříc, je koupelna, přesněji řečeno šetření vodou v koupelně. Často se totiž stává, že s nesprávně zvolenými vodovodními bateriemi a jejich neodbornou instalací dochází ke zbytečnému plýtvání.
Kromě nízké spotřeby vody je třeba myslet také na materiál, ze kterého jsou vyrobeny jak vodovodní baterie, tak i ostatní příslušenství. Musí být odolné vůči přírodním čisticím prostředkům a také vůči klasickému opotřebení – nikdo se přece nechce potýkat s jejich častou výměnou.
Ideální materiál
V ekologicky šetrné domácnosti se k čištění povrchů využívají přípravky na bázi octa či citrónové šťávy. Takto lze bez problémů pečovat o nejrozšířenější materiály, ze kterých se vodovodní baterie vyrábějí – chrom a nerez. Designově zajímavou a dražší variantou jsou baterie z mosazi. Zde je ale důležitá pravidelná údržba, při zanedbané péči je třeba sáhnout po koncentrovanějších chemických přípravcích. V každém případě je třeba maximálně omezit plastové části. Ať už jsou součástí kartuše nebo sprchové hadice či hlavice, rychle se opotřebovávají. U kartuše nelze dělat kompromisy a je třeba soustředit se na vodovodní baterie s kartuší keramickou, jedině tak se lze vyhnout častým opravám nebo výměnám. Tyto parametry by měl prodejce vždy přehledně uvádět u každého produktu.
Jak zamezit plýtvání
Nejdůležitější prvek, který v domácnosti zabraňuje plýtvání s vodou, je rozhodně samotná vodovodní baterie. Dle spotřeby vody je můžeme snadno rozdělit na baterie kohoutkové, pákové a termostatické. Nejméně vhodnou variantou je pro ekologickou domácnost kohoutkové ovládání. Retro design v nás možná vyvolává pocit, že šetříme, ale není tomu tak – u tohoto typu trvá nejdelší dobu, než upravíme teplotu dle svých požadavků, a hodně vody tak pouze proteče do odpadu.
Tento problém částečně snižuje páková baterie, přesto ale i zde musí být určité množství vody odpuštěno, než je teplota ideální. Ideální jsou proto termostatické baterie. Téměř hned získáte vodu v požadované teplotě a díky zabudované pojistce nehrozí opaření. Vyrábí se z odolných materiálů, které mají dlouhodobou životnost a snadno se čistí. Mínusem však může být vyšší pořizovací cena.
Nezbytnost správného příslušenství
Pokud není termostatická varianta možná, je rozhodně na místě zvážit regulátor průtoku vody, který alespoň z části sníží spotřebu vody i u kohoutkového nebo pákového ovládání. S nákupem potřebného vybavení je dobré se obrátit na prodejny, které nabízí kompletní příslušenství, jako je tomu v případě firmy Levná koupelna. Pozornost by měla být věnována také sprchové hlavici. Ani zde není dobré sázet na jednoduchý klasický styl připomínající retro. Naopak, hlavice s více polohami a tryskami dokáže regulovat proud vody a tím pádem se jí během sprchování nespotřebuje více, než je nezbytně nutné.
Dlouhou životnost i zde zajišťuje kvalitní materiál. Plastové komponenty se rychle opotřebovávají, na trhu ale existují hlavice se silikonovými tryskami a funkcí easy clean, která zajišťuje snadné čištění vodního kamene. V neposlední řadě je důležitá volba těsnění, a to v podstatě u všech komponentů, které přicházejí do kontaktu s vodou. Špatné těsnění nejenže propouští vodu na nevhodných místech, čímž dochází k jejímu plýtvání, ale také způsobuje usazování vodního kamene, což stěžuje údržbu koupelny, a přírodní prostředky pak již nemusí stačit.
podle podkladů společnosti Levná koupelna