Informace výrobců, Materiály, Zděné konstrukce

Zaostřeno na detail: Styčné spáry

Stavba je složitý komplex, doslova organismus, v němž výsledné vlastnosti a kvalitu určují stovky detailů. A ty se nevyplatí podceňovat. Můžete mít nejlepší materiál, stačí opomenout technologicky správný postup a z jeho vlastností výrazně uberete. Dnes se zaměříme na detail, který bývá stále podceňován – styčnou spáru.

Ať chcete nebo nechcete, postavit dům a vyhnout se dořezům prostě nelze. Můžete mít projekt do modulu, můžete mít broušené cihelné bloky a můžete mít dokonce i správně zvolené doplňkové cihly, vždy bude nějaká rozměrová tolerance. Ta když se na několika metrech zdi sečte, vznikne spára. Můžete nad ní mávnout rukou a věřit, že omítka vše skryje, ale nevyplácí se to. V případě obvodového zdiva to odnese statika a tepelněizolační vlastnosti, v případě vnitřního zdiva statika a zvukověizolační vlastnosti.

Chcete-li stavět pořádně a mít na konci opravdu kvalitní dům, jehož zdi budou – i s ohledem na nároky NZEB II – fungovat desítky let tak, jak mají, je technologicky správné provedení konstrukce zcela zásadní.

stycne-spary-1 104908

Jak na styčné spáry?

Důležité je správné provedení a vyplnění těchto spár. A hlavní roli hraje jejich velikost. Spáry do 5 mm řešit nemusíte, ty na celkové vlastnosti zdiva mají zanedbatelný vliv a nehrozí praskání omítek v případě nevyplnění spáry. Spáry nad 50 mm musíte řešit cihelným přířezem, protože všechna ostatní řešení jsou nedostatečná a vlastnosti zdiva ve všech ohledech se citelně snižují.

stycne-spary-2 104909

Lépe ihned nežli později

A co ty ostatní? Ty už mohou v podkladu omítkového systému způsobit lokální poruchu a degradují vlastnosti zdiva. Je potřeba je vyplnit, vždy zcela, bez jakýchkoliv zbytkových dutin a zásadně vhodným materiálem. Doporučuji vyplňovat spáry v průběhu zdění ihned, když vzniknou. V již hotové zdi se spáry ošetřují špatně a navíc, jak ukazuje naše tabulka, je to složitější postup, náročnější na materiály a nehodí se pro spáry nad 30 mm.

stycne-spary-3 104910

Wienerbeger letos navíc uvedl na trh novinku, která řešení styčných spár stavebníkům výrazně zjednodušuje – je to tepelněizolační malta Porotherm Profi Thermo-UNI, kterou jsme vyvinuli společně s experty společnosti Baumit.

tabulka-stycne-spary 104911

Více ve videu https://e-sphere.cz/app/videos/99

Michal Šenkýř, Produktový technik Wienerberger
Ilustrace: Wienerberger