Informace výrobců, Výplně otvorů

Výměnu střešních oken podpoří VELUX dotací

Srovnáme-li součinitel prostupu tepla Uw u střešních oken z „minulého století“ a těch současných, lze konstatovat, že z tehdejšího dobrého výkonu to dnešní střešní okna dotáhla na jedničku. Moderní střešní okna VELUX se již standardně dodávají s izolačním trojsklem a např. bezúdržbová okna VELUX GLU vykazují hodnotu Uw = 1,1 W/m².K, v provedení GGU a zapuštěném osazení 0,8 W/m².K. Současná střešní okna tak zajišťují daleko lepší tepelný komfort a šetří energii potřebnou na vytápění. Zároveň mohou pomoci odstranit tepelné mosty, které vznikaly v konstrukci střechy kolem okna, a zlepšují i zvukovou izolaci.

Právě střešní okna VELUX GLU doporučuje společnost VELUX využít při výměně starších střešních oken, a to jakékoli značky. Výměnu v současnosti podpořila i dotací 1000 Kč za každé okno VELUX s izolačním trojsklem. Zájemci o dotaci by se měli registrovat na stránce www.vicesvetla.cz a do 30. dubna 2020 nakupovat. Pokud současný počet střešních oken neposkytuje dostatek denního světla, lze v rámci výměny přidat i další okna a pustit do interiéru více světla.

Výměna střešního okna bez zásahu do ostěníVýměna střešního okna se zásahem do ostění

Dotace na nová střešní okna má Čechy motivovat ke zvýšení kvality života v jejich domovech. „Podle studie Healthy Home Barometer se pětina českých domácností potýká se znečištěným vzduchem. Rozhodli jsme se proto podpořit všechny, kdo chtějí v už postavených domech žít nejen moderněji, ale i zdravěji,“ vysvětluje Dagmar Plevačová, generální ředitelka společnosti VELUX Česká republika.

Porovnání hodnot střešních oken v minulosti a dnes z hlediska prostupu tepla Uw [W/m².K]

Vývoj osazení střešních oken

Kdy nastal čas na výměnu střešního okna?
– Když střešní okno „dosloužilo“, což se zpravidla dozvíte v zimním období. Nefunkční okno špatně izoluje, zatéká jím, má nenávratně poškozený rám nebo jiné technické problémy.
– Když při rekonstrukci podkroví zasahujeme do střešní konstrukce – například doplňujete zateplení, je vhodné situaci využít k výměně staršího střešního okna za nové s lepšími parametry.
– Když chcete prostor využít jinak, s novým interiérem je vhodné pořídit si i modernější okna, která lépe zapadnou. Lepší tepelná izolace a vyšší uživatelský komfort budou dalším příjemným bonusem.
– Když vám záleží na zdravém vnitřním prostředí a chcete ho kontrolovat inteligentním systémem, jsou nová dálkově ovládaná střešní okna VELUX přesně tou investicí, která vám řízení vnitřního klimatu umožní.

Výměna střešního okna je jednoduchá a rychlá 
Výměny střešního okna se netřeba obávat. Nejde o náročný zásah do konstrukce domu – na rozdíl od výměny fasádního okna se na střeše nezasahuje do zděné konstrukce. Při výměně střešních oken mohou nastat v zásadě tři situace.

Výměna bez zásahu do ostění
Když pořizujeme nové okno stejné velikosti, jako je to původní, je výměna velmi snadná a rychlá. Jde o čistou práci, která neporuší sádrokartonové ostění kolem okna, a povrchy v interiéru zůstanou nedotčeny. I při této nejjednodušší variantě výměny může být do okolí střešního okna doplněna tepelná izolace.

Výměna se zásahem do ostění a s novým sádrokartonovým ostěním nebo prefabrikovaným ostěním VELUX
Varianta, která přináší řadu výhod. Tímto způsobem můžeme nahradit i starší okno jiné značky. Nové okno lze zapustit hlouběji do konstrukce střechy, což zlepší tepelněizolační vlastnosti jak střešního okna, tak i připojovací spáry. Zároveň je snadné doplnit do střechy tepelnou izolaci a zkontrolovat správné napojení fólií ve skladbě střešní konstrukce. 

Při použití prefabrikovaného ostění se ušetří čas montáže i nutnost přizvat další „profesi“. Bezúdržbové vnitřní ostění VELUX je vyrobeno z PVC a jeho bílá barva ideálně odráží a rozptyluje denní světlo dále do místnosti. Zákazník má navíc jistotu, že pod i nad střešním oknem budou správně vytvořené náběhy, které jsou důležité pro dokonalou tepelnou izolaci kolem okna. 

Střešní okno před výměnouMístnost po výměně střešního okna a doplnění dalšího

Výměna střešního okna a přidání dalšího 
Po otevření montážního prostoru je možné přidat další okno a získat více denního světla. V různých situacích je vhodné použít různé typy oken. Při výběru střešního okna je proto dobré zaměřit se jak na materiálové provedení, tak na ovládání okna (to zejména s ohledem na jeho umístění a využití prostoru).

Z hlediska použitého materiálu můžete volit mezi dřevěnými a bílými bezúdržbovými okny. Dřevěná střešní okna se hodí tam, kde přírodní materiál dokreslí atmosféru interiéru. Bezúdržbová střešní okna VELUX mají dřevěné jádro obalené vrstvou polyuretanu, která zaručuje vysokou odolnost okna proti vlhkosti.

Všechna okna VELUX v bílém bezúdržbovém provedení mají unikátní systém izolace ThermoTechnology™ a kombinují vysoce kvalitní materiály: vodotěsnou 3–5 mm tlustou polyuretanovou vrstvu a jádro z tepelně upraveného dřeva TMT (Thermal modified timber). To je při výrobě zahříváno na 175 °C, aby vlhkost ve dřevě byla nahrazena vzduchem, který je výrazně efektivnějším izolantem. Takto upravené dřevo je zároveň odolné vůči houbovým chorobám, nekroutí se, nedeformuje ani neprohýbá. Na rozdíl od běžných plastových oken je vodotěsná polyuretanová vrstva bezúdržbových střešních oken VELUX vyráběna pouze z jednoho kusu. Díky tomu, že okna VELUX nemají žádné švy a jejich rohy jsou zaoblené, nezachytává se na nich vlhkost, prach ani nečistoty. Údržba tedy není nutná, rám a křídlo stačí čas od času přetřít vlhkým hadříkem.

Bílá bezúdržbová střešní okna VELUX je praktické použít v místnostech s vyšší vlhkostí, jako jsou koupelny či kuchyně. Velmi dobře se ale hodí kamkoli, kde bílá barva ladí s interiérem, například do podkroví se sádrokartonovým obložením.

Máte doma dost světla?
Pro různé činnosti potřebujeme různou intenzitu světla, pomocí aplikace LUXmetr (www.velux.cz/pomoc-a-rady/lux-metr) si sami změříte, kolik světla máte v jednotlivých místnostech. 

podle podkladů společnosti VELUX ČR